למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?

     

  הכל מתחיל בחוסן פנימי. מה זה חוסן? למי יש חוסן? האם אפשר לחזק אותו?
חוסן פנימי הוא הכוח לקום מכל מפולת ולא להרים ידיים. וכן – אפשר לבנות אותו מבפנים ולחזקו.
אין זה משנה כמה פעמים תפיל את נחום תקום, הוא תמיד יקום לתחייה. אצל אנשים המתמודדים עם מכשולים, קשיי הישרדות ומצוקה פיסית או נפשית, התוצאה אינה ידועה מראש. חלקם קמים וחלקם מוותרים על המאמץ. החוסן הפנימי הוא היכולת לקום מחדש ולא לוותר.
אף פעם
לא מוותרים!

לו הייתם מנסים להמציא נורת חשמל, הייתם מרימים ידיים אחרי חמישים ניסיונות או חמש מאות? תומס אדיסון, הממציא הדגול, שהצליח בסופו של דבר במשימה אמר  "לא נכשלתי. רק מצאתי 10,000 דרכים שלא עובדות."
כלומר כאשר יש לנו חוסן אמיתי, אנחנו לא מכירים במצב של כשלון אלא רק למידה. מכל מצב אפשר ללמוד ובין הלידה והמוות יש לנו אינספור הזדמנויות נפלאות  לגלות דברים חדשים על עצמנו ועל יחסי הגומלין בינינו לסביבתנו.
אתם נרתעים מקור ומסכנה? תתפלאו לשמוע על 5000 גברים אנגלים שהגישו מועמדות להצטרף לחוקר הנודע , ארנסט שקלטון במסעו לקוטב הדרומי  ב 1914. הם ענו למודעה בעיתון אנגלי שהייתה מנוסחת כדלקמן: " דרושים גברים למסע מסוכן. שכר זעום, קור עז, חודשים ארוכים של אפילה מוחלטת, סכנה מתמדת החזרה בשלום מוטלת בספק. במקרה של הצלחה מובטחים כבוד והכרה."

מהי נוסחת Be-Do-Have?
אפשר להגיד בוודאות שגם תומס אדיסון וכל אחד מ- 28 אנשי הצוות במסע של שקלטון , נתברכו בתעוזה חזקה ובמידה לא מבוטלת של חוסן.ממה מורכב אותו חוסן? מתקיימת מאחוריו אסטרטגיה לחיים או נוסחא שכדאי להכירה:
Be-Do-Have. כלומר: קודם יש הלך רוח של תעוזה, אומץ לב וסקרנות (Be), לאחר מכן, ישנם  מעשים גדולים (Do)  ובסופו של דבר ישנה הצלחה ואולי אפילו תהילה (Have). הלך הרוח של הצלחה הוא המנוע שנותן לנו כוח וגם חוסן לבצע את המעשים המובילים להצלחה.
לעומת זאת, יש שתי אסטרטגיות לחיים הרבה יותר נפוצות והרבה פחות אפקטיביות.
הפסיביים בינינו דוגלים בנוסחא Have-Be-Do. המחשבה מאחורי זה היא: "אני לא עושה כלום כרגע עד שאקבל את הכסף או הרכוש או התפקיד(Have) שיביאו לי אושר, הכרה  והצלחה (Be) ואז אראה לכולם מה אני מסוגל לעשות (Do) ". כמה אנשים אתם מכירים שמבלים את חייהם בהמתנה לתפנית במזל, להזדמנות הגדולה שתשנה את חייהם?
גרסה קצת יותר מתוחכמת היא הנוסחה Have-Do-Be. כאן נמצאים האנשים שבינתיים חסרי כוח או משאבים אבל כאשר הם יקבלו אותם הם מתכוונים להיות פעילים ובסופו של דבר מאושרים ומוצלחים. גם כאן, הפסיביות חוגגת. אנו ממתינים למישהו או משהו שייתן לנו את המשאבים החסרים, אך בדרך כלל המושיע אינו מופיע.
הפעלתניים בינינו דוגלים בנוסחא  Do-Have-Be. זוהי גישה מאוד מתאימה לקצב חיים מואץ של המאה עשרים ואחד. אנחנו כל כך שקועים במרוץ (Do)  כדי להשיג  את הכסף והרכוש המגיעים לנו ולילדינו (Have) שבינתיים האושר (Be) נדחה לטווח הארוך. אנחנו מוכנים להשקיע מאמצים בטווח הקצר עד כדי התמכרות לזריקת אדרנלין של המרוץ המתמיד רק לא שמנו לב שבינתיים הריצה הפכה להיות ריצת מרתון.   

                                                             להעז יותר להצליח יותר  

להעז יותר להצליח יותר - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ

להעז יותר להצליח יותר - לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

 

איך מחזקים את גישת ה- Be-Do-Have?
בבסיסה של הגישה, עומד, כאמור, מרכיב החוסן הפנימי שהינו הכרחי לדפוס חשיבה ורגש הקשור באומץ לב ותעוזה.
בעבודתנו  באימון לחיים אנו פוגשים מתאמנים רבים הכבולים בהרגלי התנהגות וחשיבה המושרשים מאז ילדותם בהווייתם, הרגלים שכבר אין להם כל קשר למציאות העכשוויות של חייהם והם משמשים אותם כמגננות, המגבילות ומונעות מהם לפרוץ ולעשות את השינוי הרצוי בחייהם, להעז כדי להגשים את אושרם, לטובת ה- being שלהם.
במהלך האימון – אנחנו שמים לנו למטרה לחזק את חוסנם הפנימי ולבנות את אמונם בעצמם. לא משנה מה תהיינה הנסיבות החיצוניות ומה יגידו עליהם, בכל מקרה תגבור מהותם ומאווייהם הפנימיים הכנים, והם יהיו מסוגלים לפרוץ דרך ולהשיג את מטרתם.העבודה נעשית עם טכניקות של דמיון מודרך ותרגילי NLP, המאפשרים חדירה אל הלא – מודע. עבודה זו הינה אחת הדרכים לניקוי פחדים, כעסים וחסמים היוצרים "אמונות מגבילות" ומונעים גמישות מחשבתית, פריצת דפוסי חשיבה וגיוסו של אומץ הלב ההכרחי ל"יציאה אל העולם".
שיטה נוספת איתה אנו  עובדים, היא טכניקה חדשה בארץ בשם: פסיכו-מטאפוריקה, המתמקדת במטאפורות, בדימויים של הנפש והיא מיושמת בדרכים יצירתיות וחווייתיות. זוהי עבודה פנימית ועוצמתית איתה יכול המתאמן להגיע לתובנות משמעותיות המאפשרות לו התמרה ממשית ויכולות לשמש כנקודת מפנה בחייו.
שיטות עבודה אלה, יחד עם עבודה קוגניטיבית, משיגות תוצאות אפקטיביות עבור המתאמן שבונה לעצמו חוסן פנימי וכוח אמיתי להתגבר ולנצח בכל מצב ותעוזה לסמן לעצמו מטרות ולהגיע אליהן.    

לסיום, כמה טיפים לחיזוק החוסן הפנימי:
1. נהלו יומן הצלחות והתמקדו בכל הסיבות שיש לכם להרגיש אסירי תודה והביעו רגשות אלה בכתב ובעל פה כלפי האנשים שטפחו ועזרו לכם.
2. מצאו את המשמעות האישית שלכם בחיים את "המתנה" שהיקום נתן לכם להפיץ בחייכם. הכירו את עצמכם כאנשים שלמים – הרבה יותר מכל התפקידים שאתם מבצעים . אתם אינכם רק עובדים, מנהלים, הורים או חברים. הערך שלכם הוא הרבה יותר מסיכום כל הערכים שיקרים לכם. פעילות רוחנית (כגון מדיטציה) או דתית מחזקות אתכם. הרבה אנשים שרדו בתנאים קשים של מלחמה או אסונות בזכות הרוחניות, שנתנה להם משמעות וכוח להתמיד בהתמודדות עד להצלתם.
3. אמצו גישה לומדת מכל שינוי או מצוקה – גישת ההצלחה. גמישות מחשבתית ופיסית יעזרו לכם לא להיתקע במצבים לא רצויים ולהסתכל קדימה ולא אחורה. כדי לחקות נחום תקום באופן אפקטיבי, עליכם להיות ערים ולהפעיל את התושייה שלכם למצוא דרכים חדשות להגיע למטרותיכם. התגברות על קשיים מחזקת ומחסנת אתכם בתנאי שהגישה שלכם היא חיובית ולא מתחשבנת. אנשים חסונים אינם רואים בעיות אלא רק אתגרים. הבחירה בידיכם.
4. סלחנות תשחרר כוחות תקועים משעיבוד לכאבי העבר ותאפשר לכם להתמקד ביצירת עתיד טוב יותר.
5 התחברו למשפחה, חברים ולקהילות המתאימות לכם. החיבורים האנושיים מחזקים אתכם. כל פעילות של עזרה לאחרים גם היא מחזקת אתכם. אל תהססו לפנות לאחרים כדי לקבל עזרה שאתם זקוקים לה.
6. כבדו  את גופכם ובריאותכם . הגוף הוא שותף בלתי נפרד מכם.טפחו הרגלי אכילה והתעמלות ראויים לשותפות ארוכה ומוצלחת.
7. פרגנו לעצמכם – ואחרים יפרגנו לכם.     

דניס ופנינה  מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטאפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+   

Related posts:

  1. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
  2. האם אפשר ללמוד איך להיות מאושרים?
  3. געגועים לעתיד
  4. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  5. מי הוא מלך החיות האמיתי
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, העצמה, ייעוד חזון, כישורי חיים, כללי, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>