האם זוגיות מאושרת יוצרת שלמות או ההיפך?

פנינה

האם זוגיות מאושרת יוצרת שלמות או ההיפך – האם שלמות פנימית-אישית מביאה לזוגיות מאושרת? מדוע שלמות חשובה לנו?
ישנו קסם מיוחד במושג השלם, וקסם זה בא לידי ביטוי בשפה. אנחנו נפגשים ומברכים ב-"שלום" האחד את השני , כאשר הכוונה לאחל שלמות ובריאות לזולת. לכל דבר שלם יש תפקוד מלא כי הוא לא שבור או מפוצל. גם באנגלית קיימת הברכה Hello שהתפתחה במשך מאות שנים מהמילה Hale שהיא למעשה ברכה; להיות שלם ((Whole או בריא. כאשר אני אומר "אני שלם עם ההחלטה שקיבלתי", אני מאותת, שאני מאוחד בדעתי ואינני סובל מספקות (דעת מפוצלת). אם רבתי עם מישהו, והאחדות בינינו נשברה, אני יכול להשלים איתו/ה ולהחזיר את האחדות. באנגלית גם המילה Heal – פירושה לרפא או להחזיר לשלמות, נובעת מהמילים Hale ו- .Whole

מה זאת אהבה?
דויד גלאצ'ר מתאר את האהבה כתהליך ביולוגי. הוא אומר: אהבה היא מסע גילוי בין שני הורמונים : דופאמין – שיקוי האהבה הרומנטית (פרפרים בבטן וההתאהבות) ו- אוקסיטוצין שמהדק את הקשר הרגשי (ומופרש בעת קיום יחסי מין) בין בני הזוג.

Love is a voyage of discovery from dopamine-drenched romance to oxytocin-induced attachment. – David Gallacher
דרך אחרת להסתכל על האהבה היא חיפוש להשלמת התכונות החסרות לנו. יתכן שאנחנו מודעים לתכונות אלו אבל יכול להיות שאנו מותנעים על ידי רצונות התת- מודע להשלים את החסר ואין זה פלא שכל כך הרבה נישואין מסתיימים בגירושין. לעתים קרובות, ילדים צוברים פגיעות רגשיות בשנות גדילתם, הן מהחינוך שהוקנה להם מהוריהם והן כתוצאה מתהליך החיברות. המוח הרגשי שלהם שואף לרפא את פצעי ילדותם ולהשלים את משאלותיהם. קשה לפתח תכונות שחסרות לנו, וקל יותר להתחבר לאנשים עם התכונות המבוקשות. אולי אנו מחפשים בני זוג דומים להורינו, בתקווה,שאהבתם תשלים אותנו. אולי אנו מתאהבים כי בני הזוג מסמלים כל מה שלא אהבנו אצל הורינו. סוף כל סוף נהיה חופשיים- מרד הנעורים הצליח. בין כך או כך, בהתחלה אנו מטפלים האחד בשני כמו אם בתינוקה. כל עוד קסם הדופאמין עובד בגופינו, חושי הביקורת מושהים לגמרי ואנחנו לא מודדים את המאמץ להשביע את רצון בן או בת הזוג. לפרק זמן קצר אבל משמעותי, חזרנו ל"גן העדן" של השלמות והאחדות.

איך מוצאים זוגיות מתאימה?
כמאמנת אישית, המתמחה באימון לזוגיות, אני פוגשת מתאמנים שמחפשים זוגיות או כאלה המבקשים לשפר זוגיות קיימת. גם אלה וגם אלה חושבים שבן/בת הזוג שלהם ישלים את מה שחסר אצלם ורובם רוצים שיהיה הפוך מהמודל שהכירו בביתם, כלומר נשים מקוות לטיפוס השונה מהאב שגידל אותן, ולהיפך.
ישנם תהליכים שאנו עובדים עליהם באופן מודע וישיר. למשל, אני מאמנת מתאמנים שמחפשים זוגיות לבוא לדייט ולנסות לראות את הטוב והיפה באדם שיושב ממולם בפגישה. הנטייה המיידית לא פעם היא לפסול מיד, לשפוט בחומרה. אני מבקשת מהמתאמן או המתאמנת לחזור הביתה ולהכין רשימה של הדברים החיוביים והיפים שמצאו באדם שמולם.
במישור הפנימי, אנחנו עובדים באימון על המצוקה והייאוש המניעים אותנו לעיתים בתהליך החיפוש אחר זוגיות מתאימה. אנו לומדים שזוגיות מאושרת לא ניתן למצוא מתוך חסך ומצוקה, מתוך צורך אימפולסיבי. זוגיות נכונה היא תוצאה של עבודה, עבודה קשה ועמוקה, בה אנו מגלים מה מעכב אותנו, מפחיד, מה הן האמונות המגבילות הכובלות אותנו לעבר ואנו מחפשים ומוצאים הרגלים ישנים שכבר לא משרתים אותנו אלא בעיקר מחבלים.
בעזרת תרגילי NLP אנו לומדים לחשוב יצירתית בנוגע לחיינו ולעולם בו אנו נעים, אנחנו מתכווננים למציאת פתרונות (להבדיל משלילתם), אנו מתאמנים בלראות את ה"יש" ולא רק את ה"אין" בעצמנו, באנשים המקיפים אותנו ובמציאות החיים שלנו אנו שואלים את השאלות: מה "כן" ניתן לעשות, באיזו דרך ניתן להצליח?! אנחנו מכווננים להצלחה. כל אלה ישמשו כמנוף להשגת המטרה שלנגד עינינו – מציאת זוגיות מתאימה ומאושרת.                                                      

                               איך לשפר את הזוגיות שלך ולהפוך אותה לחוויתית 

דרך מהירה לשפר את הזוגיות - לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ

דרך מהירה לשפר את הזוגיות - לחץ על התמונה לצפיה בטיפ

איך משתקפת זוגיות באגדות ובמיתוסים?
הפילוסוף היהודי מרטין בובר תיאר את החוויה של עובר בריא בתוך רחם אמו, כמצב של אחדות ללא גבולות עם היקום. העובר צף בשלווה, וכל צרכיו מסופקים מיידית ללא שום מאמץ, על ידי החלפת נוזלים בינו לבין אמו. אחרי הלידה, התינוק מתחיל את דרכו להכרת הגבול בינו ובין העולם, ותחושת האחדות המקורית עם היקום הולכת ודועכת. האם אנו כמבוגרים עדיין שואפים בתת – המודע להחזיר לעצמנו את האחדות והשלמות שהייתה ברחם?
נושא השלמות שנעלמה (או האחדות האבודה) מופיעה גם באגדות ובמיתוסים. הפילוסוף אפלטון מספר אגדה עתיקה באמצעות הדמות של המחזאי אריסטופנס. הנאום של אריסטופנס מסביר מדוע אנשים המתאהבים מרגישים "שלמים" כאשר הם מגלים את בן או בת זוגם. בימי קדם היו 3 מינים של אדם ; זכר, נקבה ו- אנדרוגינוס (זכר ונקבה ביחד). כל אדם היה כפול (מחובר בגב) עם שני פנים הפונים לכיוונים שונים, ועם ארבע ידיים ורגליים. יצורים אלו עלו לשמים ותכננו לתקוף את האלים. זאוס, אל השמים, רצה להחליש את בני האדם מבלי להרוג אותם כדי שימשיכו לשרת אותו. הוא פיצל אותם לשני חצאים, שנשלחו בכיוונים הפוכים כדי לבלות את שארית חייהם בחיפוש אחר החצי השני .
גם במקרא אנו מוצאים עדות שבני האדם היו במקור זכר ונקבה ביחד: "וַיִּבְרָא אלוהִים אֶת-הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלוֹהִים בָּרָא אותוֹ זָכָר וּנְקֵבָה, בָּרָא אותָם" (בראשית פ"א, כז). יש כאן סיפור כפול של בריאת האדם. בפרק א' הם נבראו כאחד זכר ונקבה, ואילו בפרק ב' האישה נבראה מן הצלע של הגבר אחריו.
כך או כך, הוגלה האדם מגן עדן המושלם ומאז הוא מחפש את הזוגיות המאושרת שתשלים אותו. האם יש סיכוי להצליח?

בשבוע הבא נספר על המעבר מהתאהבות להתפקחות. 

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. געגועים לעתיד
  2. האם אפשר ללמוד איך להיות מאושרים?
  3. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  4. למה לדחות למחר?
  5. מדוע אנו נוטים לדחות את משימות היום למחר?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, חיזוק הזוגיות, ייעוד חזון, כללי, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>