מדוע חשוב לטעות?

"הזהירו אותי מספר פעמים להיות רגוע בנהיגה אבל בכל זאת מאד התעצבנתי.יצאתי מאוחר מהמשרד ונתקלתי בפקק תנועה איום. הייתי מודאג שלא אגיע בזמן לפגישה שיווקית עד שמצאתי מסלול שעוקף  את המשך הפקק. נשמתי לרווחה שהשתחררתי מהפקק אבל שימחתי לא נמשכה זמן רב. ליד שדה התעופה שוב נתקלתי בטור ארוך של מכוניות שבקושי זז. במאה המטרים האחרונים, ירדתי לצד ימין של הכביש כדי לעקוף את הטור, במעבר דרך תחנת הדלק. למזלי הרע, הציבו מחסומים ממתכת בהמשך למשאבות הדלק שאילצו את המכוניות לעשות פנייה חדה למעבר צר ודו-סטרי. לא הצלחתי עם הסיבוב ודפקתי כנף שמאל קדמי ופנצ'ר בצמיג.

אתם וודאי חושבים שלא הגעתי לפגישה בזמן? אתם טועים. הייתי נחוש ולקחתי מונית עם נהגת שודים מזדקנת וכל הדרך קיללתי את עצמי על הפישולים שעשיתי.
הפגישה השיווקית אכן התקיימה. המצגת של השותף העסקי שלי נקטעה באיבה על ידי סדרת הערות לקוניות מהלקוח המשועמם. רציתי לכתוב לקוח "פוטנציאלי" אבל הוא כבר סגר עסקה עם המתחרים שלנו. אחרי שהלקוח עזב, קינחנו את הפגישה – אני והשותף העסקי, בהחלפת האשמות. זה לא היה ברור לאף אחד מאתנו האם העסקה התקלקלה בגלל המצגת הגרועה שלו או בגלל הניכור שהפגנתי במקום הלבביות הרגילה שלי בשיחה מכירתית . בין כה וכה, היום הזה עלה לי ביוקר ומילאתי אותו בסדרה ארוכה של פישולים, פשלות, החלטות שגויות וטעויות. "

הטעות כמפתח לתיקון
לאימון אישי מגיעים אלינו לא מעט מתאמנים ש"יורדים" על עצמם בגלל טעויות חוזרות, הם רואים בטעויות כשלים מהותיים בהתנהלותם, המסבכים ומכשילים אותם שוב ושוב. באימון, אנו מראים להם שלעשות טעות הינו דבר אנושי וטבעי, אך אין הוא מצביע על היותם לא יוצלחים, לא מוכשרים, לא טובים וכו'… להפך, הטעות היא כלי לתיקון ומפתח לעיצוב דרכים חדשות.
באימון לחיים, אנחנו מרחיבים את מפת עולמו של המתאמן, הוא לומד לקחת אחריות ללא בושה על מעשים הנתפסים אצלו כטעות, ומכאן הוא רואה כיצד אפשר להפוך אותה לקרש קפיצה לשיפור, שדרוג והרחבת האופציות הקיימות לפניו.
כך גם באימון לזוגיות. זוגות עושים טעויות בהתנהלות אחד מול השני מדי יום. בגלל כעסים מצטברים ואגו, קשה להם להודות בהן ולקחת עליהן אחריות. אלא שדווקא ראיית המשגה והיכולת להודות בה ולקחת עליה אחריות פנימית ובאוזניי בן/בת הזוג – היא המפתח לריפוי היחסים.
אין זה אומר שלא תקרנה בדרך טעויות חדשות, הרי כל החיים מסכת של שיעורים ולמידה מטעויות. כל אחד עושה טעויות, אין אנושי מזה. במהלך האימון מבינים המתאמנים כי נקודת ההתייחסות שלהם כלפי האירוע היא זו שקובעת: טעות איננה מצביעה על כישלון אישיותי והתנהגותי, אלא יכולה להוות מפנה ללמידה ולשינוי חיובי. או בשפת ה-NLP: אין כשלון, יש רק משוב.
במהלך האימון, המתאמנים לומדים לא להניח הנחות מראש, אלא לשאול את עצמם שאלות בדרך של תקשורת פתוחה וענווה. הטעות איננה מורידה מערכם ובאותה נשימה עליהם לדעת לשמוע ביקורת ולקבל עצה מאחרים – למען צמיחתם והתפתחותם.

כיצד לומדים מטעויות?
לסופר סקוט ברקון יש מספר עצות המתבססות על ניסיונו הרב כמנהל פיתוח לשעבר של דפדפן האקספלורר בחברת מיקרוסופט:
1. קחו אחריות ותודו בשגיאות כדי לאפשר למידה. כל עוד אתם עסוקים אם להאשים או להרגיש אשם הראש שלכם אינו פנוי  ללמוד דברים חדשים ולהתקדם. ככל שהמטרה ראויה יותר, הפרויקט יותר מורכב היעד יותר יומרני, ההצלחה תהיה תלויה יותר בדבר אחד – התאוששות מהירה ויעילה מטעויות.
2. טעות או אי הצלחה לא הופכת אתכם לכישלון. אני סבור ,ששום דבר בעולם, מלבד הקביעה השגויה שלכם בעצמכם, לא יכול להפוך אתכם לכישלון כי אתם כבני- אדם תמיד הרבה יותר מסכום התפקידים שלכם. כמו כן, ערככם כבני- אדם הרבה יותר מסיכום הערכים שלכם. יתירה מכך –מצב של כישלון קורה רק כאשר אתם מרימים ידיים ולא מחדשים את הנחישות שלכם.
3. איזה מידע נוסף יכול היה למנוע את הטעות?
4. האם המטרות נכונות?
5. האם הדרך למטרות שלכם נכונה ואפקטיבית – כלומר האם אתם מנסים לפתור את הבעיות הנכונות?
6. מה גרם לטעות?  האם מדובר בהרבה טעויות קטנות שהובילו לטעות אחת גדולה?
7. כיצד אפשר להגיב בצורה יותר אפקטיבית במידה ותתקלו באותו מצב שוב?
8. האם יש לכם הנחות יסוד שגויות (למשל לגבי מה יכול לקרות)?
9. האם ישנן דרכים חלופיות (להשגת המטרה) שהתעלמתם מהן וכדאי לבדוק שוב?
10. זכרו שבפעם הבאה, הטעות יכולה להיות לגמרי שונה מהפעם הקודמת. אל תבזבזו את כל המשאבים בהתכוננות למערכה הבאה או במלחמה הקודמת . העתיד תמיד צפון בהפתעות.
11. למדו לצחוק על טעויות העבר ולאזור אומץ כלפי העתיד.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

סקוט ברקון מצטט פתגם זה מבורמה "אנשים פוחדים מהנמר שנשך אותם לאחרונה במקום מהנמר שינשוך אותם בפעם הבאה."

דניס ופנינה  מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטאפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  2. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  3. מי הקברניט בחיים שלך?
  4. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  5. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אימון אישי, העצמה, כישורי חיים, כללי, למידה, עסקים, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>