איך מבריאים חיי זוגיות?

פנינה
איך מתחזקים זוגיות לאורך זמן? האם די באהבה? האם דמיון בין שני בני הזוג מסייע לזוגיות ארוכת טווח? איך משפרים חיים משותפים? מה הם הכלים והכללים להתמודדות עם מתחים וטרוניות שצצים במהלך נישואים ממושכים?
אלה הן חלק מהשאלות שמעלים בני זוג המגיעים אלי לאימון לשיפור הזוגיות. כמאמנת, המתמחה בזוגיות, אני מבקשת מבני הזוג לשים בצד את ההאשמות ההדדיות והרפש, ולהתמקד בחיבור. תפקידי הוא להעביר אותם תהליכים של בניית יסודות הזוגיות מחדש, לשקם, להבריא את הזוגיות ולנסח יחד מעין הסכם הבנות ותובנות ,שיאפשר איחוי הקרעים והמחלוקות והידוק החוטים המקשרים. כן, בשביל זוגיות טובה צריך לעבוד. קדימה, בואו נתחיל.   

מהו אימון לשיפור הזוגיות? נקודת המוצא של אימון כזה – שמטרתו היא הצלחת יחסים ארוכי טווח – הם הערכים המשותפים שעומדים בבסיס הקשר ומניעים אותו קדימה. הערכים הללו כוללים תכונות אישיותיות, צרכים, מניעים, כישורים, יכולות, עקרונות פעולה ועקרונות קיומיים – של כל אחד מבני הזוג. בשלב הראשון, אנו מתמקדים בעיקר באיתור והבהרה של אותם ערכים אישיים ומנסים להגדיר יחד מהו המקום המאפשר גישור וחיבור ביניהם.
אין פירוש הדבר שזוגיות טובה משמעותה דמיון אישיותי בין הגבר לאישה. להיפך, דווקא השוני ביניהם עשוי להעשיר ולהפרות. עם זאת, רצוי שלבני הזוג יהיו עקרונות בסיס משותפים, והם:
האחד – גישה דומה לחיים – איך תופסים את החיים (רואים את חצי הכוס המלאה או הריקה, יחס לרכוש וכד'). השני – ערכים משותפים המאפשרים שפת מונחים מובנת לשני הצדדים, השלישי – צרכים דומים – כמו לדוגמא צורך בחופש אישי, ב- space לעומת צורך בקשר הדוק וצפוף – ניגוד העלול לגרום לקונפליקטים רבים.
לאחר שאנו בוחנים באופן מפורט את אותם עקרונות בסיס, אנו בונים ביחד חזון של גדילה וצמיחה יחד. חזון המכיל אהבה, שוויון, נאמנות, אי אלימות, יושר ואמינות, הערכה והוקרה, כבוד ושיתופיות. כל אחת מאותן מילים יפות נבחנת ביחס לבני הזוג שלפניי, כאשר, באמצעות שיחות ותרגילים, הם מיישמים ומבינים כי ללא ערכים אלה לא יכולה להתקיים זוגיות טובה ובריאה.
                                 

                                          איך לשפר את הזוגיות שלך ולהפוך אותה לחוויתית   

דרך מהירה לשפר את הזוגיות - לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ

דרך מהירה לשפר את הזוגיות - לחץ על התמונה לצפיה בטיפ

  

בנוסף, אנו נכנסים לעומקו של חוזה הנישואין הבלתי כתוב של הזוג. מהו אותו חוזה? זה חוזה שיש לכל אחד ואחת מאיתנו כשהוא/היא נכנס למערכת זוגית, חוזה "סודי", בלתי כתוב, הבנוי מציפיותיהם השונות, לעתים מעורפלות ואף מנוגדות לחלוטין של כל אחד מהשותפים. תנאי החוזה הבלתי כתוב מופיעים אט אט בחיי הנישואין כמו רעם ביום בהיר ולעיתים גורמים למצוקה הולכת וגוברת בחיים המשותפים. הקשיים נעוצים בעובדה שהאחד אינו יודע את הנחות – היסוד והציפיות של הפרטנר השני. מתפתחות אצל כל אחד ציפיות, נוצרים צרכים וצומחות משאלות וציפיות. לדוגמא: לו יש צורך להתבודד אך הוא כלל אינו יודע לומר מתי ובאיזו תדירות הוא רוצה לממש את הצורך שלו והיא מרגישה – מוזנחת. או: עבורו "נאמנות" היא: לא לבגוד באשתו. עבורה "נאמנות" זה שהוא לא יוצא לבד עם החבר'ה פעם בשבוע וזונח אותה. תנאי החוזה הבלתי כתוב יכולים לכסות היבטים רבים של חיינו: מין, בילוי, הוצאות כספיות, גידול ילדים, היחסים עם חברים, הצורך בקרבה או עצמאות.
לאחר שאנו עומדים על הפערים המתסכלים בין חוזה הנישואין הבלתי כתוב לבין המציאות שהתהוותה, אנו מנסים לגשר עליהם וניגשים לעבודת הבנייה.   

הנה לדוגמא תרגילי אימון שבני הזוג מתבקשים לעשות: אני מבקשת מכל אחד מהם לרשום מה הוא מוקיר ומעריך בשני, מאחר ופעמים רבות אנו לוקחים את יתרונותיו וכוחותיו של בן הזוג שלנו כמובנים מאליהם. ברגע שמאווררים ומוצאים לאור את איכויותיו של האחר – אנו ממלאים מחדש את הכוס המתרוקנת של הערכה וכבוד לאדם איתו בחרנו לחיות.בדרך דומה, כל אחד מבני הזוג מגדיר מה הוא מצפה ורוצה מהשני ובאותה כנות הוא יצטרך לעשות מאמץ להבין את מניעיו, קשייו וצרכיו של העזר שכנגד.
זוג המגלה מחויבות ומאמץ כנה במהלך האימון יגיע לתוצאות וייטיב עם עצמו.   

לסיום, מגישה לכם באהבה כמה טיפים שימושיים לחיזוק הרומנטיקה:
1. רומנטיקה של הערב – מתחילה בבוקר. [לדוגמא: הוא יוצא בבוקר לעבודה ומשאיר לה פתק, מתקשר מהעבודה לשמוע מה נשמע וכהוא חוזר הביתה – שואל: "במה אני יכול לעזור"?
2. לקבוע מועד לרומנטיקה – זוגות שחיים הרבה זמן ביחד לא מבינים שיש לקבוע מועד לרומנטיקה המטלה: פעם בחודש האישה אחראית להכין ערב רומנטי עבור הגבר, ופעם בחודש הוא אחראי להכין ערב רומנטי עבור האישה.
3. להחמיא; על האוכל הטעים, על דברים שהיא עשתה עבורו, על השמלה שלה היפה, לומר לה, שהוא אוהב את העיניים שלה, האינטלקט שלה וגם שהיא תחמיא לו על אותם הדברים שהיא אוהבת אצלו לדוגמא: הגבר שלך רזה ואת יוצאת לקנות איתו בגדים חדשים המתאימים לגזרה הנוכחית שלו – תחמיאי לו על המראה.
4. אימון רגשי – אחד הדברים שמאוד עוזרים לרומנטיקה זה להתוודות על כמה בן – הזוג חשוב לו/לה. יש להוביל זוג לחיבור למקום של התחברות.   

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. זוגיות וקרמה
  2. האם זוגיות מאושרת יוצרת שלמות או ההיפך?
  3. מדוע סובלנות הינה צורך קיומי?
  4. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  5. למה לדחות למחר?
הפוסט הזה פורסם בתאריך חיזוק הזוגיות, כללי, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>