האם הנפש שולטת בגוף או הגוף בנפש?


גוף ונפש הם מערכת אחת. הגוף מגלם את הרגשות שלנו ובכלל הגוף הוא במה לכל התחושות שלנו. קשה לנו אפילו להפריד בין תחושה או הרגשה והרגש שהתחושה מעוררת בנו.
אי לכך, צורת ההתבטאות שלנו, בחירת המילים, האינטונציה, הטון, הבעות הפנים (חיוכים/חמיצות) והגוף, מנח הגוף ושפת הגוף – כל אלה מבטאים בדרך ישירה מצבים נפשיים. שינוי בהם ישפיע על הלך הרוח הפנימי, על הדרך בה נתפוס את המציאות סביבנו ועל האופן בה יתייחס העולם כלפינו.

הקשר בין מילים ושפת גוף לבין מצבים נפשיים
שינויים גופניים כגון אינטונציה, עוצמת הקול, תנוחת הגוף ותנועותיו משפיעים בהכרח על ההרגשות שלנו.
השפה שלנו מביעה את הקשר החזק בין תחושה גופנית (פיזית)  ורגש. לדוגמא: מטפורות כמו  "נשבר לי ממך", או "הוא/היא טיפוס קשה" הן תרגום של מונחי הגוף למונחי הנפש. מעבר לכך, שינויים  בתנוחת הגוף או תנועות הגוף יכולים לשנות רגשות באופן חזק. כאשר אני מחייך, אני מזרים הורמונים לגוף שנותנים לי תחושה של אושר, גם אם לא הרגשתי אושר לפני כן. אם אני מחייך, זורק את הידיים באוויר וצועק "אני מאושר", בכל פעם שמישהו ישאל אותי מה שלומך, סביר להניח שלא ארגיש מדוכדך. הסיבה לכך היא שהגוף לא יודע מתי אני מתנהג "כאילו" ומתי אני מתנהג על אמת.
מחקרים מצביעים על תועלת רבה מפעילות גופנית מתונה מספר פעמים בשבוע (כגון הליכה) לא רק בגלל ההשפעה על בריאות הגוף אלא גם בגלל ההשפעה הטובה על הנפש. כאשר השרירים שלנו מתמתחים ומשתחררים בחדר כושר, הם משחררים חומצות שנצברו לא רק בגלל מתח פיזי אלא גם בגלל הרגשות של לחץ, כעס או פחד. בניסוי מעניין אחר, מסתבר ששילוב ידיים הוא לא רק ביטוי של נחישות אלא גורם לנחישות ועוזר בפתרון בעיות.

אם היה לך ביטחון עצמי איך היית עומד?
הקשר בין גוף ונפש עומד במרכז האימון אישי. כאשר מגיע אלינו מתאמן המבטא חוסר ביטחון עצמי, ישנן כמה שאלות קלאסיות שנבדוק איתו: איך היית עומד אם היה לך ביטחון עצמי? איך היית מדבר? באיזה טון? באיזה מילים היית בוחר כדי לתאר את עצמך ואת עולמך? בדרך זו אנחנו לומדים יחד שהאופן בו מבטא ומתבטא המתאמן משפיע על תחושותיו ורגשותיו. השאיפה שלי היא לאפשר למתאמן לשנות את דרך השימוש שלו בשפה, את מנח הגוף שלו, אופן הליכתו וכו' ובכך להשפיע לטובה על מצבו הנפשי.
כך למשל, מתאמן שהגיע אלינו האמין כי אינו יכול למצוא עבודה כי הוא לא מספיק טוב. דרך התבטאותו, האינטונציה, מנח הגוף הצביעו על תפיסתו את עצמו כאדם אפסי וחסר כל יכולות, מה שהקשה עליו במציאת עבודה וחיזק את תפיסתו את עצמו כמי שאינו מסוגל וראוי להיקלט במעגל התעסוקה. מעגל קסמים של ממש. עם זאת, עצם הגעתו לאימון לחיים מלמדת על רצונו בשינוי. במקרים כגון אלה, לא די באימון רציונאלי. באמצעות תרגילי דמיון מודרך ו – NLP,    אנחנו חודרים גם אל התת – מודע, עובדים על שחרור גוף-נפש, מבקשים להגדיל את האמונה העצמית ופועלים לשינוי דפוסים גופניים שכאמור קשורים ישירות לתוכי תוכה של הנפש. ברור לנו שמתאמן זה לכוד באמונות מגבילות המשפיעות על הופעתו החיצונית בעולם, וכי עלינו לעבוד יחד כדי להעבירו למצב של אמונה מעצימה שתחדיר בו אנרגיות חדשות וחיוביות ותשפר את הדימוי העצמי שלו.

עקרון האחדות בין גוף ונפש
עקרון זה מסביר שאין למעשה הפרדה בין הרוחני והגשמי. שניהם היבטים של מסכת החיים שלנו ומשפיעים האחד על השני :
o מצב גופני ירוד בשל מחלה יכול להשפיע מאד על מצב רוחנו.
o משבר נפשי, לדוגמא : מוות או פרידה מבן (בת)-זוג, פוגע במערכת החיסון ועלול לגרום למחלה.
o האמונות שלנו מתבטאות הן בגוף והן בנפש. אמונה  מגבילה מתבטאת בעייפות או קשיחות בגוף. אמונה מעצימה מתבטאת בגמישות ומרץ או אנרגיה בגוף.
o שיפור במצב רוח עשוי במקרים מסוימים להביא לריפוי של מחלות, ועל כן יש  גם שימוש בתרפיה  של צחוק לחולי סרטן.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפיםלחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דוגמא מדהימה של השפעת מצב הרוח על הבריאות. הינה סיפור של חולה סרטן בלוטות הלימפה שנחשב סופני. אף טיפול לא הצליח וגידולים בגודל תפוז כיסו את צווארו, חזו ובטנו. הוא היה מרותק למיטה ונאלץ לקבל חמצן על מנת לנשום.למרות מצבו הוא לא איבד תקווה. הוא שמע על תרופה חדשה שנקראת קרביוצן שעמדה להיבדק בקליניקה בה הוא שכב. לא הייתה שום כוונה לנסות את התרופה החדשה על חולה שלפי דעת המטפלים, עמד למות תוך ימים ספורים .למרות זאת, הוא התחנן לנסות את התרופה וקיבל זריקה אחת. כעבור יומיים חל שיפור דרמתי במצבו והגידולים התכווצו למחצית. הוחלט להמשיך את הטיפול וכעבור 10 ימים, הוא שוחרר מבית חולים בריא לכאורה. כעבור חודשיים הופיעו מאמרים בעיתונים,שהתרופה לא משפיעה בכלל על סרטן בלוטות הלימפה. החולה נכנס לדיכאון וחזר לבית החולים עם גידולים. המטפל המציא סיפור שהתרופה עדיין יעילה אבל בזמן האחרון התקלקלה במשלוח. הוא הסביר שלמחרת יגיע משלוח של תרופה מרוכזת ויעילה במיוחד. אמונת החולה בטיפול חזרה לקדמותה והוא הגיע לקליניקה למחרת מרומם בנפשו וקיבל זריקה של התרופה המרוכזת (שלמעשה הייתה רק מים) . עוד פעם נעלמו הגידולים והפציינט נהנה מבריאות טובה לחודשיים נוספים. אז הצהיר ארגון הבריאות האמריקאית, שהתרופה קרביוצן חסרת ערך. אמונת הפציינט נשברה והוא מת כעבור יומיים.
האמונות שלנו באות לידי ביטוי בגוף ובנפש, בנפש ובגוף. הגוף הוא ראי של הנפש ועלינו ללמוד להקשיב לו ולאיתותים שהוא מעביר לנו.

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. געגועים לעתיד
  2. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
  3. מדוע חשובה האחדות בין האדם וסביבתו האנושית?
  4. האם אפשר ללמוד איך להיות מאושרים?
  5. זוגיות וקרמה
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, העצמה, כללי, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>