בית הוא יותר מארבעה קירות

מה אתם מרגישים כאשר אתם מגיעים הביתה? האם הבית הוא רק מקום מגורים זמני או משהו יותר?
איננו זוכרים את הבית הראשון שלנו – הרחם של אימנו. עבור עובר בריא זהו מקום של סיפוק צרכים מיידים, שלווה וביטחון. הפילוסוף הדגול מרטין בובר תיאר כמצב של אחדות עם היקום ללא גבולות. זוהי החוויה הראשונה שלנו של אחדות והרמוניה. לאחר הלידה  אנו נפרדים מהבית הראשון ולומדים להכיר את הגבול בינינו ובין העולם. תחושת האחדות המקורית עם היקום הולכת ודועכת אבל היא לא נעלמת לגמרי. פשוט הדחף לחקור ולהשתלט על גופינו והסביבה הוא דומיננטי ומניע את כל פעילותנו. הבית של הורינו הוא הסביבה הראשונה בה אנו לומדים לחקור ולהכיר את העולם דרך החושים, הרגשות  והשרירים שלנו. אנו מתפתחים ומתבגרים עד לנקודת העצמאות – הנקודה בה אנו מסוגלים לעזוב את בית הורינו ולהקים את הבית שלנו.
בכל בית שנגור יש משהו רגשי (השאיפה לאחדות והרמוניה פנימית ) שנותר מהבית הראשון – הבית שלא נוכל לשוב לעולם. בכל בית שנקים יש ניסיון ליצור מקום של שלווה ובטחון, מבצר שמגן עלינו מאיומים חיצוניים ומקום למנוחה מהתמודדות עם תחלואי החיים.

יפה מבחוץ, ריק מבפנים
לאישה הצעירה שהגיעה אלינו לאימון אישי , לא חסר דבר. כביכול. החיים היטיבו עימה מאוד מההיבט החומרי. כל חייה חלמה על בית מושלם, בית משלה. חלומה התגשם לאחר שנישאה לאיש עשיר, את ביתם שיפצה ועיצבה, בהתאם לפנטזיית הילדות שלה, היא הנסיכה מהאגדות הגרה בבית חלומותיה. כסף לא חסר לה ומרץ ורצון גם לא. היא עיצבה לעצמה בית יפהפה, עשוי בנדיבות ובטוב טעם.
למרות זאת, כשהגיעה לאימון, היא חשה ריקנות עצומה בליבה. הבית הוקם, והוא נפלא ויפה, אבל הוא הרגיש לה ריק ולא שייך.
את האימון התחלנו בבדיקת ערכים וחסמים. גילינו שהיא מונעת במידה רבה מהצורך להראות לסביבה כמה יש לה ולמה היא מסוגלת, החצנה ושואו-אוף הנחו אותה בהתנהלותה.עברנו לאימון לאושר, ועבדנו לפי מודל be-do-have כאשר ה-being הם השורשים, ה-doing  הם כמו הענפים וה-have זו הצמרת של העץ.
אצל המתאמנת שלנו, השורשים היו חלולים ואפלים, אבל הענפים – הקשורים לעשייה – היו מצוינים. היה קשה להבין איך היא מניעה את עצמה לרמות עשייה כה מרשימות, עם שורשים כה דלים.
בהמשך, גם היא הבינה, שלא קיימת אצלה הלימה בין השורשים-לענפים-לצמרת, בין מה שהיא חולמת לעשות ובין מה שהיא עושה בפועל. הסיבה לכך היא עשייה הנובעת במידה רבה מהתניות חיצוניות. היא עצמה הבינה שכדי למלא את הריקנות ולצמצם פערים, עליה לחזק ולהתחבר לאמונות וערכים שיתאימו באמת לצרכים שלה. למשל, בסלון הגדול והיפה שלה, היא מעולם לא ארחה.  באימון היא הבינה שהלב שלה מאוד נעול. עבדנו איתה, בעזרת אימון "מפתחות הלב", שזוהי עבודה הקשורה לעומק הרגשי של אדם, תהליך לא קל, שהיה לה מאוד לא פשוט. היא מאוד חששה למסור את המפתח לאנשים הכי קרובים לה: בעלה ומשפחתה.
באימון, היא למדה לאט לאט לראות את הסביבה בעיניים מפרגנות, להכיר ולהוקיר את השפע וכן את יכולותיה, היא למדה לפתוח את הלב וגם להעביר את המפתח הלאה, כשהיא שומרת לעצמה את המאסטר.
שלב נוסף היה, אימון לחשיבה חיובית: היה עליה לומר לעצמה דברים טובים ומחזקים, כדי שתהיה מסוגלת להעניק טוב לעצמה ולסביבה. תרגלנו אותה בתרגילי אימון שמטרתם – חיבור ללב המרגיש, כגון: לקום בבוקר ולומר 5 דברים שהיא מאוד אוהבת בחייה. עבדנו על חדרי הלב: נתינה, קבלה וזרימה ביניהם. הצעד הבא באימון היה שחרור מהחשש שתיפגע, שמישהו ינסה לפגוע בה, חשש שהיה טמון בה עמוק, וגרם לה להינעל בפני העולם. היינו צריכים לחזק את הביטחון בעצמה ואת האסרטיביות..
בסיום האימון, היא הרגישה שהלב שלה נפתח לרווחה ומתמלא, והחששות מתפוגגים.

הבית האמיתי
הצב נושא על גבו את ביתו, ואילו אנחנו בני האדם זקוקים למאמצים רבים כדי להקים בית. המאמצים אינם רק פיזיים וכספיים אלא גם רגשיים כי הבית איננו סתם מלט ולבנים, טיח וצבע אלא מרחב להתפתחות רגשית, מרחב לטיפוח אהבה והקמת משפחה. הבית האמיתי משקף את האנרגיות החיוביות שלנו ואת האופי המיוחד שלנו. יש בו מקום לאהבה עצמית ופרטיות ומקום לאהבת הזולת ומשפחתיות.
אם אתם מרגישים שהבית הוא רק מקום מגורים עבורכם, עדיין לא הגעתם או יצרתם את הבית האמיתי שלכם.

מבצר פתוח
באופן אידיאלי, הבית האמיתי הוא מקום של הרמוניה פיזית ורגשית, מבצר פתוח וחסין בפני מתקפה מבחוץ ועדיין פתוח לכל מי שמגיע בחברות או בנפש חוקרת; זהו בסיס איתן ממנו יכולים בני המשפחה לצאת קדימה אל החברה מידי יום, קורנים באנרגיה חיונית, בתבונה ובחמלה, הנובעים מכוח-החיים האוניברסלי הזורם דרך חייהם.
"המקום בו אנו אוהבים הוא הבית – הבית שרגלינו יכולים לעזוב, אך לא ליבנו." – אוליבר ונדל הולמס

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. השיבה הביתה
  2. מחפשים את המגדלור
  3. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  4. האם חתמתי קבע עם הגוף הזה?
  5. למה חשוב לשחרר טינה ולסלוח?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אושר, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, כישורי חיים, למידה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>