למה חמלה חשובה לאדם ולאנושות גם במאה ה-21?

פנינה
מי צריך חמלה? האם אבד עליה הכלח? האם חמלה נחוצה בעולם של הישרדות החזקים?
חמלה מוגדרת כרגש של השתתפות בסבל של אחרים מלווה ברצון להקל עליהם. תנאי מוקדם לחמלה היא היכולת לזהות את המצב הנפשי של הזולת ולהזדהות איתו. יכולת זו נקראת אמפתיה (או זולתנות) ולמעשה היא מאפשרת לנו לדמות את עצמנו בנעליים של אדם אחר.
הכתובים בכל הדתות הגדולות מעודדים אותנו להפגין חמלה ואמפתיה לזולת. ביהדות, יש את הביטוי "כל ישראל ערבים זה לזה" (חז"ל) שכיום מקבל פירוש שכל יהודי אחראי על שלומו ורווחתו של חברו. בבודהיזם יש את אמירת הבודהה "הלב הוא כמו גן, ניתן לגדל בו חמלה או תיעוב, איבה או אהבה. אילו זרעים תזרעו בו? " המשורר הסופי – רומי כתב "בחמלה וחסד תהיו כמו השמש".
ביטויים יפים אבל אולי הם תמימים מדי? בעולם של המאה עשרים ואחת עדיין שולטים כוח ושררה. האם הישרדות החזקים היא איננה קו מנחה יותר מציאותי (מחמלה) להתנהגות התחרותית של הכלכלה, להתמודדות עם מאבק יום-יומי על משאבים ולאכזריות הטבע? האם חמלה נועדה להיות הנחלה הנצחית ותקוות שווא של החלשים, הלא יוצלחים וקומץ של הוגי דעות חולמניים?
התשובה החד משמעית לכל השאלות הללו היא: לא ולא!!! 

כיצד חמלה לזולת עוזרת בפתרון תסבוכות אישיות?
אמפטיה וחמלה לאחר מסייעים באופן טבעי לאותו אדם הזקוק לתמיכה. באימון לחיים, אנו מפגישים את המתאמנים שלנו עם אמת חשובה נוספת: חמלה לזולת עוזרת גם להם בפתרון מגוון בעיות המעיבות על חייהם. מתאמנים רבים המגיעים אלינו מבטאים חוסר שביעות רצון מה"אינטליגנציה הרגשית" שלהם, משהו בה חסר או לא עובד. כאשר אנו פורטים את הכותרת לפרוטות קטנות, אנחנו מגיעים לקושי שלהם לחוש רגש הזדהות ואמפתיה לאחרים. הם איבדו את היכולת להרגיש, בגובה העיניים, סבלם של אנשים סביבם – קרובים או רחוקים.
לעתים תופסים חמלה כרחמים. אין זה נכון. ליתר דיוק, חמלה היא הכלה ואמפתיה לקושי העובר על האחר, לא מתוך רחמים או נפילה איתו לאותו בור, אלא מתוך הבנה ורצון להושיט יד לעזרה.
באימון אישי, אנו עובדים על חיבור לרגש החמלה הטמון בכל אדם, חמלה שנדחקת הצידה בגלל קשיחות החיים ודרישות המרוץ בעידן החיים המודרני. העבודה עם המתאמנים נעשית באמצעות תרגילים שונים ועבודה עם NLP. כאשר אדם יחוש בתוכו חמלה ויפגין אותה כלפי חוץ, לעבר ילדיו/הוריו/בן-בת זוג/קולגה לעבודה ואפילו כלפי אדם זר ברחוב וינסה לעזור, לאו דווקא בכסף, הוא יעניק לעצמו שחרור. כיצד? רגשות אמפטיה המוצעים לאחר ללא בושה מאפשרים גם חמלה וסליחה פנימית, הם פותחים חסמים ומועקות ובעצם הנתינה – האדם מקבל תחושת סיפוק אישית עמוקה. בהרבה מקרים –  בזכות כך בעיות אחרות נפתרות כמובן מאליהן.

                                                               לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

 

מחקרים: בני אדם ובעלי חיים נולדים עם מנגנוני חמלה 
בשנת 1996, גילה מדען איטלקי, ריזולאטי, שנוירונים במוח של קוף הגיבו כאשר הקוף הסתכל בלבד על בן אדם אוכל וגם כאשר הוא אכל בעצמו. מכאן השם "נוירוני – מראה" (Mirror Neurons) כי הם משמשים כראי המשקף פעולה של מישהו אחר כאילו הייתה פעולה של הצופה עצמו. כיום אנחנו יודעים הרבה יותר. נוירוני – מראה הם אבני יסוד ללמידה מחיקוי, להבנת רגשות וכוונות של אחרים ולאמפתיה. כל תינוק לומד על ידי חיקוי ההורים והבסיס ללמידה הם "תאי אמפתיה". ריזולאטי אמר שהוא גילה את המנגנון שמאפשר לנו להיכנס לנעליים של אחרים. למעשה הוא גילה תשתית מדעית ליחסי חמלה בין אם ותינוקה המאפשרים התפתחות מיטבית של כל תינוק/ת.
היכולת להגיב בחמלה לסבל של אחרים ולתת תמיכה-הדדית אינה מוגבלת לאנשים ונצפתה בהתנהגות של מגוון רחב של חיות כגון :קופים, תוכים, פילים ואווזים. למשל כאשר אווז חולה עוזב  את הלהקה במהלך מעוף של נדידה , שני אווזים נוספים יורדים לחניית ביניים כדי לעזור לו ולהגן עליו. לא צריך ללמד את האווזים מה זו עבודת צוות טובה. הם יכולים ללמד אותנו. אווזים נודדים למרחקים עצומים תוך שמירת צורת – "V" (חסכונית באנרגיה) והחלפת תפקיד המוביל כאשר הוא מתעייף. פילים מתאבלים על המתים שלהם ומראים התנהגות של אמפתיה.
אגדה בודהיסטית עתיקה מספרת על הרשת האינסופית שנוצרה על ידי האל אינדרה. בכל פינה ברשת נתלית אבן חן וכל אבן חן מנצנצת  ומשקפת בתוכה את כל האבנים האחרות וההשתקפויות ביניהן בתהליך אינסופי.
המיקרוביולוגית הנודעת האמריקאית, לין מרגוליס הוכיחה, שהתפתחות החיים על פני כדור הארץ הוא סיפור של שותפות (סימביוזה) בין יצורים חד-תאיים כדי ליצור יצורים רב-תאיים . במעשה זה היא הביאה תפיסה חדשה לחקר האבולוציה שאיננה מושתתת על הרעיון של הישרדות החזקים. היא פתחה צוהר המאפשר  התחלה של הבנה הרבה יותר עשירה של מופלאות הטבע.
הגיעה הזמן שנשים את האמפתיה והחמלה במקום הראוי להם בהתפתחות האנושית. 

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מדוע חשוב לטעות?
  2. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
  3. פסיכו-מטפוריקה : המסע לארץ ההתמרות
  4. מדוע סובלנות הינה צורך קיומי?
  5. מי הקברניט בחיים שלך?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אימון אישי, בודהיזם, חמלה, כישורי חיים, כללי, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>