כן ליראת כבוד, לא לפחד

פנינה 

כאשר אנחנו משתאים, מתפעלים או מעריצים אדם, גילוי מחשבתי, יצירה ייחודית או תופעת טבע מרשימה – אנחנו חשים במידה רבה יראת כבוד כלפי הדבר הגורם לנו להתרוממות רוח. דתות שונות, ובהן כמובן היהדות, מדגישות את הפער העצום בין האדם לאלוהים והן מצפות ליחס של יראת כבוד כלפי אלוהים ומצוותיו. בפער בין ה"אני" לאותו גורם מורם ואלוהי טמון גרעין הכוח וההשפעה, של האל על האדם או של אדם אחד על אדם אחר או של האדם מול איתני הטבע. 

יראת כבוד ביחסים בין בני אדם
יראת כבוד ביחסים בין בני אדם היא מורכבת. קשה להפריד בין יראת כבוד לבין פחד. יראת כבוד, המורכבת מרגשות הערצה וכבוד כלפי אדם אחר, עשויה להכיל גם אלמנטים של פחד. כשכך הם פני הדברים, האדם המעריץ יכול לפתח רגש הכרוך בהקטנה או סירוס עצמי. הנערץ, עלול לעשות שימוש מניפולטיבי בחששותיו וברגשות הנחיתות של המעריץ. חשוב להדגיש שוב את חשיבותה של יראת הכבוד, שהיא חיובית וחיונית. הרי במהותה היא מבטאת הערכה רבה והתפעלות מהאדם שמולנו. עם זאת, כשהפחד משתלט אסור להתעלם מפוטנציאל ההרס שבו, וחשוב להביאו למודעות כדי למצוא דרך לנתב את היחסים למקום ערכי וטוב.יראת כבוד נחוצה מאוד גם ביחסים בין ילדים להוריהם או למוריהם. במערכת הירארכית זו יש חשיבות עליונה למבט המתפעל והמכבד של הילד כלפי המבוגר, נקודת מבט שיש בה מרחק מהאדם הנערץ, והיא המאפשרת לילד ללמוד כללי התנהגות חברתיים, תורה ודרך ארץ, כבוד לזולת.  

יראת כבוד ביחסים זוגיים
גבר בתחילת שנות ה-40 לחייו הגיע אלינו לאימון והציג את עצמו כאיש משפחה מושלם ואב מסור לילדיו. אלא שאותו איש ביטא רגשות נחיתות ותסכול עמוק ממערכת יחסיו עם אשתו. לדבריו, זוגתו היא אישה מוכשרת, אינטליגנטית ביותר, דעתנית, חזקה, מנהלת באופייה ובמקצועה. הוא העריץ אותה הערצה כמעט עיוורת. כשהתחלנו לעבוד איתו באימון התברר כי יראת הכבוד שלו כלפיה מהולה בפחד רב. הוא גימד את עצמו וניסה לרצותה ולהשביע את כל רצונותיה כל הזמן. אלא שכמו באגדת דג הזהב, ככל שהתאמץ לספק את דרישותיה, הם הלכו והתעצמו. היא לעולם לא הייתה מרוצה או מסופקת ממנו. בשלב מסוים, דרישותיה הגיעו לנקודה בלתי אפשרית, המצב ביניהם הדרדר, והגיע עד לסף של פרידה.האימון התחיל במיפוי ערכים וחסמים במטרה לחשוף יחד מה מניע אותו ומה חוסם אותו ועל מה יהיה מוכן להילחם. תרגילי NLP  כמו  "תירפיית קו הזמן" ואחרים, עזרו לנו לנקות בו כעסים ופחדים שהצטברו. תרגילי דמיון מודרך אחרים אפשרו לו לשרטט את האדם העתידי שיהיה כאשר ידע לשים גבול בין הכבוד לאשתו לבין הפחד ממנה. דגש נוסף היה לימוד ואימון באסרטיביות בדרך אפקטיבית ונכונה.
לצד אלה היה חשוב ביותר לחזק את הדימוי העצמי וההערכה העצמית שלו.
ברגע שהאמין בעצמו ובכוחותיו, למד למצוא את משאביו בתוכו וליישמם בשטח, יכול היה לעמוד מולה ולהציב את אמונותיו וערכיו ללא חשש. השינוי שחל בו השפיע גם עליה ועל יחסה כלפיו. היא הבינה לפתע, שאי אפשר לקחת אותו כמובן מאליו ושעליה ללמוד לכבד אותו ואת רצונותיו.האימון השפיע באופן מדהים על מערכת היחסים ביניהם וברובד נוסף, לימד אותו לפעול טוב יותר בעסק שלו. 

המשורר האירי הדגול של המאה העשרים, ויליאם בטלר  ייטס, כתב:
The world is full of magic things, patiently waiting for our senses to grow sharper.” "העולם מלא דברי קסם, הממתינים בסבלנות לחידוד החושים שלנו". 

אנחנו מאמינים שבכל בן אנוש ובסביבתו מתקיימים פלאות ונפלאות ואם נדע לראותם ולהעריך את קסמי החיים המקיפים אותנו, רגעי הקסם ילכו ויתרבו. 

                                                         לחץ כאן לצפיה בוידאו טיפים 

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידאו טיפים

לחץ כאן וצפה בוידאו טיפים

 פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. הזמן ליראת כבוד
  2. להגיד לא בלי פחד
  3. מחפשים את המגדלור
  4. נלחמים על הגשמת החלום
  5. פחד או אומץ, מי מנהל אותנו?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, חיזוק הזוגיות, טבע, כישורי חיים, כללי, למידה, עסקים, פחד, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>