מועדון הצחוק לרציניים בלבד

פנינה    

יש משהו סוחף כאשר יושבים ביחד כמה חבר'ה, מישהו מספר בדיחה וכולם פורצים בצחוק. אני לא זוכר בדיחות לאורך זמן, אך אני עושה מאמץ להביא לפחות בדיחה אחת חדשה למפגשים האלה כי אני מכור לחוויה, מלאת אנרגיה מדבקת של התפרצות הצחוק. כאשר אנו צוחקים ביחד, נדמה שכוח החיים מתחדש ואנו מרגישים הד של שותפות לדרך ההתמודדות עם קשיי החיים. הצחוק עוזר לנו להתמודד עם כל מיני מצבים מוזרים שאינם מתיישבים עם השכל הישר ולהרגיש שאיננו נמצאים לבד במערכה.    

מי צוחק?
בממוצע, תינוקות צוחקים כ-300 פעמים ביום ואילו מבוגרים 20 פעמים או פחות. תינוקות לומדים לצחוק כבר בגיל 3 עד 6 חודשים, הרבה זמן לפני שהם יודעים לדבר. הצחוק הוא שפתם הראשונה של התינוקות ומאפשר להם לפרוק מתח ולתקשר בכל מיני מצבים לא ברורים כאשר מסתבר פתרון או הוכחה שאין באמת סכנה. בניסוי אחד לפני שנה, תינוקות בני חצי שנה שצפו בהוריהם מצביעים ומגיבים בצחוק למצבים אבסורדים (כגון  לכדרר כדור על העף של החוקר), פיתחו חוש הומור ובגיל שנה למדו לצחוק באותם מצבים ללא תגובה מההורים. הצחוק אינו נחלתו הבלעדית של האדם – גם חיות כמו קופים וכלבים צוחקים כאשר מדגדגים אותם.. הצחוק של הקוף נשמע דומה לצחוק האנושי ואילו הצחוק של הכלב אינו נשמע לנו שונה מנשיפה רגילה אבל השפעתו המרגיעה על כלבים אחרים בסביבה ניכרת.    

הצחוק הבריא
אנחנו יכולים לצחוק מכל מיני מצבים: כתגובה למצב קומי, הבעה של אושר, מתוך לעג, ממבוכה או חשש וכתגובה גופנית לדגדוג. דבר אחד בטוח הוא שצחוק ממצב קומי או אושר הוא פעילות מאד בריאה לגוף. מחקרים מראים שהצחוק משפר את זרימת הדם, מחזק את הלב ומערכת החיסון ומפחית כאבים ומתחים בגוף. כאשר אנו צוחקים ביחד אנחנו מחזקים גם קשרים חברתיים.    

נשק הרסני
כאשר אנחנו לא צוחקים ביחד אלא צוחקים על מישהו שאנו מכירים הצחוק עלול לשמש כנשק הרסני. לא מדובר במקרה שמישהו עשה מעשה מצחיק (כגון הפיל דלי מים) אלא במקרה שאנו צוחקים בצורה פוגענית על התכונות או התנהגות של מישהו לדוגמא כאשר צוחקים על גמגום בדיבור או לקות אחרת. במקרה זה, הצחוק מכוון להקטין את ערכו ולפגוע באדם. לעתים, מנהיגים רעים משתמשים בצחוק כזה כדי לשלוט בקבוצה ולהעניש חריגים.
שימוש אחר, מאד נפוץ של נשק זה הוא בצורה של לעג עצמי או ציניות. לדוגמא "כמובן להדיוט כמוני אין שום סיכוי של הצלחה במשימה פשוטה זו". כאן אנו משיגים מעין הסכמת הקבוצה על חשבוננו האישי. לכאורה יש לנו תעודת ביטוח כי אם נצליח נעלה את ערכנו בקבוצה ואם לא נצליח, ערכנו ממילא לא יכול לרדת יותר מאפס. הבעיה היא שלעג עצמי הופך להיות הרגל ששולט בנו ומנציח את השליליות עד כדי כך שגם אם נצליח, לא נראה את המעשה כהצלחה. לעג עצמי גורם לפילוג פנימי בתוכנו שלאט לאט הורס אותנו.    

לוותר על ציניות ולעג עצמי
ציניות היא סוג של מגננה, שמסייעת לאדם לגונן על עצמו מפני עצמו ומפני קשיי החיים. מאידך, היא מסרסת ומקטינה את יכולותיו ואמונתו בכוחותיו וכישוריו.
לא מכבר הגיע אלינו לאימון אישי גבר בשנות החמישים לחייו, שהיה מאוד ציני כלפי עצמו, כל הזמן ירד על עצמו, כאילו בצחוק. הוא חשב שהוא מצחיק את החבר'ה, שהוא cool , אבל הוא לא היה מצחיק והוא לא הבין שהגישה שלו קוטלת שאיפות ומקטינה את הפוטנציאל  שלו ואת יכולותיו לעשות יותר. בעצם, הוא חיפש לעצמו קריירה שנייה, לאחר שפרש לגמלאות כמי שהיה בצבא קבע, בגיל צעיר. היו לו יכולות מצוינות אבל הציניות צמצמה את מרחב הפעולה שלו.
באימון, עשינו לו שיקוף אמונות מגבילות ועבדנו איתו על שינוי אמונות מגבילות. בד בבד, עבדנו איתו על ניקוי הלעג העצמי והתסכול בעזרת תרפיית קו הזמן. הוא למד והתאמן באסרטיביות, כי הוא לא באמת הבין מה זה להיות אסרטיבי, אלא השתמש בתוקפנות ואגרסיביות יתר, אבל גם ניסה לרצות את הסביבה ולהיות נחמד. הבאנו אותו לאיזון. עבדנו איתו על שיפור הערכה ודימוי עצמי. עשינו אימון לקריירה כדי שינסה באמת להבין מהן השאיפות שלו ואיך ניתן ליישמן. בהקשר הזה, שלחנו אותו למכון לאבחון מקצועי והוא הביא תוצאות גבוהות מאוד.
בסוף תהליך האימון, שהיה קצר וממוקד, הוא הבין שהחמיץ בגלל הציניות, התחיל לכבד את עצמו ויצא להגשים חלום ישן: לנהל עסק כעצמאי.
לא לקחנו ממנו את אהבתו לצחוק ואת שמחת החיים. להפך. הוא למד באימון שכשצחוק הופך ללעג עצמי – הוא עשוי להיות חרב פיפיות. לעומת זאת, הצחוק הבריא ממשיך להעשיר את חייו והיום העסק שלו מאד מוצלח.
 
לסיום, אם עדיין לא צחקתם מספיק היום, כדאי לכם להשלים את המנה היומית.
"יום ללא צחוק הוא יום מבוזבז", אמר  צ'ארלי צ'פלין. 

אסרטיביות במקום ציניות – לחץ כאן וצפה בוידאו טיפ
 

     

סודות האסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידאו טיפ

אסרטיביות במקום ציניות

 

  פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+    

Related posts:

  1. להגיד לא בלי פחד
  2. הכל או לא כלום
  3. הקילומטר האחרון למטרה
  4. מי רוצה בוס כזה
  5. מחפשים את המגדלור
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, טבע, כישורי חיים, כללי, למידה, עסקים, פרישה, קריירה, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>