האם כדאי לשקר לעצמך?

"אנו משקרים בקול הרם ביותר כשאנו משקרים לעצמנו." – אריק הופר
מדוע אנו משקרים לעצמנו?
האם זה בגלל עצלות, פחד להתמודד עם האמת, יצר הישרדות, הרצון לרמות אחרים או האומץ לדבוק בחזון? לא פשוט הדבר. שקר עצמי משקף את המורכבות של המוח האנושי  בשיפוט המציאות. לא תמיד יש לנו תמימות דעים פנימית .הפיתוי הוא להאמין בגרסת האמת הנוחה לנו, גרסה שמתאימה לסביבה והמעמד שלנו כמקובלים בחברה.

דוגמאות של שקר עצמי
- אני יכול לדחות משימות משעממות בלי סוף ולא לשלם שום מחיר (עצלנות?)
- אין לי צורך לדעת למה אני לא מתפקד טוב במצבי לחץ (פחד להתמודד עם האמת?)
- הוא כל כך לא מקובל אצל החבר'ה, בוודאי יש בו משהו רע (יצר הישרדות\ להיות מקובל?)
- הדרך היחידה למכור את המכונית היא לשכנע את עצמך שהיא טובה למרות כל התקלות והשילדה הפגומה (הרצון לרמות אחרים?)
- פשטתי את הרגל פעם שנייה אבל אני בטוח שלא ירחק היום בו אבנה עסק חדש ואגיע לפסגה מקצועית. (האומץ לדבוק בחזון?)
- הוא שוכב עם נשים אחרות אבל אוהב אותי

שקר עצמי מזיק או מועיל?
הביולוג רוברט טריברס מאמין שלעתים קרובות אנו משקרים לעצמנו כדי לשקר טוב יותר לאחרים. אם כן סכנת  השקר העצמי היא הרבה יותר גדולה. טייס שמשקר לעצמו לגבי המשמעות של מידע ממערכות הבקרה במטוס יכול לגרום לאסון טיסה. איל הון שמשקר לעצמו ולאחרים לגבי כדאיות השקעה בחברת פירמידה שלו יכול לגרום להפסדים כלכליים כבדים לאלפי אנשים .פוליטיקאי שמוליך שולל את עצמו ואת האחרים בנושאי מלחמה ושלום יכול להרוס דור שלם. השקר העצמי הוא בדרך כלל מסוכן אבל ישנם מקרים יוצאי דופן. ישנם אנשים שהגשימו חזון שרבים אחרים חשבו כבלתי ניתן להשגה , כגון נלסון מנדלה ששרד 27 שנים  בבית סוהר כדי לצאת לחופשי ולהעביר את השלטון מהלבנים לשחורים בדרום אפריקה ללא שפיכות דמים. מה הוא סיפר לעצמו יום יום בבית הסוהר? האם הוא אמר לעצמו שיהיה טוב?  לעיתים האשליה שהמטרה קרובה מאפשרת לנו להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי. לעתים ייפוי המציאות מצליח ולעתים המציאות האכזרית מנצחת. יחד עם זאת, ישנם  מקרים רבים שהשקר העצמי, המאפשר הדחקה והכחשה  של טראומות העבר, גובה מחיר יקר בהווה .גם כאשר אין מדובר בטראומות, מחיר השקר העצמי הוא יקר – עייפות  הולכת ומתגברת בגין חסימות אנרגיה – מחיר תחזוקת רשתות של נוירונים מסורבלות ומיותרות.

כיצד מתגברים על שקר עצמי?
כאשר אנו מתעלמים מעובדות לא נוחות , הגוף יכול להגיב בתחושה של אי נוחות שמאותתת אי הלימה פנימית. אולי פספסנו משהו. החושים שלנו קלטו משהו שסותר את האמונה שלנו ואנו מרגישים חוסר שלמות עם המצב. בשלב הראשון , אנו לא מודעים למצב במלואו ואם נפעל באופן אוטומטי , השקר העצמי יישאר נסתר, וביחד איתו המידע המוסתר. השלב השני, אפוא, הוא לעצור ולמקד את זרקור המודעות בתחושת אי הנוחות . בד בבד עם המיקוד, תחושת אי הנוחות הופכת לקול פנימי או לתמונה חזותית הממחישים את המידע. עכשיו אנו מבינים בצורה בהירה  יותר את המידע שקודם היה מוסתר מאיתנו. השלב השלישי הוא עיון מחדש באמונה או החלטה שלכאורה עומדת בסטירה עם העובדות החדשות. האם נשנה את האמונה או ההחלטה ונפנה לדרך חדשה? האם נמשיך לדבוק באמונה או במטרה ונמצא דרך לעקוף או להתגבר על העובדות החדשות? רק הזמן יגיד. בין כה וכה, שחרור האנרגיה ובהירות מחשבתית הינם רווח מיידי ומוחשי עבורנו.
כתב המשורר האנגלי ביירון "האמת היא אבן יקרה שאנו מוצאים במעמקים, בעוד שעל האדמה כל הדברים נמדדים במאזניים הכוזבים של המנהגים".

לחץ כאן לצפיה בוידאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בויאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. הכל או לא כלום
  2. מחיר הפרפקציוניזם
  3. האם אתה דורש יותר מדי מעצמך
  4. מחפשים את המגדלור
  5. שקר עצמי – המחיר היקר
הפוסט הזה פורסם בתאריך אומץ לב, אושר, דחיינות, כישורי חיים, כללי, למידה עם התגים , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>