זוגיות תחת השראת הפרעת קשב וריכוז

פנינה

"מהדייטים הראשונים עם בני הרגשתי שהוא טיפוס מקורי, חם וספונטאני. הוא הפתיע אותי בכל מיני מתנות קטנות ומפנקות. הוקסמתי מסיפורי הילדות שלו . בני ידע לתאר בפרטי פרטים מרתקים את חיי היום-יום בכפר הצבעוני במקדוניה בו גדל. הרגשתי כאילו אני נמצאת שם עומדת על המרפסת ומסתכלת מעלה לכיוון ההרים המושלגים המתנשאים סביב. כאשר ראיתי את הפסלים בסטודיו של בני,יכולתי להבין למה הוא התכוון כאשר הוא דיבר על ההשראה שהוא קבל מהטבע – כילד הוא לא פסק  מלתהות כיצד הטבע ידע לפסל את הנוף באלפי צורות שונות ומגוונות. תחילה, האיחורים שלו לפגישות איתי ולעתים הביטולים הפתאומיים לא הפריעו לי כלל ואחר כך התאהבתי בו. עכשיו, כל תרוץ ולו הקלוש ביותר רק חיזק את תדמיתו בעיני, כפסל אופף מסתוריות ורומנטיקה. ביום תפקדתי כמנהלת חשבונות במשרד עגום ואפרורי ובלילה הפלגתי למחוזות הדמיון של בני ושלי. לפעמים הייתי מתחילה  משפט ובני היה משלים אותו. חשבתי לתומי, שזהו סימן של טלפתיה בין אוהבים.
אחרי ירח הדבש, הקערה התהפכה על פיה וגיליתי שאני חייה בבית של אי סדר מטורף. התוהו ובוהו פשט מהסטודיו של בני ואיים לכבוש את כל הבית. כל יום, כאשר חזרתי הביתה מהמשרד,סדרתי וניקיתי ולמחרת בני המשיך בשלו. בקשותיי ותלונותיי  לא הואילו, בני לא היה קשוב אלי. בשיחות שלנו, התעצבנתי יותר ויותר כיצד אני מתחילה  משפט ובני משלים אותו בניגוד גמור למה שהתכוונתי. שמתי לב כיצד הוא שוכח את מטלות הבית וכאשר אני דוחקת בו להתחיל, הוא דוחה אותי עם איזושהי הערה כמו "רק רגע אני אסיים את המשחק" והזמן פשוט עובר ונעלם עד שאני מתייאשת ומבצעת את המטלה בעצמי. בני מכור למשחקי מחשב, למשחקי אייפון, אייפד וכל דבר אחר שהוא חדיש, משתנה ולא משעמם. בני משתעמם בקלות ולצערי הוא התחיל לשעמם אותי."

למה זה קורה?
מציאות כפי שתיארתי מוכרת להרבה זוגות: התמודדות מתישה עם בעיות של הפרעת קשב וריכוז  ( ADHD) אצל אחד מבני הזוג. עד לאחרונה לא נמצאה עדות ביולוגית פשוטה של קיום בעיית (ADHD) ובגלל המגוון הרחב של התסמינים, הבדיקות דרך שאלונים לא נחשבו למדויקות.
בשנת 2011 חלה התקדמות רבה – בוצעו שני מחקרים על ידי הדמיית המוח ((MRI של ילדים עם ובלי ADHD והתגלו  הבדלים במבנה המוח הקשורים לחוסר שליטה בדחפים וחוסר תקשורת בין אזורי המוח שמצביעים על בעיות של קשב. יש תקווה לבדיקה ביולוגית פשוטה שעתידה בהסתברות גבוהה  להצביע על קיום ADHD.

כיצד להתגבר על בעיית הפרעת קשב וריכוז בזוגיות

גלה כיצד להתגבר על בעיית הפרעת קשב וריכוז בזוגיות - לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ

גלה כיצד להתגבר על בעיית הפרעת קשב וריכוז בזוגיות - לחץ על התמונה וצפה בוידיאו טיפ

הפרעת קשב ומערכות יחסים
הפרעת קשב וריכוז  ( ADHD) הינה לקות שנולדים איתה, אבל לא כל אלה הנולדים עימה מודעים לקיומה בבגרותם. אנשים הלוקים בהפרעה מאופיינים ביצירתיות ואינטליגנציה גבוהה, אך מאידך, גם בדחיינות, נטייה לאימפולסיביות בהתנהלותם, בלבול, חוסר ארגון וסדר. הפרעה כזו אצל אחד מבני הזוג עלולה לגרום למשברים קשים בחיי הזוגיות, אם כי סביר שדווקא בה היה טמון קסם ההתאהבות הראשונית.
הגיע אלי לאימון זוגי,זוג הדומה לזה שבסיפור, לאחר שיחסיהם עלו על שרטון ולמעשה, הם עמדו בפני גירושים. הגבר, שסבל מהפרעת הקשב, לא אובחן מעולם, אם כי התנהלותו בחיי היומיום הושפעה רבות מההפרעה שגרמה לקשיים מהותיים בקשר הזוגי.  הוא נטה לאימפולסיביות בכל הנוגע לנושאים הכספיים, ובכלל התנהל על פי דחפים אימפולסיביים.
בת זוגו, שהתאהבה בו מלכתחילה בגלל הספונטניות והיצירתיות, הפכה עם השנים לחסרת סבלנות וסובלנות כלפיו, ונהייתה תוקפנית בביטוייה ותחושותיה כנגדו. הוא הרגיש, מצידו, שהיא איבדה טיפת אמפטיה כלפיו ושהיא כלל איננה קשובה לצרכיו. הפערים ביניהם התעצמו ויצרו שבר שנראה היה בלתי ניתן לגישור.
באימון, עבדתי איתם על תקשורת אסרטיבית וכישורי דיאלוג במטרה לפתח יכולת הקשבה מלאה ואמיתית לאחר ועל מנת לחזק ערוץ תקשורת אמיתי ביניהם מבלי לחשוב בכל רגע מה אני הולך/ת לענות לו/ה או להיעלב כאשר השני מדבר/ת על צרכיו ורגשותיו. במהלך האימון, הם התבקשו ליישם בחיי היומיום תרגילים שונים שמטרתם הייתה – העמקת ושכלול יכולת ההקשבה ההדדית ושיפור התקשורת הבינאישית. במקביל, במהלך האימון, למד בן הזוג ניהול רגשות וניהול זמן , לקיחת אחריות ולמד לאזן בין הצורך שלו במשחקי מחשב שונים לבין המחויבות שלו לזוגיות ולמטלות הבית. הוא למד לאזן ולשלוט בדחפים האימפולסיביים שהניעו אותו, בעוד היא למדה להקשיב לו באמת לכבד את צרכיו ורצונותיו ולהכיל אותו על הלקות שלו והיפה שבו.
הם היו מגויסים לתהליך, ובסופו, יצאו מלוכדים ומאוחדים.

"אין בנמצא חירשים יותר מאלה שאינם רוצים להקשיב." ~ מולייר

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים  מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי

Google+

Related posts:

  1. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  2. אסרטיביות – הדרך הקלה?
  3. בא לי ולא בא לי – רמזים לאסרטיביות
  4. כיצד יכולה הפרעת קשב וריכוז לסייע בהצלחה בעסקים?
  5. הצד השני של הפרעת קשב וריכוז
הפוסט הזה פורסם בתאריך אימון אישי, אסרטיביות, דחיינות, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, קשב וריכוז עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>