תחושת בטן – מטאפורה או מציאות?

המושגים של "בטן" ותפקודה – "עיכול" מופיעים הרבה בשיחות שלנו ; "יש לי בטן מלאה עליו" הוא ביטוי של כעס. "תחושת הבטן שלי" היא תחזית אינטואיטיבית שלי, בין אם אני מומחה בכלכלה, ספורט או סתם חש משהו לגבי העתיד שלי."היא נאלצה גם לעכל את אובדן אמה" מתייחס לעיבוד רגשות של צער ואבל. הבטן  גם נחשבת (בדיבור היום יומי) למקום בו אנו צוברים בשתיקה את המחשבות והרגשות הסודיים שלנו –הבעיות, הפחד והתסכולים שאיננו רוצים או איננו מסוגלים  לדבר עליהם לדוגמא :"במשך שנים הוא שמר את הכול בבטן". "פרפרים בבטן" משקפים את החששות והחרדות שלנו לפני משימות שמפחידות אותנו. 

 האם שחרור רגשות שליליים ישפיע לטובה על מערכת העיכול?
התשובה שלנו היא כן. בהחלט. כמאמנים אישיים אנו נתקלים בכך לא פעם. הנה סיפור מקרה לדוגמא: מתאמנת שהגיעה אלינו טעונה בהרבה מאוד כעסים ופחדים. היא הייתה מלאת חששות לגבי כל צעד שרצתה לעשות בחייה – פחדים מכישלון ופחדים מהצלחה. הבטן הייתה מתהפכת לה לפני כל מהלך צפוי, והקשיים הוציאו ממנה הרבה זעם ותסכול. הסימפטומים הנפשיים היו מלווים גם בתסמין פיזי: אותה אישה סבלה ממעי רגיז. באימון אישי איתה עבדנו על שינוי גישה לחיים. תהליך כזה עובר דרך ניקוי ושחרור רגשות שליליים באמצעות תרפיית "קו זמן" בשיטת NLP ושינוי  אמונות מגבילות ("אני לא מספיק טובה"," לא אצליח במשימה", "'זה גדול עלי וכו'…)
בתהליך הזה לא רק מתפוגגים מחשבות ורגשות שליליים, אלא גם משתחררות אנרגיות חיוביות שמאפשרות יותר הנאה בהווה וצפייה של העתיד בדרך חיובית. השינוי מחזק את המערכת החיסונית. בפועל, אותה מתאמנת גילתה לפתע שהיא סובלת פחות ופחות מהמעי הרגיז, הסימפטומים פשוט הלכו ונעלמו והיא החלה לתפקד באופן בריא, להיות אנרגטית יותר ושמחה בעשייה שלה.  

מחקרים: מה הקשר האמיתי בין הבטן והרגשות שלנו?
חוכמת המטפורות של "בטן" ו"עיכול" בשפה שלנו מרמזת על עובדות שהתגלו רק בשנים האחרונות למדע המודרני. האם ידעתם שיש לכם מאה מיליון נוירונים (תאי עצב) בבטן – יותר מעמוד השדרה ובכל מקום אחר מחוץ למוח? פרופסור מייקל גרשון, מומחה לאנטומיה וביולוגיה של התא (באוניברסיטת קולומביה בניו יורק), טוען שלבני – אדם יש מוח שני ומקומו בתוך הבטן ומערכת העיכול של כל אחד. המוח הראשון בראש מטפל בכל המחשבות הנעלות והמופשטות שלנו על פילוסופיה ופוליטיקה ואילו המוח השני במעי, משדר למוח הראשון מידע על מצבי רוח,מתחים נפשיים וגם מידע על מערכת החיסון דרך עצב שנקרא  וגוס. שני שליש מהתאים של מערכת החיסון שלנו נמצאים בבטן. דבר עוד יותר מפתיע הוא ש 90% מהקישורים בין שני המוחות מיועדים להעברת מידע בכיוון אחד –  מהמוח בבטן למוח בראש ולא ההפך.
האם יש לבטן כל כך הרבה מידע להעביר למוח בראש? קשה לכם לעכל עובדות אלו? הנה עוד חומר למחשבה. יש פי עשרה חיידקים במעי של כל אדם מאשר תאים בגוף.
מצב החיידקים במעי שלנו משפיע לא רק על בריאותנו אלא גם על הבריאות הנפשית וכושר הלמידה שלנו.
סטיבן קולינס, פרופסור לרפואה באוניברסיטה מקמסטר (בקנדה)  גילה במחקר שפורסם לפני חודשים ספורים, שהוצאת חיידקים מבטן של עכברים נועזים והזרקתם אל תוך בטנם של עכברים חרדתיים גורמת למהפך בהתנהגות שלהם והם מפגינים התנהגות נועזת.

                                                        לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

 

האם החיידקים בבטן שלנו קובעים את מצב הרוח שלנו?
במחקר עדכני אחר, חומצת שומן הוכנסה דרך צינור לבטנם של מתנדבים (הם לא טעמו בכלל את האוכל) ושינה את מצבי הרוח שלהם . קודם הם היו עצובים ותוך מספר דקות אחרי שחומצת השומן הגיעה לבטנם, הם הפסיקו להיות עצובים. מחקר אחר מראה שכאשר אנו נמצאים במצב של מתח ושחיקה, האיזון בין החיידקים במעי מופר ומערכת החיסון נחלשת, והדרך נפתחת למחלות בגוף. כנראה הרבה מחלות מתחילות בבטן ומחלת לב היא אחת מהמועמדות. 

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+   
 

Related posts:

  1. פסיכו-מטפוריקה : המסע לארץ ההתמרות
  2. המוח
  3. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  4. אסרטיביות – הדרך הקלה?
  5. מדוע חשוב לטעות?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, כישורי חיים, כללי, למידה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>