איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?

פנינה 

אתמול שמעתי בחדשות  את סיפורי הגבורה של מאבטחי השגרירות בקהיר שנחלצו בדקה התשעים. הם שמרו על קור רוח במשך שעות רבות של מתח נוראי  וסכנה הולכת וגוברת על חייהם מהמון מצרי משולהב.
כיצד הם מצאו את המשאבים הנפשיים כדי לעמוד בהתנסות כה קשה? מהו אומץ? 

לאומץ-לב  פנים רבות והנה כמה דוגמאות :
אומץ פיזי -  האומץ לעמוד איתן  מול סכנה של נזק גופני, כאבים ומוות כגון האומץ של המאבטחים. אומץ כזה כרוך בפיתוח מודעות, חוסן ולעתים כוח פיזי .
אומץ חברתי – האומץ לעמוד מול דחיית החברה או קבוצה שאנו משתייכים כאשר אנחנו מביעים דעה או נוקטים בעמדה לא פופולארית. אומץ כזה כרוך בפיתוח עצמאות ומנהיגות כדי לעמוד מול ביקורת ואף להוביל מהלכי שכנוע.
אומץ אינטלקטואלי – האומץ להתמודד עם רעיונות ומושגים חדשים ולעתים מבלבלים. אומץ כזה כרוך בפיתוח יכולת לשאול ואף לאתגר מוסכמות, לטעות וגם להתעקש בחיפוש מתמיד של האמת.
אומץ מוסרי – האומץ לעשות את הדבר הנכון או הצודק על פי מצפונינו למרות התנגדות,עונש או שנאה של אחרים.
אומץ רוחני – האומץ להתמיד בשאלות על ייעוד, מטרה ומשמעות של חיינו. אומץ כזה כרוך בפתיחות, קבלת המוות שלנו כעובדה בחיים וסובלנות לגבי אנשים מדתות או דעות אחרות.
אומץ רגשי – האומץ לקבל את כל הרגשות שלנו, לאהוב את עצמנו ולהרגיש שאנו ראויים לאושר ואהבה. אומץ זה כרוך בפיתוח מודעות לתחושות ורגשות והתמודדות עם  מקורות הפחד בחיינו.  

איך מגייסים אומץ?
באימון האישי  אנו נתקלים רבות במתאמנים החסומים על ידי קיר של פחד (או רגש שלילי אחר) שמונע מהם להרגיש את האושר בצד השני. איך אנו עוזרים להם? נספר כאן סיפורו של מתאמן כדוגמא. הגיע אלינו בחור צעיר, ששמע כל חייו שהוא לא מספיק חכם ושאיננו מתאים ללימודים אקדמיים או למקצוע מורכב, המליצו לו להנמיך ציפיות ולחפש תחום עיסוק "פשוט" לחיים. הבחור לא האמין או העז לחשוב כי הוא מסוגל להתמודד עם לימודים באוניברסיטה, למרות שמאוד רצה להגיע לשם. הפחד והאמונות המגבילות עצרו אותו מלנסות להגשים את שאיפותיו.
באימון, בדקנו את ערכיו, מתוכם הוצאנו חזון ובדקנו חסמים וגילינו שם קיר גדול מאוד של פחד שחוסם אותו מ"לחשוב בגדול." נתתי למתאמן לבצע תרגילים בשיטת NLP – תרגילי דמיון מודרך בהם התבקש המתאמן לדמיין שיש לפניו קיר גבוה, עליו הוא משעין סולם, עולה ועובר לצד השני. כששאלתי אותו מה הוא רואה , מרגיש ושומע כאשר הוא נמצא בצידו השני של הקיר, הוא סיפר שגילה שם עולם מלא שמש ואור,ציוץ של ציפורים, שהרגיש שהסולם חזק ותומך בו ושהקיר לא היה כל כך גבוה וקשה לטיפוס כפי שראה אותו קודם לכן. התחושה שעלתה בו החלה להצמיח בו זרעי אומץ ואמונה.בהמשך תהליך העבודה, הוא גילה שהוא מבקש לבחור לעצמו תחום לימודים שיאפשר בהמשך נתינה לעולם, ובכך יצור משמעות נוספת לעיסוקו המקצועי. הוא ניגש לבחינות פסיכומטריות, עבר בהצלחה, ובחר ללמוד באוניברסיטת תל אביב קרימינולוגיה ומשפט בינלאומי. מיטוט קיר הפחד והיציאה לדרך חדשה, בעקבות האימון, גרמו לו לחוש כאילו נולד מחדש.
דוגמא זו ממחישה מסלול אימון להתגברות על חסם הפחד. השלב הראשון נפתח בשאלה: "לו הייתם אמיצים…מה הייתם עושים?" או "נניח שנשים סולם ליד קיר הפחד ותעברו לצד השני, מה מחכה לכם שם. מה תראו, תשמעו, ותרגישו?" בדרך זו, אנו מתגברים את רצון המתאמנים  להגיע לצד השני של הקיר – למצב של אומץ. מכאן הדרך פתוחה לעבודה של חיבור אל משאב האומץ וניקוי פחדים מהעבר או הווה.

                                                          לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים  

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

 

האומץ לפרוץ גבולות מוכרים
כל אחד נדרש אומץ להתמודד עם בעיות ולא להרים ידיים, לפרוץ גבולות מוכרים וללכת מעבר לאזור הנוחות. כל אדם שונה בפחדים שלו ובאזורי האומץ שלו. יתרה מכך, נדמה לנו שלעתים האומץ מופיע פתאום בחיים ומגרש את הדייר הקודם – הפחד- ללא שום התרעה. כאשר אנחנו פוגשים אדם, אין לנו מושג עם מה הוא או היא מתמודדים ואיזה אומץ נדרש מהם כדי לתפקד בחיים
. אמר המשורר, גתה "(תתנהגו) בטוב-לב כי כל אחד שאתם פוגשים נלחם בקרב גדול."
בחיי יום-יום, הקרב הגדול של רוב האנשים נסתר.לעומת זאת, כל אחד מכיר את הקרב הגדול האישי שלו, המקום בו הוא או היא זקוקים לתגבורת של אומץ לב. יתכן שזה במערכות יחסים, בעבודה, בניהול כספים, בשיווק עצמי, במחלות או במציאת התעוזה ללכת לכיוון חדש.לעיתים, האומץ הוא הקול השקט המעודד אותנו לקום למחרת ולנסות שוב ושוב עם האמונה שהפעם אנחנו באמת נצליח.  

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטאפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
 Google+

Related posts:

  1. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  2. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  3. מדוע חשוב לטעות?
  4. ריבוי נקודות מבט, למה זה חשוב?
  5. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, העצמה, ייעוד חזון, כישורי חיים, כללי, פחד, קריירה, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>