שורשים עמוקים של הכרת תודה

 כנצר למשפחה יהודית נודדת אף פעם לא הרגשתי באנגליה בבית. עליתי לארץ באוגוסט 1973 בחיפוש תחושת שייכות וגיליתי את השורשים שלי. מאז שהגעתי לכאן,החיים שלי ידעו עליות ומורדות אך תמיד הרגשתי שכאן ביתי. המשורר האנגלי מהמאה ה-17, ג'ורג' הרברט, כתב "הסערות גורמות לאלונים להעמיק את שורשיהם". אין ספק שזה נכון לגביי. השורשים שלי הולכים ומעמיקים משנה לשנה.

שורשים בעולם הטבע
השורש החי העמוק ביותר נצפה בעץ הנמצא במדינת אריזונה (בארה"ב) שישים מטר מתחת לפני האדמה. שורשי עצים קולטים מים ומינרלים כתזונה ונותנים לעצים עוגן עמוק ויציב כדי ,לאפשר להם להזדקף מעלה כלפי השמיים. לאחרונה התגלה תפקוד נוסף ומפתיע של שורשי צמחים. מסתבר שישנה תקשורת בין שורשי הצמחים באותו אזור. פרופסור אריאל נובלנסקי, אקולוג מאוניברסיטת בן-גוריון, גילה שצמחים שגדלו במחסור של מים העבירו את המידע דרך שורשיהם לצמחים סמוכים (שגדלו ללא מחסור מים) וכך אפשרו את התכוננותם והסתגלותם לתנאים חדשים של בצורת בתוך זמן קצר. אפילו צמחים בלי מוח יכולים לעזור אחד לשני.

להכיר בשורשים ולשפר תקשורת בינאישית
במהלך אימון זוגי שעשינו עם בני זוג, אנשים בשנות ה-40 לחייהם, הורים לארבעה ילדים צעירים, עמדו במוקד דווקא השורשים הקדומים של כל אחד מהם.
לאימון הם באו כמובן בגלל בעיות מאוד עכשוויות: האיש חש מאוכזב ומתוסכל מכך שמעולם לא קיבל מאשתו פרגון והכרה על מה שעשה והשקיע למענה ולמען המשפחה, והוא באמת היה איש משפחה למופת! הכאב שלו הוליד טינה, שהובילה באופן טבעי לטענות, השמצות והתחשבנויות. בעזרת מודל ה"יסודות" באימון לזוגיות, הם למדו להבין שכמו בכל דבר שבונים, אם היסודות אינם חזקים דיים – הבית מתמוטט. ללא אמון, תקשורת, הדדיות והשקעה מתמשכת של שני הצדדים – הקשר לא יעמוד בפני קשיים ומהמורות. בדוגמא שלפנינו, אמנם הגבר חש מתוסכל מיחסה של אשתו אליו, אבל היא, למשל, הופתעה  מכך שכעס על כך שלא שמע ממנה תודה, הכרה והוקרה על מאמציו והשקעתו. עלתה בפניהם באופן ברור אמת חשובה ובסיסית: אם אין תקשורת כנה ואמיתית, אם הדברים לא מדוברים, ולא בתוך ריב או בתוקפנות, הם לא ידועים ולא ישמעו.
הפצע שהעלה האיש טמון היה בשורשים עמוקים בעברו ובקשר שבנה עם אשתו. תרפיית קו הזמן עזרה לנו לנקות אצל שניהם חסמים, כעסים ופחדים שהצטברו במהלך השנים. בדיבור משותף אפשר היה להציף פצע ישן, כשהתיקון נעשה תוך כדי עבודה בחדר האימון. כדי שיוכלו להטמיע את השינוי בהתנהלות ובתפיסה, טיפלנו בהתנגדויות והזוג התאמן בנכונות לקבל שינויים. הם גם למדו כללים להתנהגות במידה ודברים ישתבשו בהמשך.
גילוי מרכזי שצף ועלה באימון היה חוסר בהערכה הדדית ושותפות, ועבדנו על חיזוק היסודות החסרים האלה.
לכן הקדשנו פרק חשוב לעבודה לפי שיטת האימאגו המבוססת על תורתו של הנדריקס. השיטה מתייחסת  לשלושה רבדים: מילים, תחושות ודימויים. הנדריקס מדגיש את חשיבות הקשר הראשוני עם עצמנו שממנו נולד הקשר עם הזולת.
היה צורך לבנות את האמון מחדש, נדבך על גבי נדבך, יסוד על יסוד, לכן, הם היו צריכים למצוא ולבטא הוקרה והערכה האחד כלפי השני, כשכל אחד מביע באוזני בן/בת הזוג מה היה רוצה שיקרה בזוגיות שלהם ומה חסר, כששניהם מבינים שכל אחד תרם את חלקו להידרדרות היחסים. האימון גם כלל תרגילים שמחייבים אותם שלא לדבר ב"רבים", אלא כל אדם בשם עצמו (אלא אם מדובר במעשים טובים שעשו יחד). התרגילים חייבו אותם בדיבור שקט, החזקת ידיים תוך כדי שיחה, ועל-ידי כך נוצרה מחדש אינטימיות וקרבה. כל אלה וההבנה לשורשים מהם באות התגובות וההתנהגויות ביומיום, העלו אותם על דרך חדשה ובריאה של הכרה, הוקרה, הקשבה וכבוד הדדי.

כיצד מתחברים לשורשים?
כיצד אנשים יכולים להתחבר לשורשיהם? חיבור לקבוצה, למשפחה, לארץ, לתרבות לדת. כל אלה יעזרו לנו למצוא את מקומנו על כוכב הלכת הזה. אחרי שנדע את כל פרטי השייכות מה הלאה? כיצד נגרום לשורשים שלנו להזין את הגוף והנפש באנרגיה חיונית ומעצימה? התשובה היא פשוטה. הכרת תודה. הכרת תודה למי?
כל אחד יכול ליצור את הרשימה שלו. הנה דוגמא :
- להורים שלי
- לילדים ולנכדים שלי
- למורים שלי
- לכל מי שעזר לי
- לכל מי שפיתח את הארץ
- לכל מי שדואג לרווחתי
- לכל מי שמביא לי עונג ושמחה
- לספרים שאני אוהב לקרוא
- לפארק היפה שאני אוהב לעשות בו הליכה
- לציפורים היפים שמזמרים בפארק
כאשר אני מתחבר לרשימה שלי, האנרגיה של הכרת תודה זורמת בעורקיי ואני מחובר לשורשים שלי.
אולי גם אתם תתחברו.
אמר פעם תאודור רוזוולט:
"נעץ את מבטך בכוכבים, ואת רגליך בקרקע".  

                                           גלה את אוצרות הלב שלך על ידי הכרת תודה

גלה את אוצרות הלב שלך על ידי הכרת תודה - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

                                            
 

דניס ופנינה  מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטאפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  2. נחום תקום בדרך ללוס ואגוס
  3. האם הקנאה אוכלת אתכם?
  4. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  5. להגיד לא בלי פחד
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, העצמה, חיזוק הזוגיות, טבע, כישורי חיים, כללי, למידה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>