מה עושים עם פחד בחינות?

פנינה

החיים דורשים מאיתנו, לא פעם, הצגת יכולת וידע באמצעות מבחן או פרזנטציה בפני קהל. יש העוברים את הרף הזה ללא כל קושי. רבים מגלים שעצם מעמד הבחינה מעורר בהם חרדות בלתי נשלטות, ללא קשר ליכולותיהם האמיתיות. פחדים אלה מהווים עבורם מכשול מפני התקדמות והופכים עם השנים לאבן נגף ההולכת ומתעצמת עם הזמן.
מבחן התוצאה, בו אדם נדרש להפגין מקסימום של הבנה והתמצאות בחומר הנדרש, גורם ללא מעט אנשים לא רק להזיע, אלא מעורר אצלם תופעות מובהקות המבטאות חרדה עמוקה, כגון: פיק ברכיים, כאבי בטן, שלשולים, דפיקות לב מואצות, גמגום, שכחה, התרגשות, "פרפרים בבטן" ולחץ בלתי נסבל.
הפחד שמא "לא יספקו את הסחורה" מקורו בחוסר ביטחון עצמי ופחד מביקורת וכישלון. ככל שמתעצם הפחד מ"רגע האמת", הוא הופך ליותר ויותר משתק, וכמו בנבואה המגשימה את עצמה, חוזר על עצמו פעם ועוד פעם, הולך וגדל בדומה לכדור שלג מתגלגל.

מה עושים כדי להתגבר ולנצח את חרדת המבחנים?
מניסיון אישי, כמי שנהגה לדחות פרזנטציות למיניהן ונאלצה לגשת לאינספור מבחנים בשנות לימודיי הרבות, וכמאמנת של אנשים עם חרדות ממבחנים, אני יכולה לומר בנחרצות – ניתן לנצח את חרדת המבחנים!
הפחד הזה, הוא כמו "שדון", גורם מעכב, שאפשר להתגבר עליו ולטעת במקומו אומץ לב וכוח. האימון לטיפול בחרדת מבחנים או באימה לעמוד מול קהל, מתחיל בבירור מקור החרדה ועובר דרך חזון המסמל את המקום אליו נרצה להגיע בתום האימון. אני עובדת עם אנשים אלה בעזרת תרגילי דמיון מודרך המסייעים לנו לרתום את תת המודע שלהם.

התמודדות עם "פחד במה" במקום העבודה.
הגיע אלי גבר באמצע שנות ה-40 לחייו, מנהל בכיר בחברת הייטק מובילה. כישרונותיו הובילו אותו לדרגת ניהול גבוהה, וככזה היה עליו להציג לעיתים בפני אנשים פרזנטציות על נושאים מקצועיים בהם הוא עוסק. אלא שאימת קהל עמוקה גרמה לו תחושות קשות בכל פעם שנדרש להעביר מצגת. מהרגע שידע שלפניו משימה שכזו, היה נתקף בחרדה שלוותה בכאבי בטן, שלשולים ופיק ברכיים שהיה גורם לו מעין שיתוק.
בעזרת פסיכו- מטפוריקה – שאלות ופנייה אל הלא מודע, הנעזר בציור מטאפורות – הוא ראה את ה"סרטים" אותם הוא מדמיין בראש לפני כל הופעה. לפיהם, הוא נכשל ו"מפשל" בפרזנטציה, מתרגש ולא מצליח לענות על שאלות וכולם צוחקים עליו. הוא הגיע גם לתובנה שהחרדה קשורה לתחושה פנימית עמוקה שלו שהוא לא ראוי להצליח, שהוא לא מספיק טוב.
מה עושים עם התובנות האלה באימון? על-ידי תרפיית קו הזמן ובטכניקת NLP, ניקינו את כל החסמים וסילקנו אמונות מגבילות, ולאחר שהשארנו מקום נקי מפחדים, עבדנו עם תרגילי דמיון מודרך, ו"התקנו" בתת המודע שלו אלמנטים של כוח, אומץ והעצמה.  תרגילי הדמיון מודרך הביאו אותו למקום שבו היה יכול לראות את עצמו עומד מול אנשים ואומר דברים מחכימים ומעשירים, מדבר בשטף על הנושאים בהם הוא בקי.
האימון עזר לו להתגבר על הפחד המכביד הזה שליווה אותו שנים. מכאן, הוא הצליח לטפס להתקדם בסולם הדרגות בעבודתו ולחוש משוחרר ומאושר הרבה יותר.

כיצד להתגבר על חרדת בחינות

כעצד להתגבר על חרדת בחינות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ

לחץ כאן וצפה בוידאו טיפ

התמודדות עם חרדת בחינות
הגיעה אלי לאימון אישה צעירה שכל חייה נכשלה במבחנים עקב חרדת מבחנים קשה. הליכה למבחן הייתה מבחינתה סיוט המלווה בהתרגשות, לחץ, דופק לב מואץ ובטן מתהפכת. היא הגיעה אלי מתוסכלת ומיואשת, מאמינה שחייה נידונו לכישלון בגלל אי יכולתה לגשת למבחן, לעשות אותו ולעבור בהצלחה. חוסר בביטחון ואמונה בעצמה, שהולידו את החרדה מלכתחילה, רק הלכו והתעצמו ככל שרבו הכישלונות.
באימון, עבדנו בטכניקות שונות של פסיכו-מטפוריקה, תרגילי NLP, טכניקת קו זמן ועבודה קוגניטיבית, שעזרו לה לפתוח חסימות, לסלק אמונות מגבילות, לפרק את החרדה ולהתגבר עליה.
לאחר האימון, חשה כמנצחת. היא ניגשה למבחן, נשמה עמוק, ולפתע שמה לב שהפחד איננו. לא קיים. המודעות והכלים שרכשה אפשרו לה לשלוט בפחדים ולא להפך. מכאן, הייתה סלולה לה הדרך להצלחה ולא לכישלון. מבחנים הם חלק מהחיים. קשה להימלט מהם. אין שום סיבה להיתקע בחרדה המונעת הצלחה במבחנים, מעכבת מימוש מלא במקום העבודה, מסכלת ראיון לקבלת עבודה ואפילו מפריעה בחיפוש ומציאת בן/בת זוג. אפשר להתגבר על הפחד ממבחנים, על "פחד הבמה" וכדאי מאוד לעשות זאת ובכך לחסוך סבל מיותר.

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים  מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. שקרים לבנים ושחורים
  2. נחום תקום בדרך ללוס ואגוס
  3. להגיד לא בלי פחד
  4. מחפשים את המגדלור
  5. צעירים לנצח?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אימון אישי, כישורי חיים, כללי, למידה, פחד עם התגים , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>