מה עושה חמלה לחיי?

פנינה
למי יש זמן וכוח לדאוג לאחרים? המזרח התיכון רותח ואף משטר לא נראה יציב בין שכנינו. גם ארצנו ברוכה במאבקים רבים: מאבקים בין עמים, מאבקי – דתות, מאבק בין חילונים לדתיים, מאבקים בין עניים לעשירים. ישנם מאבקי הישרדות פיזית ומאבקי הישרדות כלכלית. נאבקים למען שוויון הנטל (כולם ישרתו את המדינה) ולמען שוויון בחלוקת משאבי המדינה (חינוך, דיור ובריאות).
במצב הזה האם ניתן לדון על חשיבותה של חמלה?
כן ,בהחלט כן! כי החמלה הינה מפתח סודי לבריאות, תרופה אנטי-דלקתית טבעית המבטיחה חיים ארוכים יותר ואיכותיים יותר. הכיצד?

עצב החמלה וחוכמת הלב האמיתית
עצב הוגוס (או ואגוס) פירושו "עצב תועה" בגלל המסלול הארוך והמפותל שלו בגוף האדם הוא מחבר בין הראש, הלב והמעיים. לעצב זה תפקידים חשובים מאוד בגוף, הוא אחראי על הזיעה, שרירי הדיבור והפנים, הריאות, הכבד והפחתת קצב הלב. כאשר העצב מופעל הוא יוצר תחושה חמה בחזה – לדוגמא: כאשר אנו נתקלים במעשה חסד. עצב הוגוס מאפשר לנו לפלוט אנחה כאשר אנו מקשיבים באמפתיה.
הפסיכולוגית ננסי אייזנברג, גילתה, שילדים בעלי פעילות גבוהה של עצב הוגוס, משתפים פעולה יותר ואוהבים לתת. נמצא קשר הדוק בין פעילות גבוהה של עצב הוגוס והנטייה לחמלה, אלטרואיזם והכרת תודה או במילים אחרות – לב חם. פרופסור לפסיכיאטריה, סטיבן פורג'ס, אף מכנה את עצב הוגוס  :"עצב החמלה" בשל תכונותיו.

עצב החמלה ובריאות
הפסיכולוג ג'ון גוטמן בדק את תגובות קצב הלב של ילדים בני 4 ו-5 שקיבלו ביקורת מהוריהם ומצא שאלה שהגיבו בשינויים גדולים ומהירים יותר בקצב הלב, למדו הרבה יותר טוב לווסת את רגשותיהם בגיל 8. למעשה ילדים אלה למדו להפעיל את עצב הוגוס ביעילות ולפתח לב בריא. כאשר הלב מגיב מהר, למוח יש זמן לחשוב ויש פחות מתח וכעסים.
עצב וגוס תקין, פועל כמו בולם יעיל שיכול לעצור מכונית שנוסעת במהירות גבוהה – רק שכאן המטרה היא להוריד את קצב הלב. בנוסף, לעצב הוגוס תפקיד חשוב בהורדת דלקות בגוף. בשנת 2009 בוצע ניסוי במשך 6 שבועות שהראה שאנשים שמתרגלים מדיטציה של חמלה יכולים להגיע לרמות נמוכות הרבה יותר של דלקת בגוף לעומת אנשים שלא תרגלו מדיטציה.
כאשר רמת הדלקת בגוף יורדת, אנחנו זוכים בגוף בריא יותר ואולי אפילו מאטים את קצב ההזדקנות.
כמו כן, פעילות עצב הוגוס קשורה להפרשה של אוקסיטוצין (הורמון האהבה) וכך הוא עוזר לנו לפתח יחסים של אמון ואהבה.

מה קורה למשפחה חסרת חמלה?
כאשר בין בני זוג וילדיהם צומחים יחסים חסרי חמלה ואמפטיה, ההשלכות והתוצאות הן הרסניות.
לא מכבר הגיעו אלינו לאימון זוג, שעל פניו – לא חסר לו כלום בחייו. הם מסודרים כלכלית, גרים בבית גדול ויפה, הילדים כבר בוגרים, כביכול היו יכולים לחגוג וליהנות מעכשיו ועד סוף ימיהם…אלא שבמקום זאת, הם ממררים זה את חיי זה כבר שנים ארוכות, הילדים מסוכסכים איתם וביניהם, כולם במשפחה פצועים ומדממים. כשהתחלנו לפתוח את הפלונטרים, גילינו מיד שיש ביחסים בין בני הזוג משחקי כוח ושליטה, אלימות והתעללות נפשית, חוסר כבוד ובעיקר אין בכלל – חמלה, הקשבה, אמפטיה, הערכה והוקרה. לא כלפי עצמם, לא כלפי בן/בת הזוג. הכול נמדד ונשפט בכסף ובכוח. השנים שחיו יחד במציאות הזאת, הותירו אותם ללא אמון האחד בשני ובקשר המשותף.
עבדנו איתם באמצעות "תקשורת מקרבת" שמטרתה היא ללמוד להקשיב אחד לשני, לנסות להבין את רגשותיו של השני, לשכנע את האחר בתקיפות אך בשקט – במקום לצרוח ולהאשים. בהמשך עשינו "אימון להכשרת הלב" כדי לפתוח את הלבבות שננעלו לאהבה, לשמן את הלב כנגד חלודה ושחיקה, לרפא פצעים ושריטות מדממות, להרפות ולחמול, לכבד ולהעריך. האישה, שליבה היה פצוע מהתעללויות מתמשכות, הבינה שהיא לא בת חסות ושיש לה ערך ומשאבים פנימיים משל עצמה. האיש הבין שהיא לא קניין שלו, ולא ניתן לקנות הכול בכסף. שניהם גם הבינו שלא ניתן לתקן משבר אמון, אפשר – לבנות יחסים מחדש על בסיס חדש.לשם כך, עשינו אימון לשיפור הזוגיות שאפשר להם להתוות בסיס מחודש לאמון, לייצר מערכת תמיכה ואכפתיות ולהבין שחמלה היא המפתח להתרחשויות – ומכאן גם היכולת להכיל, להבין, לתת ולקבל.
הזוג נמצא בתהליך עבודה מורכבת ולא פשוטה, ובכל זאת הם כבר מדווחים על רוגע שלא ידעו שנים. על תחושות נפשיות ופיזיות טובות ובריאות בהרבה מקודם.

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים
גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה וצפה בווידאו טיפים

בגוף האדם הדרך של חמלה היא גם הדרך של אהבה. עכשיו קל יותר להבין את דברי החוכמה של הפילוסוף הבודהיסט דייסקו איקדה שאמר "כאשר איכפת לנו מאחרים, גם כוח החיים שלנו גדל. כאשר אנו עוזרים לאנשים להרחיב את מצב חייהם, גם חיינו מתרחבים. פעולות להיטיב עם אחרים אינן נפרדות מפעולות לטובתנו. בסופו של דבר, אי אפשר להפריד את חיינו מחיי האחרים ."

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. חמלה בשביל מה?
  2. חיוך אמיתי, כמה הוא שווה?
  3. שורשים עמוקים של הכרת תודה
  4. מחפשים את המגדלור
  5. מה אני מקבלת מחמלה
הפוסט הזה פורסם בתאריך אושר, אימון אישי, בודהיזם, חיזוק הזוגיות, טבע, כישורי חיים, כללי עם התגים , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>