גם לאנשים בעלי הפרעת קשב וריכוז מגיעה זוגיות טובה

פנינה 
כיצד אימון בהפרעת קשב וריכוז יכול לשפר זוגיות?
כאשר מגיעים לאימון לזוגיות בודדים המחפשים זוגיות או זוגות המבקשים לשפר את הזוגיות שלהם, ישנו מרכיב מפתיע אותו אני בודקת מיד.
כמומחית לאימון בבעלי הפרעת קשב וריכוז, אני מבררת עם המתאמן/ת המתקשה במציאת זוגיות האם הוא/היא מאופיינים בהפרעת קשב וריכוז – עם או בלי היפראקטיביות – או במקרה של זוג – האם אחד מהם מזהה ומכיר את הלקות אצלו או אצל בן/בת זוגו. 

                                                           לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ    

גלה כיצד להתגבר על בעיית הפרעת קשב וריכוז בזוגיות - לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ

גלה כיצד להתגבר על בעיית הפרעת קשב וריכוז בזוגיות - לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ

 

מה הקשר בין זוגיות להפרעת קשב וריכוז (ADHD) ?
לאנשים המאופיינים כבעלי הפרעת קשב וריכוז קיים קושי בשליטה על הדחפים, חוסר בדיבור הפנימי המתווך, הכאן ועכשיו הוא שקובע עבורם והם נוטים לנהוג באימפולסיביות והתלהבות יתר. לפעמים הם מתקשים להסתדר חברתית, מרבים באיחורים ובאיבוד דברים, נוטים לשכוח איפה הניחו חפצים, סובלים מדחיינות, הבלגן שולט בכל תחומי חייהם, הם טועים בקריאת סיטואציות ולכן מאשימים אחרים ומתוך כך מואשמים לא פעם בחוסר נימוסיות. עם זאת, נמצא דמיון במבנה ותפקוד המוח בין אנשים שאובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז ובין אנשים בעלי יצירתיות גבוהה. מדובר ביכולת להעלות מחשבות ספונטניות, לא מצונזרות התורמות לחשיבה יצירתית. בעלי הפרעת קשב וריכוז הם גם אנשים כריזמטיים, בעלי תושייה גבוהה ויוזמה, אנרגטיות, דמיון עשיר, חוש הומור מפותח ומוח פתוח. תכונות אישיותיות מובנות אלה משפיעות באופן ישיר על הזוגיות.
למחפשים זוגיות עלול להיווצר קושי במיקוד בתהליך החיפוש, הם עשויים להתלהב במהירות ולהתאכזב באותה מהירות או להתפשר על קשר לא מתאים.
כאשר בני זוג באים לאימון זוגי ובמיוחד זוגות בעלי הפרעת קשב וריכוז, אנו ממקדים את האימון בשלושה מרכיבים ( שלושה סוגי אחריות), כדי לבנות מערכת תומכת ומאוזנת: כל אחד מבני הזוג אחראי על עצמו, על בן/בת זוגו ועל המערכת המשותפת שהם בונים יחדיו. כל אחד מבני הזוג צריך לעזור לשני להשתנות, להשתפר ולגדול. כאשר מתקיימת עזרה הדדית כזו יכול להתבצע "תיקון" ואפשר להגיע לשלם בזוגיות.  

מקרים לדוגמא:
עבדתי עם מתאמנת שסבלה מהפרעת קשב וריכוז וגם היפראקטיביות, והתקשתה מאוד במציאת זוגיות. במהלך האימון, לימדתי אותה למקד את עצמה במשימת החיפוש, שיפרנו את התקשורת האסרטיבית שלה ואת הדימוי העצמי שלה, את אומץ הלב ואת ראיית התכונות היפות באדם שיושב מולה. היא למדה ליהנות ממהות החיפוש ולאחר תקופה – מצאה בן זוג עימו היא מקיימת זוגיות יפה מאוד.
באימון עם זוג שבא אליי על מנת לשפר את הזוגיות שלו, גילינו כבר בתחילת הדרך שחלק מהבעיות טמונות בכך שהאישה הינה בעלת הפרעת קשב וריכוז והבעל לא היה מודע לתופעה ולכן לא הצליח להבין למה היא תמיד דוחה דברים ושוכחת כל דבר, הוא חשב שלא אכפת לה ממנו, היא התרגזה כשהאשים אותה בתופעות שלא היו ממש בשליטתה, וכך צמחו ביניהם קונפליקטים ומתחים. כאשר האיש הפנים והבין שאותן תופעות אינן באשמתה, הן חלק מובנה בפיזיולוגיה שלה, התגייס לעזור לה להתגבר על הקשיים והם התחילו לעבוד יחד על שיפור התקשורת והקשר ביניהם.  

איך זה עובד באימון?
כמומחית באימון לבעלי הפרעות קשב וריכוז אני עובדת איתם בכמה מישורים: הגברת מודעות עצמית, ניקוי כעסים, תסכולים ופחדים בעזרת תרגילי NLP, העלאת הדימוי העצמי, שיפור בכישורי תקשורת, חיזוק האסרטיביות וויסות כישורים חברתיים כישורי-דיאלוג, ניהול זמן נכון ודרכים להתמודד עם דחיינות.
כאשר מגיע זוג לאימון, ואנו מזהים אחד מהם כבעל הפרעת קשב וריכוז, אנחנו מגדירים יחד את נקודות החולשה והחוזק של כל אחד ומגלים איך הם יכולים לעבוד יחד כצוות, בו האחד משלים את השני – כמובן על בסיס כבוד, הוקרה והערכה הדדיים. במקביל, אנו מנסחים ערכים שיהוו מצע לקשר המשודרג: שיתופיות, אהבה בוגרת וחזון משותף.
כך למשל, בן זוג הלוקה בהפרעת קשב וריכוז והוא אדם יצירתי ובעל יוזמות, יכול לדחוף קדימה ולהמריץ את השני שמסוגל להפגין מיקוד, סדר ונחישות. יחד הם יכולים להיות צוות מדהים ולהגיע רחוק!
אצל זוג אחר, יתכן ובעל הפרעות הקשב והריכוז סובל מדימוי עצמי נמוך, מאחר ובכל שנותיו לא "סיפק את הסחורה" ( נוטה לדחיינות) ולא עמד בציפיות ההורים והמורים . הוא הופך להיות כנוע והפרטנר הוא השולט, או להיפך – זה שלא סובל מההפרעה מוותר לצד בעל ההפרעה ונוצרת רודנות הפוכה. כאשר אנו מזהים את הדפוסים הללו ואת הקשר לתופעה, יש לנו כר פורה לפעולה, עבודה ואימון.  

אכן, האימון הזוגי בדגש על הפרעות קשב וריכוז, מוכיח את עצמו וקיימות הצלחות גדולות בשטח!  

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. למה לדחות למחר?
  2. מדוע אנו נוטים לדחות את משימות היום למחר?
  3. דחיינות – פתרון או הקלה?
  4. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  5. האם זוגיות מאושרת יוצרת שלמות או ההיפך?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, דחיינות, חיזוק הזוגיות, כללי, קשב וריכוז עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>