החבר הכי טוב של עצמנו

פנינה

הצלחה בהתמודדות עם אתגרים מורכבים ומיוחדים תלויה בעיקר באמונה ביכולותינו.
את המכשולים העיקריים לקידום מאוויינו אנו שמים לעצמנו במו ידינו.
למה כוונתי?
בחברה המערבית, ישנה נטייה לומר לילדים קטנים רוב הזמן מה הם אינם יודעים או אינם יכולים לעשות.
כתוצאה מכך, הילדים מודעים מגיל צעיר לחולשותיהם – יותר מאשר לכוחות שבהם. ילדים אחדים מפתחים חוסר בטחון עצמי ובסופו של הדבר גם חוסר הערכה עצמית.
כשהם מתבגרים ומנסים לעשות דברים מיוחדים, על-כל דבר חיובי אחד, יצוצו שתיים-שלוש מחשבות שליליות שמזהירות מדוע אין הם מסוגלים לבצע ולהתמודד ובכך מפחיתים את כוחם.
באימון לחיים , אנו פוגשים מתאמנים רבים הנמנעים מעשייה כתוצאה ישירה ממחשבות שליליות אוטומטיות, המשתלטות על מכלול תחומי חייהם וגורמות להם שלא להאמין בכוחם וביכולתם לממש את חלומותיהם ואת הפוטנציאל הטמון בהם. אנשים אלה הם בעלי דימוי עצמי נמוך. פעמים רבות אנו רואים כיצד הדחף "לתת לעצמנו על הראש", להיסחף לביקורת קשה ולהאשמה עצמית נוראה מסרס כל שאיפה ויוזמה.
מדוע זה קורה לרבים מאיתנו?
בחברה שלנו, הנטייה לכבד ולהעריך את חיינו, עדיין איננה מספיק גדולה ועמוקה.
על-כן, עלינו ממש לעודד את עצמנו, להעריך את עצמנו.!
דבר זה נחשב כאגואיסטי, אך תפיסת-המזרח באה ומלמדת אותנו, שעלינו לשאוף להגיע ל"אני פנימי ממוקד" (Centered Self) מושתת על כבוד, להבדיל מאני מרוכז בתוך עצמי.
"אני פנימי ממוקד" מתייחס למערכת היחסים שלנו עם עצמנו: מערכת יחסים המושתתת על חמלה, כבוד ואמונה, בדיוק כפי, שאנו מתייחסים בהבנה וחמלה לאנשים אחרים.
פעמים רבות, מוצאים אנו את עצמנו עוזרים לחבר במצוקה ואנו מעודדים אותו ואומרים:  "יש בך יכולות כל-כך גדולות, שאין לי ספק, שאתה תוכל לשנות את המצב הקיים ולצאת מחוזק מזה."
אך מה קורה כשאנו מוצאים את עצמנו במצוקה קשה ?
הרבה פעמים אנו נכנסים לביקורת קשה כלפי החיים שלנו ולהאשמה עצמית נוראה.
פעמים רבות אנו מרשים לעצמנו לחשוב על עצמנו בצורה כל-כך שלילית, מזלזלת, שלא היינו מעיזים לדבר כך אפילו לחתול או לכלב שלנו.
על-מנת להשתנות עלינו בראש ובראשונה לשנות את היחס בין מה שאנו נותנים לאנשים אחרים לבין מה שאנו נותנים לעצמנו באותם מצבי קושי.
כן, אנחנו יכולים להשתנות, יכולים לשנות את מהלכי חיינו – אם ברצוננו בכך.
כשאנו משנים את הגישה שלנו ומצליחים לייסד מערכת יחסים עם עצמנו, עלינו לוודא, שהיא תהיה מבוססת על תמיכה ועידוד וללמוד להיות החבר הכי טוב של עצמנו.

באימון אישי , אנו מקנים למתאמנים תחושת ערך לחייהם ואמונה בכוחם.
בד בבד, אנו לומדים לשחרר כעסים, כאבים וזיכרונות על מנת שנוכל לתפקד בצורה נקייה ובלתי מותנית.
העבודה הזאת נעשית באמצעות תרגילי NLP ועבודה עם החלקים הקוגניטיביים האחראים על החסמים והביקורת ההרסנית.
במהלך עבודת האימון, אנו מביאים את המתאמנים להכרה כל-כך עמוקה של עצמם, שגם אם מישהו יעביר עליהם ביקורת, הם יוכלו לראות בבירור – האם יש בביקורת הזאת אלמנט טהור או שזוהי  ביקורת שמקורה בסבל של אותו אדם.
לדוגמא: אם אומר לכם כעת, שהבגד, שאתם לובשים כרגע, מזעזע ועליכם להחליפו מיד – אתם תעלו חיוך קל על פניכם!
זאת מפני, שאתם יודעים, שמה שנאמר לכם בא מהראיה המעוותת של האומר ואין לזה כל אחיזה במציאות ולכן יכולתם להעלות חיוך על פניכם ולהתייחס אל האומר בעדינות, הבנה  וחמלה.
אך אם יאמרו לכם משהו, שאתם באמת מאמינים בלבכם אזי התגובה תהיה: התגוננות, כעס או בכי. כך, שבעצם ניתן לומר כאקסיומה :
עד כמה אנחנו באמת מכירים את חיינו ומעריכים אותם, – ייקבע איך נגיב לסביבה .
כשאנו משנים את הלב, את היחסים הפנימיים שלנו עם עצמנו – אנו משנים את צורת התגובה שלנו,לא רק לקרובי-המשפחה שלנו (ילדים,בני-זוג, הורים) ,אלא גם לאנשים אחרים בסביבתנו.
מיטיב לנסח זאת הפילוסוף הבודהיסט בן זמננו – דייסאקו איקדה באומרו: " לבסוף, מערכות היחסים, שאתם יוצרים הינם השתקפות מצב החיים הפנימי שלכם".
במקום הכעס והטינה אנו מאמצים גישה חדשה לחיים.
את זאת אנו עושים על ידי כך שנהיה נחושים להעמיק את ההבנה שלנו בכל יום, בכל שבוע, בכל חודש, שנה אחרי שנה – עד כמה חיינו גדולים ונפלאים.
התובנות החדשות הללו יביאו אותנו להתנהג אל עצמנו ואל הסביבה שלנו בדרך אחרת.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. איך נחזק את האמונה ביכולותינו?
  2. האם שחיקה היא הזדמנות לשינוי?
  3. מתי יודעים שאפשר להפסיק לחפש?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, העצמה, חמלה, כללי עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

תגובה אחת על החבר הכי טוב של עצמנו

  1. פינגבאק: Tweets that mention החבר הכי טוב של עצמנו | לוטוס בלוג -- Topsy.com

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>