לאמיצים בלבד

מצבים רבים בחיים מציבים אותנו בפני דילמות המחייבות אותנו לבחור דרך, על כל אתגריה ודרישותיה. לעיתים הבחירה כרוכה בעשייה מורכבת, לפעמים בויתורים כואבים. כאשר אנחנו מפעילים מערכת שיקולים לפני קבלת החלטות, היא בנויה מהיבטים רציונאליים ורגשיים. משקל מכריע בבחירה טמון בנטייה להישארות באזור הנוחות, הימנעות משינוי בגלל הפחד, גם אם התוצאה תהיה רעה לנו, במקום לבחור בפעולה, המחייבת גיוס של אומץ לב והתמדה, למרות הפחד.

האומץ מאפשר לנו להתאושש מכישלונות ולהגיע להישגים בחיים. הוא הבסיס להתמודדות צלולה עם אירועים בלתי צפויים או למאבקים נגד מכשולים המאיימים להכריע את גורלנו. היכולת לגייס את האומץ לעזרתנו תאפשר לנו לחולל שינויים מהותיים, לפעמים דרמטיים, בחיים שלנו.

המשימה: אומץ לב
גיוס אומץ לב הינו אחת המשימות הקשות בחיים. נדרש אומץ רב להתבונן במראה ולראות עמוק בפנים איפה טעיתי, להסתכל לבעיה בעיניים, לחשוף את שורשיה העמוקים והכואבים, מבלי להאשים גורמים חיצוניים. פעמים רבות, הפחד כל כך גדול ומשתק, שכל מכשול קטן הופך להר מאיים שלא ניתן לעבור אותו.
כל מי שרוצה לעשות הסבה מקצועית לאחר שנים רבות באותה עבודה, להיפרד מבן או בת זוג אחרי 20 שנה או יותר, לפרק שותפות עסקית רבת שנים, להשקיע כספים בתחום חדש, להשתנות פנימית וחיצונית, להגר לארץ אחרת וכד'.. יודע ומכיר כמה כוח הלב דורש כדי לבצע את השינוי.
באנגלית מקור המילה courage בא מצרפתית curage שפירושה  "להתניע את הלב לפעולה", Putting one's heart into action.  בעברית אנחנו אומרים "להפגין אומץ-לב". לפי צ'רלס א. סמית שורשי האומץ מצויים בארבעה  כישורים בסיסיים שנלמדו בילדות (או מאוחר יותר כמבוגרים): הכוח להתמיד למרות מצוקה, היכולת להישאר צלול למרות הפחד, אכפתיות מעצמנו ומאחרים, תגובת חמלה לסבל.

איך מגייסים אומץ לב על מנת לחולל שינוי בחיים?
אפשר לחזק את אומץ הלב, לאמן את שריר האומץ ולגרום לו לעבוד באופן מועיל וחיובי. הנה דוגמא.
היא הייתה באמצע שנות ה-30 לחייה כאשר הגיעה אלינו לאימון אישי להעצמה משולב באימון לזוגיות .
הייתה לה עבודה שהיא אהבה ובן זוג עימו עמדה להתחתן. רגע לפני ההחלטה הסופית האם להינשא לו, היא הגיעה אלינו כשבליבה חששות כבדים.
באימון מצאנו שיש לה פחדים גדולים לעמוד מול מי שעתיד להיות בעלה ולהתעקש על עצמה ועל זכויותיה. בן זוגה, שהרגיש בחולשתה, השתמש בה והכתיב לה אמות מידה וכללים שלא התאימו לה, זאת תוך איומים שיעזוב אותה אם לא תנהג כך או אחרת.
ניקוי פחדים והתקנת אומץ לב באימון, הינם עבודת עומק רבת עוצמה. תחילה, עבדנו על התת מודע בעזרת טכניקת תרפיית קו הזמן ובשיטת NLP לניקוי הפחדים, למדנו והתאמנו על  כללי האסרטיביות. בהמשך עבדנו איתה בשיטת הרמות הנוירולוגיות של רוברט דילטס, טכניקה שאומרת שישנן שש רמות שדרכן ניתן לסווג כיצד בני האדם חווים את העולם – באמירות, חשיבה, שפת הגוף וכו'. שינוי באחת הרמות תשפיע על הרמה או הרמות שמתחת, והן מסודרות מהבסיסית ועד לרמה הגבוהה ביותר:

1. סביבה ונסיבות – איפה, מתי ועם מי האדם חי, הנסיבות החיצוניות וכיצד הן משפיעות על התנהלות החיים.
2. התנהגויות – כיצד מתנהג האדם במקומות שונים: עבודה, בית, זוגיות וכו'.
3. יכולות מיומנויות וכישורים – הפוטנציאל והיעילות בהם פועל האדם בנסיבות ובמצבים שונים.
4. ערכים ואמונות – המוטיבציה שמשפיעה על הסיבה והתוצאה
5. זהות עצמית – מי אני כאדם, כבן זוג, כהורה…
6. יעוד – המשימה שלי בחיים בהקשר הרחב
אנחנו מתמקדים באימון בעיקר בתוצאה, האדם משרטט לעצמו מציאות וחזון אליו יגיע לאחר האימון בכל אחד מהמישורים האלה. ההווה משמש אותנו כבסיס להבנה, מעין קרש קפיצה לעבר התוצאה העתידית.
לאחר תהליך עמוק ומורכב, התגבש העצמי במתאמנת שלנו, ולאחר פגישה עם בן זוגה, מצאנו שקיים ביניהם פער ערכים בלתי ניתן לגישור, שבלט בעיקר על רקע מסלול האומץ וההעצמה עליו היא עלתה.
היא גייסה את כל אומץ ליבה ונאמנותה לעצמה, והחליטה שעליהם להיפרד כידידים.
האימון גם מביא אדם לראות מה לא נכון, לא יועיל ולא יתרום לחייו.
לאחר זמן לא רב, פגשה אדם שאוהב אותה ומקבל אותה כפי שהיא, ולו היא נישאה.

להעז יותר להצליח יותר

להעז יותר להצליח יותר - לחץ כאן לצפיה בוידאו טיפ

לחץ על התמונה לצפיה בוידאו טיפ

"אומץ לא תמיד שואג. לעיתים, אומץ הוא הקול השקט בסופו של  יום האומר : אנסה עוד פעם מחר." (מקור בלתי ידוע)

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. אומץ לב – שריר שאפשר לחזק
  2. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  3. להגיד לא בלי פחד
  4. האם מאוחר לתקן חרטות
  5. נלחמים על הגשמת החלום
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, חיזוק הזוגיות, ייעוד חזון, כללי, קריירה, שינוי בחיים עם התגים , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>