על אינטליגנטים רוחניים והחיפוש אחר משמעות החיים

כל אדם בבואו לעולם מחפש, במודע או שלא במודע, את דרכו האינדיווידואלית והייחודית לו.
אנשים בעלי מודעות עצמית גבוהה ישאלו את עצמם, במשך חייהם, שאלות, כגון: האם הדרך שלי משרתת צרכים אישיים ועכשוויים בלבד? האם יש לי תפקיד ויעוד בעולם? מהי משמעות מסע חיי כאן? מהי משמעות החיים בכלל? מהו תפקידי בעולם? אנשים אלה מחוברים וקשובים לערכים ולעקרונות המניעים את חייהם האישיים והם חשים את עצמם כחלק בלתי נפרד מהיקום. אלה אנשים בעלי אינטליגנציה רוחנית.

מהי אינטליגנציה רוחנית?
אינטליגנציה רוחנית היא היכולת למצוא משמעות, יעוד וערכים בחיינו, שמקשרים את פעולתנו וחיינו להקשר רחב יותר ועשיר יותר.זוהי האינטליגנציה שבעזרתה אנו שוקלים דרכי פעולה שונות ומחליטים שמסלול חיים אחד יותר משמעותי עבורנו מאשר מסלול אחר. זוהי חשיבה, שבאמצעותה אנו יוצרים ומשנים כללים ודפוסי חשיבה.
אינטליגנציה רוחנית, היא אינטליגנציה של הנשמה. זוהי האינטליגנציה, שבאמצעותה אנחנו מרפאים את עצמנו. היא שוכנת בתוך העצמי המקושר לחכמה, שמעבר לאגו או לשכל המודע.זוהי האינטליגנציה, שבאמצעותה אנחנו לא רק מזהים ערכים קיימים, אלא גם מגלים בצורה יצירתית ערכים חדשים.
אינטליגנציה רוחנית איננה תלוית-בתרבות או דת מסוימות. היא מוצאת ביטוי בחיפוש משמעות החיים בסיפורים של זקני השבט, סיפורי אגדות ומשלים בכל העמים.היא אינה נובעת מתוך ערכים קיימים, אלא יוצרת את עצם האפשרות של היותנו בעלי ערכים.

מאפייני האינטליגנציה הרוחנית
* מודעות עצמית: לדעת מי אנחנו באמת (האמונות שלנו,הערכים ועקרונות ההתנעה שלנו- המוטיבציות) ושאנו קשורים ליקום כולו.
* היכולת להיות גמיש (להסתגל באורח פעיל וספונטני)
* היכולת לעמוד מול סבל ולהשתמש בו- ללמוד ממכשולים וכשלונות על ידי הפקת לקחים.
* היכולת לעמוד מול כאב ולהתעלות מעליו.
* הסגולה לקבל השראה מחזון ומערכים
* ראייה הוליסטית:היכולת לראות דפוסים נרחבים יותר, מערכות יחסים והקשר בין הדברים. היכולת להבין את בעיות בהקשר רחב יותר של משמעות.
* היכולת לראות את השונות ולהעריך אותה (להעריך אנשים בשל השונות שלהם)
* רוח חיפושית: נטייה מודגשת לשאול שאלות מהסוג:"מדוע"? או "מה היה אילו"? ולחפש תשובות "מן היסוד".
* נטייה להיות מה שפסיכולוגים מכנים"בלתי תלוי בשדה" – היכולת לפעול בניגוד למוסכמות.
* חמלה : אמפתיה עמוקה
* תחושת יעוד  תוך נטייה לעזור לזולת

השימוש באינטליגנציה רוחנית
האינטליגנציה הרוחנית, "שיכללה" אותנו לכדי מה שאנחנו היום, ומקנה לנו את האפשרות "לשכלול נוסף" – לצמיחה ולשינוי, להמשך פיתוחו של הפוטנציאל האנושי.אנחנו משתמשים באינטליגנציה רוחנית כדי להיות יצירתיים. אנחנו נסמכים עליה, כשעלינו להיות גמישים, בעלי חזון או ספונטניים באורח יצירתי.אנחנו משתמשים בה כדי להתמודד עם בעיות קיומיות – כשאנחנו חשים "תקועים" מבחינה אישית או לכודים בהרגלים מהעבר, בנוירוזות או בבעיות של מחלה וצער.אינטליגנציה רוחנית הופכת אותנו מודעים לכך, שיש לנו בעיות קיומיות ומאפשרת לפתור אותן – או לפחות למצוא שלווה פנימית ביחס אליהן.אינטליגנציה רוחנית, היא המצפן שלנו כשאנו מצויים "על סף התהום". אנו חיים בתרבות נחותה מבחינה רוחנית, המאופיינת בחומרנות,ברדיפת נוחיות, בהתעסקות צרה בעצמי, בהיעדר-משמעות ומחויבות.האינטליגנציה הרוחנית הקיבוצית בחברה המודרנית – היא נמוכה.
כיחידים, אנחנו יכולים לפעול לשיפור האינטליגנציה הרוחנית האישית שלנו.(למעשה,המשך  האבולוציה של החברה האנושית תלוי בכך שיהיו מספיק יחידים שיעשו כן),אנו יכולים לשכלל את האינטליגנציה הרוחנית שלנו על-ידי הגברת השימוש בתהליכים כמו: לשאול מדוע? לחפש קשרים בין דברים, להעלות אל פני השטח את הנחותינו בקשר למשמעות שמאחורי דברים ובתוכם, להעמיק את הנטייה להתבוננות, לחרוג קצת מעבר לעצמנו, לקחת אחריות, להיות  מודעים יותר לעצמנו, להיות כנים עם עצמנו ואמיצים יותר.

אימון לאינטליגנציה רוחנית
כדי להמחיש את הדברים, אביא סיפור מקרה לדוגמא. לאימון אישי הגיע אלינו אדם שהתאפיין בעצבנות, מתח ונוקשות. שפת הגוף דיברה גם היא והחצינה תכונות אלה. התרשמתי בתחילה שהוא איש לא רגוע ולא מאושר, נוקשה ביחסיו עם בני משפחתו ועם עובדיו, מאחר  ופשוט לא ידע דרך אחרת.
עבודת האימון איתו כללה, בין היתר, מיפוי ערכים מהותיים – כאלה שעבורם יהיה מוכן להילחם ולשלם עבורם. בעזרת תרגילים שונים, כולל תרגילי NLP, הוא ירד לשורשם ודרג את חשיבותם בשבילו.היבט זה היה חלק מהאימון לאינטליגנציה רוחנית. במסגרת תהליך העבודה, הוא למד להסתגל בצורה פעילה וספונטנית לסיטואציות משתנות בחיים. למד לעמוד מול סבל וכאב ולהתעלות מעליו. הוא הבין כיצד ניתן לפעול מתוך הכאב ולהפיק תוצאות לטובתו. הפנים הערכת שוני ושונות.  תפיסת עולמו השתנתה.
השינוי הפך להיות ניכר יותר ויותר בחייו: בביתו עם אשתו וילדיו, בסביבה החברתית המורחבת ובעבודה. היכולת להתגמש ולהכיר במכאובו וקשייו של האחר הפחית מאבקים וויכוחים. תחושת השליחות שהציפה אותו העניקה לו משמעות ושמחה.
באופן מובן, הגיבה הסביבה באהדה לשינוי שחל בו: ילדיו התקרבו אליו, הוריו ואחיו נהנו יותר מחברתו ויחסיו כמנהל עם עובדיו השתפרו והוא הפך למנהל טוב יותר.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מי הקברניט בחיים שלך?
  2. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  3. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  4. ריבוי נקודות מבט, למה זה חשוב?
  5. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, העצמה, ייעוד חזון, כישורי חיים, כללי, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>