מה עושים עם הקנאה?

פנינה 
רגש הקנאה נולד בגיל צעיר מאוד. קנאה בין אחים במשפחה. קנאה בחבר בגן שמתגאה בצעצוע נחשק. קנאה בילדה הכי יפה. קנאה בחבר שבחר לשחק עם אחר…
הקנאה מעוררת תסכול וכעס אצל ילדים. לא פעם היא גורמת להם להתנהגות אלימה, להתקפי זעם ולבכי בלתי נשלט. קשה לילדים להכיל את מה שנחווה אצלם כהפסד בתחרות, ככישלון לרעתם במשוואה שבינם לבין מי שעומד מולם.רגש הקנאה לא חולף כשמתבגרים. הוא עדיין צורב ושורף. עם הגיל אנחנו לומדים לעבד אותו, לשמור אותו לעצמנו בפנים, להרגיע ולמצוא תחליפים וניחומים. אם בגלל בושה להחצין את הקנאה או כי למדנו להעריך וליישם איפוק ואיזונים.
בעידן התחרותי בו אנחנו חיים, קל ליפול לבור הקנאה; קולגה שקיבל קידום ואנחנו חושבים שזה בא על חשבוננו. שכן שרכש מכונית חדשה שלנו אין אפשרות לקנות. חברה המופיעה כל יום עם בגד חדש ומהמם. מכר שקונה כל טלפון חדש שיוצא לשוק. אח או אחות שתמיד זוכים להערכת ההורים בניגוד לנו. כסף קל שעושים אחרים בעוד אנחנו נאבקים בקשיי פרנסה. חבר לשולחן הלימודים שמשיג ציונים טובים בקלות. בן או בת זוג שמוצא סיפוקים מזדמנים מחוץ לבית… 

ממה מורכבת הקנאה?
קין הרג את הבל כי קינא בו בגלל שמנחתו התקבלה על ידי אלוהים בניגוד למנחתו שלו. אחיו של יוסף קינאו בו בגלל אהבת יתר של אימו  וזרקו אותו לבור. משחר ההיסטוריה, הקנאה משחקת תפקיד מרכזי בדרמה האנושית.הקנאה מכילה בתוכה רגשות חזקים וסותרים: אהבה מול שנאה, פחד מול גאווה, רדיפת כבוד מול תחושת כישלון ופחד מאובדן. עם זאת, קנאה לא תמיד מזיקה. "קנאת סופרים תרבה חוכמה", נאמר. לא מעט הישגים בתחומי מדע, אומנות וספורט מבוססים על תחרות וקנאה. קנאה גם מגינה על זוגיות יציבה מאחר והיא עשויה לחסום איומים מבחוץ.  

איך מתמודדים עם קנאה הרסנית?
קנאה מאכלת עלולה להחריב כל חלקה טובה. הנה סיפור מקרה לדוגמה. אישה כבת 30 הגיעה אלינו לאימון אישי מלווה באימה. האם רצתה לעזור לביתה לצאת מהפלונטר שנוצר בחייה. בפגישה הראשונה איתנו ציינו השתיים כי הבת מחליפה עבודות במהירות שיא, לא מצליחה למצוא זוגיות או לייצב מערכת זוגית ואחד המאפיינים הבולטים של התנהגותה הוא ויכוחים אינסופיים על כל שטות עם בני משפחה וקרובים.
בבדיקה שעשינו לעומק, מצאנו כי אותה אישה צעירה הייתה מוזנת מקנאה קיצונית שעוותה את תפיסת המציאות שלה. בכל סיטואציה היא חשה שבוגדים בה ומקפחים אותה, מצאה לכך ראיות והוכחות, ו"חפרה" לסובבים איתה עד שיודו ויקבלו את נקודת המבט שלה. באופן צפוי, בני זוג נטשו אותה, מהעבודות פיטרו אותה וגם בני משפחתה התקשו לסבול אותה.בתחילת האימון רצינו "לנקות את השטח". לצורך כך נעזרנו בתרפיית קו הזמן, באמצעותה ניתן לחדור את התת מודע ולנקות כעסים מיותרים ומזיקים.
במקביל, לימדנו ותרגלנו אותה בחיזוק הדימוי וההערכה העצמית. עוד חלק חשוב באימון היה לחדד ולחבר אותה לתודעה של הוקרה ליתרונות ולמתנות בחייה, מה שנקרא: "לראות את חצי הכוס המלאה".
שיטה נוספת שעזרה לנו מאוד באימון היא הפסיכו -מטפוריקה: טיפול בדמיון מודרך בו היא שרטטה לעצמה חזון של חיים נטולי קנאה, חזון שהעלה בדמיונה תמונה הרמונית של קשרי חברות רבים וטובים ומערכת יחסים זוגית בריאה וכנה.המתאמנת שלנו עבדה קשה. לא פשוט היה לה לוותר על הקנאה שהייתה המנוע שלה לאורך שנים רבות. בסופו של תהליך הדרגתי וכואב, היא התחילה להרגיש שהיא יכולה לשחרר את הקנאה ההרסנית, שהיא לא זקוקה לה יותר. בעבודה נחושה ומאומצת היא למדה להפוך ולשנות דפוסי חשיבה והתנהגות, והתוצאות הרצויות לא אחרו לבוא: אהבה מקסימה, עבודה מתאימה בה זכתה להערכה וכמובן יחסים נוחים וטובים עם בני משפחתה ועם אימה.  

כמה טיפים להתמודדות עם קנאה:
-  אל תכחישו בפני עצמכם שקיימת בעיה. בושה תמנע התמודדות ושינוי.
- הכירו במחיר הנזק שגורמת לכם הקנאה. קנאה היא הרגל שניתן לשנות אותו ולמצוא לו תחליף שאינו הרסני.
- דברו גלויות וצרו תקשורת כנה ואמון עם בן/בת זוג, חברים…לפעמים "הסרט עולה על המציאות" חשוב לדייק בעובדות ולהבין את המציאות כפי שהיא באמת.
- הניחו לעבר. לפעמים קנאה היא פשוט הרגל רע שצריך להיפטר ממנו. היא קשורה לזכרונות וחוויות עבר שכבר אינן רלוונטיות. שחררו.
- התמקדו בעתיד וביכולתכם לשלוט ולשנות אותו. לא ניתן לשנות את העבר.
- תנו כבוד ושימו את מבטחכם בבן או בת זוגכם.
- אל תניחו לקנאה מאכלת להזיק ולפגוע בכל חלקה טובה בחייכם. טפלו בבעיה ללא דיחוי.
החכם אנטיסתנס אמר: "הקנאה מכרסמת במקנא כחלודה המכרסמת בברזל".   

                                    איך לשפר את הזוגיות שלך ולהפוך אותה לחוויתית     

דרך מהירה לשפר את הזוגיות - לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפ לחץ על התמונה לצפיה בטיפ

   

                          
פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות,קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  2. הקילומטר האחרון למטרה
  3. האם הקנאה אוכלת אתכם?
  4. מחפשים את המגדלור
  5. נלחמים על הגשמת החלום
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, העצמה, חיזוק הזוגיות, ייעוד חזון, כישורי חיים, כללי, למידה, קריירה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>