רמות העומק של התודעה האנושית


אנו חיים כולנו בגשר בין המציאות הפרטית החווייתית שלנו, לבין המציאות המשותפת המוסכמת שניתנת למדידה, ולתיאור מילולי. ככל שהיצירתיות והתקשורת הבין אישית שלנו טובות יותר, ניטיב לגשר בין שני העולמות. חוויית העומק, תיאורו המילולי, ומדידתו הינם סוגי מודעות שונים. מכאן הפתגם "המפה אינה הדרך". אנו מאבדים קשר ישיר עם חוויות של אירועים, מאותו רגע שאנו סופרים, מתארים או מדברים על התהליך.
כך מציג זאת סיפור בודהיסטי מקסים על שני נזירים מאסכולות שונות של זן שנפגשו בגשר מעל נהר עמוק. נזיר אחד שאל את השני מה העומק של הנהר, ובמקום לקבל תשובה במילים, נזרק אל המים. הנזיר ששאל על עומק המים, נזרק פנימה והגיע להארה.
רוג'ר ספרי, אשר זכה בפרס נובל עבור עבודתו במחקר על תפקוד המוח, הוכיח שלכל צד של המוח (שמאל וימין) יש זרימת תודעה משלו, ותפקוד לגמרי שונה. צד שמאל אחראי לניתוח לוגי, סידרתי, תקשורת מילולית וכתובה, וזיכרון במילים. צד ימין אחראי לאינטואיציה, יצירתיות, אומנות, מוסיקה, התמצאות במרחב, וזיכרון חזותי. השאיפה שלנו צריכה להיות תפקוד מאוזן בין שני צידי המוח. מדיטציה הינה כלי נהדר להשגת מטרה זו.מחקרים מראים שמדיטציה מגדילה את עובי אזורי המוח השולטים על תשומת לב וכך משפרת את כושר הריכוז.

אימון אישי ומודעות
לכל אדם ישנה "מפת העולם האישית " לפיה הוא מפרש את העולם. בבסיס תרגילי ה-NLP עומד העיקרון ש"המפה איננה הדרך", כלומר: דווקא מה שאנחנו רואים על עצמינו וסביבתנו, אותן אמיתות שאנו חושבים לגבי עצמינו ועולמינו – הן אלה החוסמות ותוקעות אותנו מלהשתחרר מכבלים מעיקים ולצאת לדרכים חדשות, להתפתח לכיוון תובנות חדשות. דמיון מודרך לפי שיטת NLP, מתייחס לרמות עמוקות ביותר של תודעה, למסע הפנימי שעובר האדם. באמצעות תרגילי NLP וסיפורי מטאפורה, אנו פותחים ערוצי מודעות חדשים המאפשרים התחדשות ומובילים אותנו למקור פנימי של עוצמה ונחישות.
באימון אישי אנחנו עובדים, במישורים רגשיים וקוגניטיביים, על אסרטיביות, כישורים חברתיים, העצמה, חיזוק ביטחון עצמי, פיתוח מיקוד שליטה עצמית ועוד. המתאמן לומד לגשר בין הכלים החיצוניים לפנימיים ומכאן להקיש לגבי חוויותיו ומעשיו במציאות הפנימית והחיצונית של חייו.

מהי רמת התודעה?

רמת התודעה מתייחסת לרוחב התדרים שאנו מסוגלים לקלוט מידע או גירוי ולמספר התגובות האפשריות שלנו. לדוגמא: הצמחים מוגבלים בתגובות שלהם (תנועות ותקשורת). אף על פי כן, ניסוים הוכיחו שהם גדלים טוב יותר, כאשר משמיעים להם מוסיקה נעימה. במוח האנושי ישנם עשרת אלפים מיליון תאי עצבים וכל אחד מהם מסוגל ליצור קשר עם אלף אחרים. קשה לדמיין את היכולת העצומה של תקשורת פנימית בתוך הראש שלנו. פירוש הדבר שלכל אחד יש "מרכז תקשורת פנימי ענק", שמסוגל לנהל יותר "שיחות פנימיות" מאשר מספר האנשים בכוכב הלכת שלנו, בניצול של פחות מעשירית אחוז אחד.

                                                     לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

מדוע יש לנו נטייה לראות רק את מה שהמוח שלנו מצפה? מהי מודעות העצמי? למה מעטים כל כך זוכרים חוויות מאותה מודעות החובקת גלגולים קודמים? ומה תרומתה וחשיבותה של ההארה בכל אחת מתשע רמות התודעה של בני אדם על פי התפיסה הבודהיסטית?

על כל אלה בפוסט הבא.

ימים טובים, 

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+ 

Related posts:

  1. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  2. געגועים לעתיד
  3. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
  4. האם הנפש שולטת בגוף או הגוף בנפש?
  5. העוצמה הפנימית
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אסרטיביות, כללי, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>