מגע הקסם

 

לפני חמישה חודשים לקחתי את חתולתי, לוטוס , לביקורה האחרון במרפאת הווטרינר .היא סבלה מאוד ממחלה בכליותיה וידעתי שעלי להיפרד ממנה ולעזור לה לסיים את חייה בכבוד.אני לא יכול לשכוח את המילים של הווטרינר , לפני שחתמתי על טופס הרשאה לזריקה ששמה קץ לחייה : "לוטוס לא תחזור עוד". ואכן לוטוס נרדמה בזמן שליטפתי אותה והיא לא קמה יותר.
עד היום הזה ,אני מתגעגע לליטוף הנעים שהייתי מעניק לה לאורך הגב, ליטוף שהביא לי ואני משער גם לה, שלווה ורוגע. חסר לי המגע של הפרווה שלה.
ליאו בוסקאליה  סופר ומחנך כתב : "לעתים קרובות מדי, אנו ממעיטים בערכה של נגיעה, חיוך, מילה טובה, אוזן קשבת, מחמאה כנה, או המעשה הקטן ביותר של אכפתיות,כאשר בכל אחד מהם טמון הפוטנציאל לשנות את החיים מקצה לקצה."
כאשר היו לי כאבי גב ולוטוס הייתה יושבת עלי והייתה מגרגרת , הכאבים הלכו ופחתו.
למעשה חתולים הינם משככי כאבים טבעיים. מדענים גילו קשר מעניין. גרגור החתול הוא בתדר 25 הרץ ותדר זה משפר צפיפות העצם ומקדם תהליכי ריפוי אצל חיות וגם אצל בני אדם.
זוהי רק דוגמא למרכזיות המגע בחיינו. 

רעבים למגע
תינוקות נולדים רעבים למגע- אם (שמביע חום ואהבה)  אפילו יותר מהרעב לחלב.
קיפוח של מגע, למשל אצל ילדים הגדלים בבית יתומים, יכול לגרום לנזק בלתי הפיך בהתפתחות הפיזית והרגשית של הילדים (עד כדי נטייה לניכור, דיכאון, ואפילו לאלימות).
מיכלאנג'לו אמר בצדק "נגיעה יכולה להעניק חיים"
כולנו זקוקים למגע אנושי. המגע מפעיל, דרך עצב הוגוס , חלק מהמוח האחראי על חמלה וקבלת גמולים חיוביים. לא בכדי משתמשים במטפורה "לגעת בלב". מגע גופני גורם לשחרור של ההורמון אוקסיטוצין שמפחית מתחים ודלקות ומגביר תחושות אמון, נדיבות ואהבה.
למרות החיוניות של מגע גוף האדם, ישנם הבדלים גדולים בין תרבויות שונות בהתייחסותם למגע בציבור. 

תדירות נגיעות תלויות תרבות
מחקר מראה שבשיחה בין חברים בפורטו ריקו, הם נגעו אחד בשני בממוצע 180 פעמים בשעה, בצרפת 100 פעמים בשעה, בארה"ב רק פעמיים ובאנגליה אפילו לא פעם אחת.
התרבות האנגלו-סקסונית מדגישה את הערך של עצמאות היחיד ואילו בתרבות לטינית , הערכים של קרבה ומשפחתיות  יותר חשובים. אין זה פלא שבאנגליה, מחצית מהאנשים מעל גיל 80 סובלים מבדידות כרונית. עבורם מתקיים באופן אכזרי הפתגם "רחוק מהעין , רחוק מהלב." האוכלוסייה המבוגרת בכל ארץ סובלת הכי הרבה מקיפוח במגע. מטבע הדברים ,אלמנים ואלמנות מבוגרים רעבים למגע אנושי , מלבד אלה בני המזל שנהנים מקשר הדוק עם ילדים, נכדים וכל המשפחה המורחבת. 

מגע מרפא אוניברסאלי
רוברט בק חקר גלי מוח של הילרים מסביב לעולם וגילה שברגעי שיא , גלי המוח הגיעו לתדר של גלי כדור הארץ, (הנקרא תהודת שומן ) ,כ 7.8 הרץ, וסונכרו ביחד . הקשר לאימא אדמה הוא סוג נוסף של מגע שמעניק בריאות. מגע עם הטבע (הרוח, המים ,חיות בית) וגם מגע עם אנשים אוהבים הוא מקור לבריאות ואושר שמאריך ימים. 

מרחק הקצר מהלב ליד
המשורר האירי , ברנדן פרנסיס, כתב:
" בלב ליבה של הבדידות, שוכנת ערגה עזה ועמוקה לאיחוד עם העצמי האבוד".
כולנו יצאנו לעולם מרחם אמנו בו היה מגע מתמיד של אהבה וסיפוק צרכים. מהצעד הראשון שצעדנו בשתי רגלינו, התחלנו את המסע לעצמאות והתרחקות מהאיחוד המחבק של המשפחה. כיחידים בוגרים, רובנו נהנים מבחירה חופשית לגבי מתי ועם מי אנחנו מצמצמים מרחקים .מרחק הוא ביטוי של עצמאות , קרבה היא ביטוי של קשר.
הקיום האנושי הוא נדנדה מתמדת בין קשר לעצמאות.
מגע הקסם הוא תזכורת לאיחוד שלנו עם הטבע ומעניק לנו כוח להמשיך במסע החיים. 

                                                        איך להיות מאושר?    

איך להיות מאושר - לחץ כאן לצפיה בוידאו טיפ

 

  דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. 
מה אומרים עלינו? 
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. הזמן ליראת כבוד
  2. הכל או לא כלום
  3. תפסיקו לטפח בריונות עצמית
  4. מחיר הפרפקציוניזם
  5. כן ליראת כבוד, לא לפחד
הפוסט הזה פורסם בתאריך אושר, העצמה, חמלה, טבע, כללי, למידה עם התגים , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>