כיצד להזיז את שעון הגיל אחורה?


"איננו מזדקנים רק מלחיות מספר שנים. אנו מזדקנים מנטישת האידיאלים שלנו. יתכן שהשנים יקמטו את העור, אך אם נוותר על ההתלהבות, נקמט את הנשמה." – שמואל אולמן.
אני זוכר כיצד נדהמתי בחדר כושר לפני שבע שנים, כאשר פנה אלי צעיר שרירי ושאל אותי "האם סיימת את המכשיר, דוד?". הייתי המום . אני "דוד"? המילה "דוד", נשמעה  לי זקנה. בתמונה של עצמי בתוך הראש הייתי צעיר נצחי והמילה "דוד" לא התאימה בכלל. היום הייתי לוקח את ה "דוד" בטור מחמאה. עכשיו אני שומע את המילה "סבא" ואני קורן מאושר. מה קרה? האם התמונה הפנימית של עצמי התעדכנה?
נולדתי לפני 62 שנה ולפני כן היקום הצליח להתקיים בלעדי.
הגיל הוא דבר מוזר. כאשר אני עובר מחדר לחדר ושוכח בשביל מה נכנסתי, אני מרגיש קשיש. בעיני רוחי, אני רואה את עגלת העלטא-זאכן בדרך לאסוף אותי. לעומת זאת, ישנם  ימים שאני מרגיש מבריק, שופע ביצירתיות ומלא חוכמה וניסיון חיים.
מהיכן הפערים הללו?
מהו גילכם האמיתי? האם הגיל הכרונולוגי קובע או התמונה של עצמכם שאתם שומרים בראשכם?

מה אומר המדע על הגיל?
אם נבחן את גיל  התאים השונים בגוף שלנו נקבל טווח תשובות מאד נרחב. יש לנו תאים ברפידת המעי שמתחלפים כל חמישה ימים ותאי עור שהם רק בני שבועיים. לעומתם יש לנו תאים אדומים בדם בני ארבעה חודשים ותאי כבד בני שנה או שנתיים. ישנם הבדלים עצומים בקצב השינוי בין האזורים השונים של הגוף. תאי הלב מתחלפים מעט מאד ובתוך המוח, התאים מתחלפים רק באזורי הלמידה והבקרה. מדידות מראות שהגיל הממוצע של התאים בגוף הוא בין שבע לעשר שנים.
לפני שאתם מתחילים לצהול מנחת שגופכם ממש צעיר, הבה נזכור שאיכות התאים החדשים יורדת עם כל התפצלות ומנגנון ההתחדשות אינו מבטיח לנו נעורים נצחיים. בינתיים אנחנו לא חיים עד גיל 188 כמו הצב ששבר את שיא תוחלת החיים בשנת 2009.

האם המוח יכול להשתבח עם הגיל?
בספרה המרתק "החיים הסודיים של המוח המבוגר", ברברה סטראוך (עורכת מדור הבריאות עבור הניו יורק טיימס), מספרת על גילויים ממחקרים על התפקוד של אנשים בגילאי 45 עד 68, גיל שנקרא גיל המעבר או גיל ביניים. פסיכולוגים קוגניטיביים מצאו שאנשים בגילאים אלה מבצעים משימות מורכבות באותה רמה גבוהה של ביצועים  כמו זו של הצעירים. למבוגרים יש כושר שיפוט טוב יותר, יכולת הבחנה מהירה בין עיקר וטפל המפצה על הירידה במהירות תגובותיהם . בקיצור הגיל אכן מביא ניסיון ותבונה . חכמת הזקנים איננה אגדה.מעבר לכך, לאנשים בגיל המעבר יש יותר שלווה מאשר לצעירים כי הם נוטים לראות את הצד החיובי של כל דבר ומושפעים פחות מאירועים שליליים.
ישנן הוכחות שעד גיל 50 ואפילו 60, תאי המיאלין הולכים ומתרבים באונה המצחית ובאונה הרקתית של המוח. מיאלין הוא חומר שומני העוטף את הנוירונים ומגביר את מהירותם ויעילותם בהובלת מסרים. לפי פרופסור ג'ורג' ברצוקיס, שיפורים אלו באיכות הקישוריות במוח, הם המקור לבקרה ושליטה מוגברת על רגשות ודחפים, יכולת ראייה של התמונה הכוללת ומאפיינים אחרים שנותנים לנו את תבונת גיל המעבר.

תפיסת ה"אני" מול מראת הגיל
הגיעה אלינו לאימון אישי אישה כבת ארבעים. אחד המאפיינים המרכזיים שהביאה עימה: אובססיביות לגילה. נדיר היה שאותה אישה נקבה בגילה האמיתי, היא לא חגגה את ימי הולדתה – בהם ראתה "ימי דיכאון", ונהגה לומר ביום הולדתה: "הנה עברה עוד שנה, עוד שנה של הזדקנות. מה יהיה?"
במהלך האימון, עבדנו איתה על תפיסת הגיל ועל ראיית היתרונות שבהתבגרות. גיל הוא פונקציה של איך אני מרגיש מבפנים ואיך אני שומר על עצמי. בכל גיל אפשר להיראות טוב ולשמור על שמחה וחיוניות. כשהנפש מחייכת – לא חשוב מהו הגיל הכרונולוגי, שכן מה שאנו מרגישים יעשה לנו טוב וגם יקרין על הסביבה. לכן, עבדנו עם אישה זו על שינוי הערכתה העצמית והדימוי העצמי שלה, בחנו איזו תמונה עולה בה כשהיא חושבת על עצמה בגיל כזה או בגיל מבוגר יותר.
אנו חייבים לציין שהיא נראתה טוב מאוד לגילה. על כן, השינוי שהיה עליה לעבור היה שינוי תפיסתי ותודעתי.
באימון  היא התבקשה למנות ולספר על ההישגים שצברה בחייה: מקצועיים ואישיים. בהדרגה, היא התחילה לראות שיש בידיה הצלחות רבות, שללא השנים והניסיון המצטבר – לא היו נמצאים כלל ברשותה. היא החלה להבין את הערך המוסף שהיא מפיקה מהגיל שלה.במקביל, בעזרת תרגילי דמיון מודרך בטכניקות NLP, בפסיכו-מטפוריקה ותרפיית קו הזמן, ניקינו חסמים ופחדים.
בסיום האימון, היא למדה להעריך ולשמוח על המקום בו היא נמצאת, למדה להעריך את חייה ולהוקיר תודה על כל שנה נוספת. לראשונה, היא איפשרה למשפחה ולחברים לחגוג לה ימי הולדת!

המוח כנגד השעון
אלן לנגר, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת הארווארד, התפרסמה הודות למחקר שנערך ב- 1979 אשר בחן את השפעת הנפש על הגיל. שתי קבוצות של גברים (קבוצת ניסוי וקבוצת השוואה) בגילאי 80 פלוס מינוס בילו שבוע במקום מבודד, בו שוחזרה הסביבה והאווירה של שנת 1959 (20 שנה קודם לכן). קבוצת הניסוי הביאה איתה תמונות שלהם משנת 1959 והתבקשה לכתוב אוטוביוגרפיה כאילו השנה  היא 1959. כל השיחות במשך השבוע התייחסו לשנת 1959 כהווה. הצוות הפסיכולוגי דיבר עם המשתתפים פעם ביום על האירועים בחדשות לפני שנה (כגון שידור הלוויין האמריקאי הראשון בשנת 1958 ) וכולם הסתכלו בסרטים שהיו להיטים בשנת 1959. בשבוע אחר קבוצת ההשוואה שהו באותו מקום עם מספר הבדלי גישה. הם התבקשו להביא תמונות מעודכנות, לכתוב אוטוביוגרפיה מעודכנת להווה ולהתייחס לאווירה ולאירועים של שנת 1959 כזיכרונות מהעבר.נערכו בדיקות פיזיות ומנטאליות לפני ואחרי השבוע ושתי הקבוצות השתפרו ביכולת לתפקד באופן עצמאי, בכושר שמיעה, חוזק הידיים  וזיכרון. כלומר, עצם ההתייחסות בכבוד והאווירה החברותית במשך השבוע גרמו לשינויים חיוביים.
המפליא היה בהבדלים בין שתי הקבוצות.
קבוצת הניסוי השתפרה הרבה יותר בגמישות פרקים, יכולת ליישר אצבעות, אינטליגנציה ותנוחה. כאשר מתנדבים ,שלא  היו קשורים לניסוי ולא היו מודעים למטרתו, התבקשו להשוות את הגילים על – פי תמונות שהיו לפני תחילת הניסוי ותמונות של סוף השבוע של אותם האנשים, הם קבעו שבסוף השבוע כל המשתתפים בקבוצת הניסוי נראו צעירים יותר מאשר בתחילת הניסוי.
כותבת אלן לנגר "אם קבוצת זקנים יכולה להשיג שינוי כה דרמטי בחייהם, גם אנחנו יכולים. תחילה, אנחנו צריכים לשאול האם המגבלות שאנו מבחינים בהן, באמת קיימות.."
אגב המחקר של אלן פורסם בספרה "נגד כיוון השעון" ובסדרה תיעודית בטלוויזיה באנגליה.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידאו טיפים

כפי שכתבה הסופרת פרל בק: "ניתן לשפוט את גילכם על פי כמות הכאב שאתם חשים  כאשר אתם נתקלים ברעיון חדש".
אילו שינויים תבצעו בחייכם כאשר תשנו את גישתכם למגבלות גיל ותתחילו להעריך את יתרונות גיל הזהב?

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם הגיל הוא רק תרגיל?
  2. נלחמים על הגשמת החלום
  3. האם משתלם להיות נורמאלי?
  4. האם מאוחר לתקן חרטות
  5. מחיר הפרפקציוניזם
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, גיל הזהב, העצמה, כישורי חיים, כללי, למידה, פרישה, שינוי בחיים עם התגים , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>