מה הן תכונות האופי החשובות ביותר?

אלו תכונות חשובות יותר ואלו פחות? חוכמה? זריזות? אולי יופי חיצוני? ערמומיות? יצירתיות? או שמא כוח פיזי?
אם ניקח דוגמא מעולם החיות, אנחנו יודעים שהאריה נחשב למלך החיות בזכות היותו חזק, נחוש ומהיר. אבל מי החליט שחוזק חשוב יותר ממהירות, ואם כך, מדוע לברדלס לא מגיע התואר? או לפיל שהוא בעל חוש שמיעה יוצא דופן ויכולת התמצאות מעולה במרחבים?
כוחות הטבע מנהלים את יכולת הישרדותן של בעלי החיים.
ומה איתנו בני האדם? מותר האדם מן הבהמה, נאמר, וזה כמובן נכון בהקשרים רבים. עם זאת, לצורך התפתחות אישית לא תזיק לנו התבוננות ולמידה מעולם החי והטבע.

צמיחה בתוך ולמרות הג'ונגל האנושי
הסביבה החברתית בה אנחנו מתנהלים היא סוג של ג'ונגל. כדי לשרוד אנחנו נזקקים לכוח, לערמומיות, לחוכמה, ליצירתיות, לזריזות, ליופי חיצוני ועוד.
אלא שאנחנו כבני אדם – מעבר להישרדות היומיומית – רוצים גם לגעת באושר, להשיג סיפוק, ליצור קשרים בינאישיים חמים, להתפתח ולצמוח. אנחנו נבדלים בכך מבעלי החיים. זה היתרון שלנו.
כמבוגרים, אנחנו מאבדים את הרוח החוקרת הטבעית שיש בנו כילדים. אנחנו מונעים יותר על ידי מערכת מארגנת של מידע שיש לכולנו בראש, המסווגת כל דבר חדש כדומה לידע הקיים שלנו, דבר המפריע לנו להתקדם. זוהי מלכודת היהירות שנוצרה מהניסיון הרב שצברנו  בחיים. היא פוגעת ביכולת שלנו להבחין ולזהות באופן מודע הזדמנויות למידה לגמרי חדשות.
באימון אישי אנחנו מנסים, בין היתר להבין את התנהלות החיות, את כוחות הישרדותן, וללמוד מהן. במקביל, אנחנו שואפים לחזור אל האינסטינקטים הראשוניים איתם נולדנו, לפני שהם נחסמו במהלך ההתבגרות על ידי ביקורתיות יתר. אנחנו שמים דגש מיוחד על שחזור הסקרנות הטבעית של הילד הקטן. סקרנות זו מאפשרת לכולם לגלות עולמות חדשים ולהרחיב את אופקים.
תרגילי דמיון מודרך ו- NLP מאפשרים לנו לנפץ אמונות מגבילות ("אני לא יכול למצוא עבודה, זוגיות מאושרת וכו'…כי אני לא מספיק טוב/ה, כי אין לי מזל בחיים…") ולבנות מערכת חדשה של למידה אמיתית והתבוננות בעולם, שהיא מערכת נקייה המורכבת אך ורק מתובנות חדשות.
מתאמן המאפשר לעצמו מבט חדש על הידע הקודם והמעכב שלו ופתיחות לערוצי למידה ותודעה חדשים – ייפתח גמישות מחשבתית, ינקה את דפוסי העבר, ישתחרר מאמונות מגבילות ויוכל למצוא לעצמו דרכים חדשות וטובות יותר בחייו.

מי המציא את הדמוקרטיה?
אם נחזור אל עולם החי, נגלה שעם כל חוכמתנו אנחנו לא הכי חכמים, וקצת צניעות לא תזיק לנו.
למשל, לא היוונים הקדומים הגו ויישמו את הדמוקרטיה כי אם הדבורים הן שהמציאו שיטה של "בחירות דמוקראטיות" לפני מיליוני שנה. כשדבורים מחפשים בית חדש (כי הכוורת הנוכחית הפכה להיות דחוסה מדי), הם בוחרים את האתר הטוב ביותר באמצעות הליך דמוקרטי. במהלך הימים הבאים, כמה מאות דבורים גששים מחפשים בין 10-20 אתרים פוטנציאליים וכל אתר מוכרז על ידי ריקוד.
הביולוג מאוניברסיטת קורנל, תומאס סילי, מומחה בחקר הדבורים טוען כי "דבורה גשש מתאימה את אורך הריקוד שלה בהתאם לטיב האתר". "יש בה יכולת מולדת לשפוט את איכות האתר, והיא כנה; אם האתר בינוני היא לא תפרסם אותו בהתלהבות." האתר הטוב ביותר יוצר את הריקוד החיוני ביותר, כך שהפופולאריות בין הגששים גדלה מהר מאוד". האתר הפופולארי ביותר נבחר כאשר מספר הדבורים המבקרות בו מגיע לגבול הקריטי. סילי טוען שיש חוכמה בטבע שמאפשרת לקבוצה (נכון גם לגבי נמלים) להגיע להחלטות אופטימאליות ביחד, כאשר כל יחיד תורם את פיסת המידע שלו. כאשר יש מטרה משותפת המפתח להצלחה היא שהקבוצה מגוונת ושמנהיגיה הם פתוחים והוגנים.

 להעז יותר להצליח יותר   

להעז יותר להצליח יותר - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ להעז יותר להצליח יותר – לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

 דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מי הוא מלך החיות האמיתי
  2. נחום תקום בדרך ללוס ואגוס
  3. שורשים עמוקים של הכרת תודה
  4. תחושת בטן – מטאפורה או מציאות?
  5. מי פוחד מהשפעת הקארמה על הזוגיות?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, טבע, כללי, למידה, תודעה עם התגים , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>