מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?

 

בחיים של כל אחד ואחת ישנם רגעים בהם עלינו לבחור בין שנפעל מתוך פחד לבין שנעשה את הדבר הנכון והצודק. תגובה אמיצה למצוקה תיתן לחיינו כוח בדומה לבצורת שמאלצת את שורשי העץ לחדור עמוק יותר באדמה כדי למצוא לחות. ככל ששורשי האומץ עמוקים יותר כך הם מתחזקים יותר. עץ בעל שורשים רדודים נעקר בקלות רבה יותר בשעת סערה.                        
אומץ הינו יכולת התמדה למרות הפחד!  באנגלית מקור המילה  courage בא מצרפתית curage שפירושה  "להתניע את הלב לפעולה", Putting one's heart into action.  בעברית אנחנו אומרים "להפגין אומץ-לב".
אנו זקוקים לאומץ כדי לעזור לעצמנו ולאחרים להתמיד ולעתים להשתנות. אומץ הינו מקור של כוח, שתורם משמעותית לכל מאמץ והישג אנושי.
צ'רלס א. סמית במאמרו "מקורות האומץ", טוען ששורשי האומץ מצויים בארבעה  כישורים בסיסיים שנלמדו בילדות (או מאוחר יותר כמבוגרים) :
o הכוח להתמיד למרות מצוקה
o היכולת להישאר צלול למרות הפחד
o אכפתיות מעצמנו ומאחרים
o להגיב בחמלה לסבל
מחקר נוסף על מקורות הגבורה (של אולינר) גילה שמצילים אמיצים גדלים במשפחות שמעניקות תמיכה רגשית ומעשית, ומדגישות את קבלת השונה בבני-אדם. הורים למצילים לימדו מגיל הרך את ילדיהם, שאנו מחוברים זה לזה בקשר שאין להתירו.     

ניתן להבדיל בין שני סוגי אומץ :
o תגובה צלולה לאירוע בלתי צפוי , פתאומי ומפחיד
o מאבק בלתי פושר נגד מחלה קשה  או מכשול כלשהו שמאיים להכניע את גורלנו בחיי יום-יום     

למעשה, ילד לומד אומץ מגיל צעיר, בכל פעם שהוא נופל וקם בעצמו כדי לנסות עוד פעם ללכת לבד. כמו כן, כמבוגרים אנו מגייסים אומץ כדי לא להרים ידיים בשעות משבר.
האומץ השקט מאפשר לנו להתאושש מכישלונות  ולהגיע להישגים בחיים. לכן הציטוט אומר  – "אומץ לא תמיד שואג. לעיתים, אומץ הוא הקול השקט בסופו של  יום האומר : אנסה עוד פעם מחר."  (מקור בלתי ידוע)
"Courage does not always roar. Sometimes courage is the quiet voice at the end of the day saying I will try again tomorrow”  (Edith Warton)”
    

                                                            להעז יותר להצליח יותר    

להעז יותר להצליח יותר- לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ

להעז יותר להצליח יותר - לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

 

 
כיצד מגייסים את האומץ לעזרתנו?  

כמאמן אישי, אני נתקל פעמים רבות במתאמנים שמנסים שנים להתגבר על פחדים המושרשים בהם עמוק, לגייס אומץ ולפעול כדי להשיג מטרות שהיו רוצים להשיג בחייהם.
אני אומר להם תמיד שכדי להגיע לאימון נדרש אומץ לב רב, לומר לעצמך  – יש לי קשיים ואני רוצה לשפר את חיי, לפרוץ את ההתחבטויות ולבוא לאימון – אלו הם צעדים משמעותיים המחייבים כנות, מודעות ואומץ. לכן, כשמתאמן מגיע לחדר האימון, הוא כבר עבר את השלב הראשון של מבחן האומץ.  
אם המתאמן יפגין אומץ לב בשלבים הבאים של האימון, הוא גם יצליח לחולל שינויים משמעותיים בחייו.  באימון, אנו מקלפים את עולמו וחייו של המתאמן כמו שמקלפים ארטישוק, קליפה ואחריה עוד קליפה – עד שמגיעים לליבה. נדרש אומץ רב להתבונן במראה ולראות עמוק בפנים איפה טעיתי, להסתכל לבעיה בעיניים, לחשוף את שורשיה העמוקים והכואבים, מבלי להאשים גורמים חיצוניים.
פעמים רבות, הפחד כל כך גדול ומשתק, שכל מכשול קטן הופך להר מאיים שלא ניתן לעבור אותו. למשל, בחורים צעירים המחפשים בת זוג, ומקבלים טלפון של בחורה, פוחדים לקבוע דייט, בגלל החשש שלא ירשימו, שיאכזבו, שיכשלו. או פחד המתבטא במקום עבודה ומונע קידום בסטאטוס או/ו במשכורת.
העבודה על הפחד היא עבודת עומק. באימון אישי, אני נעזר בתרגילי NLP, דמיון מודרך ופסיכו-מטפוריקה כדי לנקות את הפחדים והשדונים הפנימיים ולחזק את האומץ הקיים בכל אחד ואחת מאיתנו. תרגילים אלה מביאים אותנו לגעת בלא-מודע, שם אין מגננות, ביקורת או שיפוטיות. אנחנו עובדים נטו על המקומות הכי אפלים ומכשילים, ופוגשים את אומץ הלב במלוא הדרו.
טעם האומץ עוזר לנו לסלול את הדרך ולהשתמש בו בתבונה בתחומים שונים של החיים. כאן, אני מובילה את המתאמן למסלול של אימון קוגניטיבי המתמקד בתיעול רגשות וכעסים, אסרטיביות, תקשורת בינאישית, חיזוק הדימוי העצמי ועוד. כשהאומץ מוביל אותנו, אפשר להגיע רחוק. 

אומץ יכול לעזור לנו בהרבה תחומים בחיים:
האומץ להקשיב ללב ולעשות דברים שאנחנו מרגישים שמתאימים לנו למרות תגובות של ביקורת, לעג או זלזול מאנשים אחרים. אומץ כזה נדרש לממציאים, בעלי חזון  וחוקרים שלא אומרים נואש ומתמידים עד לפריצות הדרך או לסוף כוחם. עם זאת, אומץ כזה אינו רק מנת חלקם של המפורסמים והמחוננים. מתבגרים נדרשים לאומץ כדי ללכת בדרכים שהוריהם לא מכירים, מבינים או מעריכים. האומץ הוא מנת חלקם של צעירים  שלמרות ביקורת מהוריהם, בוחרים קריירה במקצועות לא סולידיים כגון האומנויות בהם פרנסה טובה והכרה מובטחת רק למעטים. האומץ בוודאי שייך לגברים ונשים שקמים נגד הפלייה,שחיתות  או ניצול כוח השררה בחיק הממסד והשלטון.
* האומץ לקבל אחריות על מעשים לא מוצלחים, טעויות ורשלנות. נדרש אומץ כדי להודות  בטעויות. ככל שהטעות גדולה יותר, וההשלכות של לקיחת אחריות חמורות יותר גדל האומץ הנדרש להגיד "אני אשם – אני לוקח על עצמי את כל האחריות." מתי, בפעם האחרונה,  שמעתם אמירה כזאת  מפוליטיקאי, שר או פקיד בכיר? אין זה מפתיע שבארץ ועדות חקירה קמות חדשות לבקרים ואין בנמצא אשמים. 
* האומץ לפתוח ולפתח עסקים בעלי  סיכון. ישראל נחשבת למדינת סטארט-אפ בגלל החדשנות שבה, בין אם מדובר על הייטק, ביו-טכנולוגיה, מחשבים ,אלקטרוניקה ומכשור רפואי. בסקטור הזה, עובדים הרבה יזמים ,מנהלים ועובדים בעלי אומץ שאינם יודעים מה יוליד העתיד (הנפקה בנאסד"ק תמורת מאה מיליון דולר או פשיטת רגל).
* האומץ לשנות כיוון בחיים. תשאלו את עצמכם אם יש לכם אומץ לעשות את הדברים הללו ?:
- להחליף מקצוע אחרי 20 או 30 שנה
- להיפרד או להתגרש מבן או בת-זוג אחרי 20 או יותר שנים של נישואין
- לפרק שותפות עסקית רבת וותק ומוניטין
- להשקיע כספים רבים בשטח חדש בעל סיכון רב
- להגיד לכולם בסביבה , שנים ,הכרתם אותי בטור X אבל עכשיו אני שונה.
- להגר לארץ אחרת ללא ידיעת השפה או הבטחה של תעסוקה (כגון העולים החדשים בארץ)
* האומץ להקריב את החיים למען הזולת. לדוגמא, האומץ של הטכנאים הנכנסים יום-יום לכורים הקטלניים בפוקושימה כדי להציל את אזרחי יפן.
   

דניס ופנינה  מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטאפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי

Related posts:

  1. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  2. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  3. געגועים לעתיד
  4. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
  5. האם הנפש שולטת בגוף או הגוף בנפש?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, חמלה, ייעוד חזון, כישורי חיים, כללי, עסקים, פחד, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>