מי רוצה להיות נורמאלי?

כל אימא פולניה רוצה שהילדים שלה יהיו נורמאליים – כלומר לא גבוהים מדי ולא נמוכים מדי והיא מאחלת להם שהם ישתלבו בחברה בצורה חלקה. כלומר הסיוט שלה היא לגדל ילד שיהפוך להיות בלדר סמים שמתחתן בנישואין חד מיניים  עם גמד ממוצא מרוקאי. מצד שני, כאשר מדובר בעסקים או צבירת רכוש, אותה אימא פולנייה בוודאי מאחלת לילדיה הצלחה מסחררת. כלומר החלום שלה שילדיה יבלטו בתחום העושר בהישגים הרבה מעל הממוצע דהיינו הם יהיו בלתי נורמאליים.
אכן בסטטיסטיקה קיימת התפלגות שנקראת התפלגות נורמאלית עם צורה של פעמון סימטרי כאשר הממוצע, החציון והשכיח מתלכדים באמצע. לדוגמא הגובה הממוצע של גברים בארץ הוא 175 ס"מ .מחצית מהגברים יותר גבוהים ומחצית מהגברים פחות גבוהים מהממוצע. לעומת זאת התפלגות העושר בעולם איננה "נורמאלית" או סימטרית –20% מעשירי העולם שולטים לפחות ב- 80% מהעושר.
מסקנה שלפעמים כדאי להיות נורמאלי ולפעמים לא.

מה שהיה, מה שיהיה
כשאנו ניצבים בפני צומת דרכים משמעותית בחיינו, סביר שנרגיש אבודים, מבולבלים, נאחזים בעבר, פוחדים מהעתיד לבוא. חוסר הוודאות הוא כמובן מובן וטבעי. מה ניתן לעשות כדי להחזיר שליטה על חיינו ולנתבם למקום חדש וטוב?
אנו נזכרים באישה כבת 60 שהגיעה אלינו לאימון אישי,. אותה אישה פרשה לפנסיה מוקדמת בגלל בעיות בריאותיות, ובכל זאת לא רצתה לצאת ממעגל העשייה. היא הייתה מאוד מבולבלת בקשר להמשך דרכה והתקשתה להגדיר איך ומה תרצה לעשות בהמשך.
עבודת האימון איתה חייבה עיבוד פנימי מחדש של הפילטרים על מנת, לצפות דרך מבט חדש ואחר בחייה וזיכרונותיה עד כה, בערכיה, באמונותיה ובבחירות שעשתה בחייה. בעזרת תרגילי NLP גילינו היכן היא מעוותת, מכלילה, מוחקת דברים טובים שהיו בעברה ונשענת בדרך שגויה ורעועה על ניסיון העבר שלה. במהלך האימון היא הבינה כיצד היא מונעת מעצמה ייצוב נפשי טוב, בריא ונקי ובכך מזיקה לעצמה פיזית ונפשית. בעזרת תרגילים בטכניקת תרפיית קו הזמן ביצענו ניקוי של הפילטרים, הסרנו כעסים פחדים ואמונות מגבילות. הגענו לעיצוב פנימי נקי היכול לקבל את האירועים החיצוניים מבלי לעוות את המציאות או לעשות הכללות מזיקות. ללא חרדות וכעסים, מתוך שמחה וחוויה פנימית חיובית ופתוחה.
לאחר התהליך הזה, הבינה המתאמנת שלנו שיש בה הרבה יותר ממה שחשבה, החלה להבין שהיציאה המוקדמת לפנסיה היא ברכה עבורה, הזדמנות לממש חלקים איכותיים שלא היו מוכרים לה עד כה. היא פנתה ללימודי תעודה, וכיום היא מוצאת סיפוק רב בעשייה של חייה, היא מאמינה בכוחותיה, מרגישה יצירתית ושמחה. ממש לא אותה אישה שהייתה לפני 35 שנה.

האם אפשר לחזות את העתיד על סמך נסיון העבר?
בני אדם מבוגרים ולימודי ניסיון אוהבים להאמין שניסיון העבר יעזור להם בהתמודדות עם אתגרי העתיד. בהקשר זה, הפילוסוף הדגול, בטרנד ראסל מספר על התרנגולות  שגדלו בחווה וכל בוקר קבלו  את פניו של החוואי בשמחה כאשר הוא בא להאכיל אותם. הם התרגלו לבני אדם והיה ברור על פי ניסיונם שניתן לצפות מבני אדם לדברים טובים. רק תרנגול אחד, עשה צרות ,הצביע על עובדה מטרידה שתרנגולות מבוגרות נעלמו מהחווה אבל שאר התרנגולות התעלמו ממנו. יום אחד עולמם נחרב והם נלקחו לשחיטה.
לו היו לתרנגולות "מומחים" לעתיד כמו שיש לבני אדם, הם היו חוזים בבטחה המשך ימי השלווה.
לא רק תרנגולות חסרות השכלה טועות, אלא גם בני אדם.
לצערנו ה"מומחים" לעתיד למיניהם טועים כמעט בכל חיזוי של אירוע חשוב – מפולות בבורסה, צונאמי, התמוטטות של המשטר הקומוניסטי בברית המועצות וכו'.
הסטטיסטיקאי והוגה הדעות, נסים טאלב מסביר את הכישלונות הללו כתופעות של ברבור שחור כי במשך אלפי שנה אנשים האמינו על סמך מיליוני תצפיות שקיימים רק ברבורים לבנים בעולם ואחרי גילוי אוסטרליה נצפו בפעם הראשונה ברבורים שחורים שניפצו לגמרי את האמונה הזאת. כיום, ברבור שחור הוא מונח שמתאר אירוע חריג שנמצא מחוץ לתחום הציפיות הרגילות , יש לו השפעה קיצונית ולאחר המעשה אנחנו מוצאים הסברים עבורו והופכים אותו לחזוי.

מה זה אומר עבורנו בחיי יום יום?
ישנה בנו נטייה טבעית להתעצל בשימוש בחושים שלנו כי האמונות שלנו גורמות לנו לסנן (להתעלם מ) תצפיות לא מתאימות ואירועים חריגים. אם למשל נאבד מפתחות יתכן שנחפש בכל חדר לפני שנצליח לראות אותם מונחים על השולחן לפנינו כי העיניים שלנו לא מצפות לראות אותם כאן. ישנם גם אנשים שטועים פעם אחרי פעם בבחירת בני זוג או השקעת כספם כי כל פעם הם מיישמים לקחים מהפעם הקודמת וכל פעם המצב החדש שונה מהקודם.
לפעמים מה שאנחנו לא יודעים הוא יותר חשוב ממה שאנחנו כן יודעים. למשל, אני יכול להמציא פטנט נפלא לחסכון באנרגיה ולהשקיע כסף רב בפיתוחו מבלי לדעת שהמתחרים שלי כבר נמצאים בשלבים מתקדמים של פיתוח הפטנט שלהם.
בעולם של אי וודאות אין תחליף לחדות החושים ולפתיחות לרעיונות חדשים.
בעולם מלא ברבורים שחורים  למי שמפתח חוסן נפשי יש יותר כושר הישרדות.
אולי בכל זאת, צדקה האימא הפולנייה שלמדה סטטיסטיקה ואמרה שגם אם המזל מתפלג באופן נורמאלי מישהו חייב לאכלס את הקצה העליון של הברי מזל וזה התפקיד של ילדיה.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. פגשתי את אני העתידי הרזה
  2. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  3. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  4. האם משתלם להיות נורמאלי?
  5. נלחמים על הגשמת החלום
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, גיל הזהב, כישורי חיים, כללי, למידה, פחד, פרישה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>