הכרת תודה – החבר הנצחי שלנו

אם היינו רואים ומעריכים בכל יום את הטוב שבחיינו, את חצי הכוס המלאה – היינו מאושרים ומסופקים יותר. כל אחד מאיתנו זוכה במהלך חייו ל"מתנות" מהחיים – קטנות או גדולות, גלויות או חסויות. הן מגיעות בצורה של הורים, ילדים, בני זוג, חברים, אירועים משמחים וקשיים. רבות מ"המתנות" אנו לוקחים כמובן מאליהן ונוטים להמעיטן או להשכיחן מעצמנו במהלך שגרת חיים דחוסה ולא פעם מתסכלת.
הכוח לחיות את החיים עם חצי הכוס המלאה טמון ביכולת לחוש הכרת תודה יומיומית. ראשית, עלינו להכיר תודה לחיים שקיבלנו, לעולם המקיף אותנו. בהמשך, נגלה שצברנו במהלך החיים חסדים לא מעטים – אם זה הורה, חבר נפש, כישורים ויכולות, סביבת חיים, פרטנר לדרך, הישגים מקצועיים, ילדים וכו'.. גם המהמורות והקשיים מאפשרים לנו להתפתח ולצמוח, גם הם חיוניים לנו כבני אדם.
ישנם אנשים החיים את חייהם ברעב נצחי. הם מסוגלים לראות רק את אותם הדברים החסרים בחייהם, וחייהם מוגדרים על ידי רדיפה אחר הדברים החסרים כגון: מעמד, תהילה או עושר. אחרים, למדו להעריך את מה שכבר יש להם, ועבורם החיים עצמם הופכים להיות האוצר הגדול מכולם. אנשים אלה למדו את כוחה של הכרת התודה.

כמאמנים לזוגיות ולהעצמה אישית, אנו מלמדים ומאמנים את האנשים המגיעים אלינו להיות מודעים להישגים וליתרונות של עצמם ושל בני זוגם, להבין שהם אינם מובנים מאליהם ולהכיר להם תודה. חוסר הערכה עצמית (דימוי עצמי ירוד) או אי הערכת הפרטנר, הקטנת הביטחון העצמי, תחושת כישלון תמידית, כעסים על הסביבה החיצונית – כל אלה מקורם בקושי לראות, להכיר ולהוקיר את הטוב. את "היש".
באימון אישי, אנו מבקשים מהמתאמנים לרשום יומן הישגים והצלחות. מינוריות וקטנטנות – כאלה המתרחשות לנו בכל יום ואנחנו כלל לא נותנים עליהן את הדעת, כמו גם הצלחות גדולות ובולטות יותר. אנו מבקשים מהמתאמנים לקרוא לעצמם בכל ערב את היומן מהתחלה. למה זה חשוב? בהיבט של הזמן החולף, יכול המתאמן להתרשם מאוסף ההצלחות שצבר ולחזק את הערכתו העצמית ויכולותיו. על זוגות המגיעים אלינוי לאימון אנו מטילים לרשום את הדברים הטובים, הנקודות החיוביות, שהם רואים אצל בן/בת הזוג, בכל יום, קטנות כגדולות. זה לא פשוט וקל, נדרשים מאמץ והתגייסות להבחין בהם ולהכיר בהם, אך שינוי בנקודת ההתייחסות מאפשר צמיחה של תובנה שהכוס היא יותר מלאה מריקה. את זה צריך להעריך ועל כך כדאי להכיר תודה. אט אט היריעה נפתחת ואפשר להתבונן ברבדים עמוקים יותר על איכויותיו של הצד השני ולהיזכר למה בחרנו זה בזו, ומתוך החוויה הזאת להיבנות.
בהקשר של משפחה והורות, חשוב לציין שגם את הילדים יש ללמד להכיר תודה ולהסביר להם שכל הטוב שיש להם איננו מובן מאליו.
כאשר הלב נפתח ומתמלא בהכרת תודה, ניתן להניח אבני יסוד להצלחה בכל תחום: עצמנו, יחסינו עם הילדים, זוגיות, עבודה ולימודים. אנו מביעים את הערכתנו באמצעות הודיה מילולית לאחרים ויתירה מכך על ידי מעשים. כשאנו מודים למישהו, אנו מעצימים אותו ואת עצמנו. אנו מכירים בערכו עבורנו ויוצרים שמחה. ככל שנרבה למצוא סיבות להכרת תודה בחיינו, כן נגדיל את הסיפוק שבחיינו. הכרת תודה הינה הזרז (קטליזאטור) הגורם לאנרגיה חיובית להיכנס בחיינו ומעצים את הזיכרונות  הטובים מן העבר;  כוחם ותדירותם. כשאנו מתחילים לחוש בהכרת תודה, אנו מתחילים להבחין עד כמה חסמנו את השמחה, כיוון שקיבלנו הכול כמובן מאליו. כשאנו יותר מדי אגוצנטריים  או חשים כקורבנות, איננו יכולים להראות או לחוש בהכרת תודה כיוון, שאנו מנתקים עצמנו מהסובבים אותנו.

"הבה נכיר תודה לאנשים הגורמים לנו אושר: הם הגננים המוכשרים המאפשרים לנשמתנו ללבלב." (מרסל פרוסט)

גלה את אוצרות הלב שלך על ידי הכרת תודה

גלה את אוצרות הלב שלך על ידי הכרת תודה - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

דניס ופנינה  מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטאפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  2. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  3. האם שחיקה היא הזדמנות לשינוי?
  4. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  5. פסיכו-מטפוריקה : המסע לארץ ההתמרות
הפוסט הזה פורסם בתאריך אושר, אימון אישי, העצמה, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

2 תגובות על הכרת תודה – החבר הנצחי שלנו

  1. פינגבאק: נחום תקום בדרך ללוס ואגוס

  2. פינגבאק: דרך העצב ללוס ואגוס

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>