למה לדחות למחר?

פנינה
"העתיד נראה תמיד  וורוד: המקרר -  מלא, מזג האוויר -  נוח, הרכבות מגיעות בזמן ופגישות מסתיימות בזמן. אבל היום, הכול יכול לקרות." – הרה אסטרוף מראנו.
"The future is always ideal: The fridge is stocked, the weather clear, the train runs on
schedule and meetings end on time. Today, well, stuff happens.” 
- Hara Estroff Marano

פעמים רבות, כאשר אנו נתקלים במשימות המחייבות מאמץ מתמשך, מטלות לא אהובות או אפילו במצבים הדורשים דחיית סיפוקים, אנו עומדים בפני פיתוי הדחייה. מי שמשלם את מחיר הדחיינות הוא השבוי העתידי – אנחנו. משום מה, אנחנו מניחים שהגרסה העתידית שלנו ניחנת בשלל כוחות וכישורים ותתפקד ביעילות בלתי רגילה כדי להשלים את כל המטלות שקשה לנו להתמודד איתם היום. לפעמים זה נראה כה מגוחך, שזה מזכיר את סרטי סופרמן או מרלין. בסרטים אלה, הגיבור הכול-יכול או הקוסם בעל הכוחות העל-טבעיים של המחר אכן מציל אותנו ממחדלי ההווה. במציאות – זהו סיפור אחר – נתעורר מחר בבוקר לעוד יום כמו הימים שעברו, מבלי לקבל כוחות על-טבעיים, ועם עוד פחות רצון לפעול מהיום.
מחקרים מראים שלפחות עשרים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מדחיינות כרונית וכחמישים אחוז מהסטודנטים זקוקים לעזרה בשל הדחיינות.
יהיה בסדר. בסוף הכול יסתדר?
לא תמיד.

איך תוקפים בעיה של ניהול זמן נכון ודחיינות?
מתאמנים רבים המגיעים אלינו נוטים לדחות משימות שהם צריכים לבצע בחייהם, אם בתחום הלימודים, עבודה, זוגיות, יישום מעברים או שינויים אחרים המתבקשים בחייהם. בולטת התופעה בעיקר אצל סטודנטים, שדוחים למידה לפני מבחנים עד כמעט לרגע האחרון. דחייה זו נובעת מפחד מכישלון או ביקורת. כך הם מסדרים לעצמם תירוץ במקרה של אי הצלחה במבחן, "לא למדתי מספיק, ולכן נכשלתי…". נטיית הדחיינות בולטת גם אצל אנשים הזקוקים לירידה במשקל, ודוחים דרך קבע עשיית פעילות ספורטיבית והנהגת הרגלי אכילה בריאים.
דחיינות יושבת על מקום פנימי שקשור בחסמים שמקורם באמונות מגבילות ("אני לא יכול", "אין לי סיכוי להצליח" "אני לא מספיק טוב, אז למה להתאמץ…" וכו'), פחד מכישלון, חוסר הערכה עצמית ודימוי עצמי נמוך.
במהלך אימון אישי, אנו עובדים עם אותם מתאמנים בשני מישורים: הרציונאלי – המתמקד בלימוד, אימון ותרגול של ניהול זמן נכון ועמידה ביעדים. חלק אחר של האימון קשור למאמץ לברר ממה נובעת הדחיינות וכיצד משנים אותה, וכאן אנו משלבים תרגילי NLP המאפשרים לנו לרדת לרזולוציית עומק, ברמה של הנוירונים במוח, על מנת להגיע אל התת מודע ולברר ממה נובעים הפחדים הגורמים לנטייה לדחות – מהיום ועד  למועד בלתי ידוע – מעשים היכולים בסופו של דבר לגרום לנו ליותר הישגים וסיפוק.

מה גורם לנו לדחות את משימות היום למחר?
 אין ספק -  קצב החיים המואץ במאה העשרים ואחד מטיל עול כבד של החלטות, מטלות ותהליכי הסתגלות לחידושים לעומת החיים לפני מאה או מאתיים שנה. התוצאה היא דחיינות הולכת וגוברת בכל מישורי החיים. איזה מנגנונים פועלים עלינו כשאנו דוחים למחר? אם אני לא מוציא את הזבל בלילה כי אני עייף, אני  מניח שהשבוי העתידי שלי יצבור כוחות כדי לקפוץ רענן מהמיטה ויבצע את המשימה מחר בבוקר.
אם אני לא מתחיל ללמוד למבחנים בזמן כי אני רוצה ליהנות קצת קודם, אני משתכנע , השבוי העתידי שלי תמיד מסתדר ברגע האחרון, הלא כן? הוא מומחה בניצול זריקת האדרנלין הטבעי מהתקרבותם של הבחינות ליצירת ריכוז מיטבי בלימוד החומר.
על פי רוב, לא היה עולה על דעתנו לגנוב מהשכנים כי אנו חושבים את עצמנו כישרים והוגנים – בדרך כלל מכבדים את הזולת. אם כן, למה זה כל כך קשה לכבד את עצמנו? בתוך כל אחד מאיתנו, שוכן שבוי שאפשר להתעלל בו ללא רחמים. הוא לא יקים צעקה. הוא סובל בשקט. מי הוא השבוי העתידי הזה? הוא העצמי של המחר, בעוד שבוע, בעוד חודש או בעוד שנה.

                                                            לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

איזה נזק עשויה לגרום לנו הדחיינות?
ההתעמלות היומית שהבטחנו שנתחיל נדחית משבוע לשבוע, ובינתיים אנו מפתחים מחלות כרוניות. האם זוהי הגזמה? שבעים אחוז מפציינטים הסובלים מגלאוקומה, מסתכנים בעיוורון כי הם לא מטפטפים באופן קבוע את טיפות העין שהם קיבלו.
הבעיה איננה מוגבלת ליחידים. הפיתוי לדחות החלטות קבוצתיות גדול יותר מאשר אצל יחידים. חברות גדולות רבות פשטו את הרגל כי הנהלותיהם לא היו מוכנות לבצע החלטות קשות בזמן לדוגמא: ג'נרל מוטורס, יצרנית הרכב הגדולה בארה"ב. גם קברניטי מדינות מתנהגים בדחיינות והתוצאות יקרות מאד ולעיתים הרות אסון. לא מזמן, התנסינו בשריפת הכרמל שהתאפשרה עקב דחיינות של עשרות שנים בטיפול בדרישות הכבאים לקבל ציוד מודרני. במשבר הפיננסי המתמשך של האירו, בוזבזו מיליארדים רבים בגלל דחיית החלטות על ידי ממשלות במשבר. בנוסף, בעוד שארה"ב וסין מתווכחות על חלוקת הנטל של ריסון הגידול בפחמן הדו-חמצני באטמוספרה, העולם הולך ומתחמם. רוב קברניטי העולם דואגים להווה ולעתיד הקרובים בלבד. הם אינם מזדרזים לקבל החלטות שישפיעו לטווח הארוך ולא רק מייד אחרי הבחירות הקרובות. בעיית הרס הסביבה האקולוגית והתחממות כדור הארץ הולכת ומחמירה כיוון  שלדורות הבאים אין זכות הצבעה בבחירות כיום. הדורות הבאים הם השבויים העתידיים שלנו וקולם דומם למרות שהם ישלמו את מחיר ההזנחה שלנו.
בשנה שעברה, יצא לאור, ספר מעניין,ושמו: "גנב הזמן", אוסף מאמרים על דחיינות. דחיינות נחשבת לבעיה הולכת ומחמירה בחברה המודרנית. בשבוע הבא נמשיך את הסיפור. 

  
פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם שחיקה היא הזדמנות לשינוי?
  2. החבר הכי טוב של עצמנו
  3. געגועים לעתיד
  4. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  5. האם אפשר ללמוד איך להיות מאושרים?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, דחיינות, כללי, פחד, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

תגובה אחת על למה לדחות למחר?

  1. מאת admin:‏

    אתה צודק מאור. חסר טיפים ופתרונות. על כן כתבנו פוסט חדש – דחיינות – פתרון או הקלה. אני מקווה שזה יספק אותך
    דניס מרימסקי

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>