האם אפשר להמנע מפרידות?

פנינה  

המשורר הנודע, ריינר מריה רילקה כתב: "אנו מבלים את חיינו בפרידה מתמדת"
 "כל סוף הוא התחלה חדשה" נאמר גם. אכן, מרגע צאתנו מרחם אימנו, אנחנו חווים פרידות, זמניות או קבועות, מהישן והמוכר.
פרידה מהגנון, מהגן, מעבר מכתה לכתה, סיום לימודים, פרישה לגמלאות, פירוק זוגיות, עזיבת בית וכמובן מוות של אדם קרוב או המוות הצפוי לכולנו. בכל פרידה טמון עצב גדול וחשש, אך גם הבטחה ותקווה להתפתחות. כל פרידה דורשת מאיתנו התגייסות רגשית והתמודדות.   

התמודדות עם פרידות
החיים הם רצף אינסופי של פרידות. ישנן פרידות מחזוריות, שהן זמניות, ופרידות קבועות שהן סופיות. גם שינה היא פרידה זמנית, מהמודעות, והיא בהחלט מרעננת וחיונית. כשהפרידה היא זמנית קל לנו להשתחרר מהשליטה וליהנות ממנה.
פרידות קבועות מחייבות אותנו להשקיע הרבה יותר אנרגיה רגשית כדי להתמודד איתן.
בפרידות קבועות, שנתפסות כקידום לעבר יעדים חדשים, כמו קידום בעבודה, בלימודים, הורות חדשה ופרידה מרווקות -  ההתלהבות מהתמודדות עם החדש מכסה על עצבות הפרידה.
לעומת זאת, מוות של אדם קרוב ויקר, נמצא בקצה השני של הסקאלה. הסופיות היא חדה וחותכת. קשה לעיכול. ככל שהעתיד לוטה בערפל, הפרידה קשה יותר ונדרשת תקופה של אבל ארוכה יותר כדי לסיים את הפרידה.   

  לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים     

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

   כמעט מוות
גירושים או פרידה מזוגיות נחשבים לאחת הטראומות הקשות שיכול לחוות אדם בימי חייו.
פרידה יזומה מזוגיות היא בדרך כלל פרידה קשה לא כל שכן אם אחת מבני הזוג חי באשליה שהמהלך הוא זמני (ולא קבוע) למרות כל העובדות הסותרות. פירוק זוגיות אינו מהלך קל בשום גיל. אחרי קשר מהותי של שנים, הפרידה מבן או בת האדם הכי קרוב אלינו, היא לעתים טראומתית. הצד היוזם את הפרידה יתמודד עם רגשות אשם על פירוק המסגרת. הצד השני עשוי להרגיש פגיעה עמוקה בכל כוחותיו – הפנימיים והחיצוניים.
ככל שמיקוד השליטה החיצונית דומיננטי יותר אצל אדם מסוים – מהלך הפרידה יהיה קשה יותר עבורו, כי מקורות ההערכה החיצונית הולכים ופוחתים. ככל שיש לאדם יותר מיקוד שליטה פנימית – תקופת האבל מהפרידה תהיה קלה וקצרה יותר. כמו כן, אם חיינו חיי שקר כי הזוגיות מתה לפני שנים או גילינו בגידה, שחרור האנרגיה השלילית בפרידה יכולה לאפשר לנו  לחיות מחדש בתנאי שאנו רואים את עצמנו כקברניטי החיים שמגיע לנו אושר ולא כקורבנות החיים..
באימון מהסוג שמלווה אנשים בזמני פרידה מזוגיות אנחנו בודקים שאלות אלה ביסודיות. כשהגיעה אלינו אישה בסוף שנות ה-30 לחייה, עצובה וכואבת, עם תובנה קשה – שעליה ליזום פרידה מבעלה, נכנסנו איתה לעומקי החלטתה ולאופן שהיא תשפיע על חייה מכאן והלאה.היא תיארה באוזננו התעללות רגשית קשה אותה היא עוברת במשך שנים. בעזרת טכניקות שונות היא שיחזרה את חוויותיה כילדה, חוויות קשות של אלימות פיזית והשפלות מצד אביה. ההקבלה הייתה ברורה. כשבעלה היה משפיל אותה היא חזרה להיות הילדה הקטנה, בוכה, מבוהלת וממהרת לנסות לרצות – את בעלה, את אביה.. ככל שהייתה משקיעה יותר בבעלה, כך הלכו והחריפה ההתעללות הנפשית שלו בה, אחרי כל פעם היה מתנצל, מבטיח שילך לטיפול, אבל לא עשה דבר כדי לטפל במחלה שלו.
באימון השקענו עבודה רבה בחיזוק הזהות עצמית והדימוי העצמי שלה. עבדנו על מיפוי וניקוי אמונות מגבילות ומיפוי וגיבוש ערכים אישיים.
היא גילתה שעליה לשבור את הקארמה שלה כקורבן, שיש לה יעוד אחר בחיים, וכדי להגשימו עליה להיפרד מבעלה, לטובתה ולמען ילדיה. הפרידה הפכה למחויבת המציאות. ההחלטה של להתגרש ממנו נעשתה בלב שלם. בדיעבד, היא הייתה נכונה וטובה, והביאה לאותה אישה שלווה מבורכת.
כל שינוי בחיים מחייב פרידה. פרידה מהרגלים ישנים. למידה מוצלחת כרוכה תמיד בתערובת מתאימה של חדש וישן על מנת שנוכל לבנות גשר יציב בין העולם הישן המוכר והעולם החדש.
בתהליכי פרידה כואבים חשוב להיעזר בסביבה קרובה ותומכת או בתמיכה מקצועית.   

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. נלחמים על הגשמת החלום
  2. לחיות את הפרידה, ולהיפרד
  3. להגיד לא בלי פחד
  4. מחפשים את המגדלור
  5. הקילומטר האחרון למטרה
הפוסט הזה פורסם בתאריך אומץ לב, אושר, אימון אישי, העצמה, חיזוק הזוגיות, כללי, למידה, פחד, פרישה, קריירה, שינוי בחיים עם התגים , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>