חיוך אמיתי, כמה הוא שווה?

 

האמירה הידועה: חייך אל החיים והם יחייכו חזרה, היא לא סתם קלישאה. מחקרים מאשרים שהעלאת חיוך על הפנים עושה פלאים למורל ויוצרת מצב רוח מרומם ותורמת עוד ערך מוסף וחשוב ביותר: שיפור הבריאות הגופנית. איך זה קורה? החיוך משחרר גל של הורמונים חיוביים שמורידים מתחים ולחץ דם גבוה, מתגברים את מערכת החיסון, משמחים ואולי הכי חשוב מדביקים את האחרים במצב רוח מרומם.
לא כל חיוך מבטא שמחה והנאה. ישנם גם חיוכים אחרים: חיוכי מבוכה, שליטה, הכנעה, חרדה ולעג. השימוש בחיוכים שונה מתרבות לתרבות. מחקרים שנערכו בנושא מצאו כי רוב בני האדם מזהים מתי זהו חיוך אמיתי, מכל הלב, מאוזן עד אוזן ומתי זהו חיוך מזויף – מנומס ומאולץ. 

האם ניתן ללמוד לחייך?
לאימון אצלנו מגיעים על פי רוב אנשים בלי חיוך. אנשים שהחיים פגעו בהם בדרכים שונות, בנקודת ציון כזו או אחרת, והם שכחו איך מחייכים.
הגיע אלינו אדם כבן 60 לאימון אישי, פניו היו נפולות, הוא נראה והיה מאוד עצוב, עצב עמוק שהלך והעמיק עם הזמן. עד שהחליט לעשות מעשה ובא לפגוש אותנו. לאחר שעשינו איתו בירור של צרכים ורצונות מצאנו שיש לו משבר אמון עמוק ומתמשך עם זוגתו, והדבר מעיב מאוד על שלומו ואושרו. בעזרת תרגילים בפסיכו-מטפוריקה, תמונות שראה בראשו ומטאפורות, צללנו לעומק הכאב והתחלנו לעבוד. הוא קיבל תרגיל – היה עליו לעמוד מול המראה כל יום במשך עשר דקות ולתרגל את שרירי הלחי שלו – בחיוך. לאט לאט הוא נזכר עד כמה אהב לחייך והבין שהחיוך נעלם מחייו.
השימוש במטאפורות עזר לנו מאוד. כך למשל, הראנו לו את צמח שושנת יריחו שחי בחול המדברי ויכול להתקיים ללא מים כשהוא מכווץ מחום ומיובש. אבל כשמניחים אותו בכוס מים, אחרי שעה וחצי הוא נצבע בצבע בורדו ונפתח לפרח מרהיב ביופיו. הדימוי הזה היכה אותו בהלם וחדר לליבו. הזרעים קיימים בתוכו, רק צריך להשקות אותם כדי שהצמח יפרח ויפתח.
הדבר שהיה חסר לו – האמונה בפוטנציאל הקיים בתוכו ובסביבתו הקרובה החלה לחזור אליו ולהפיח בו רוח של תקווה ורצון לשינוי. בעזרת תפיסת עשרת העולמות לפי הגישה הבודהיסטית, הוא הבין שככל שהוא מעמיק עם תמונות שליליות ויורד לעולמות נמוכים יותר, הוא מעמיק את כשלונו ומפחית את הסיכוי לחיים בריאים ומאושרים יותר. בעזרת תרפיית קו הזמן ניקינו כעסים ופחדים, כמו למשל פחד מהצלחה ששלט בו. התחלנו לראות אצלו תהליך של השלת הקליפות והמחסומים שהפריעו לו כל-כך. שילבנו גם אימון לאסרטיביות ואימון לזוגיות. עבדנו יחד עם תרגילי דמיון מודרך בטכניקת NLP הוא המשיך להתאמן וליישם חיוכים…נזכר בדברים שאהב לעשות פעם וחזר אליהם, וגם יחסיו עם אשתו עלו על מסלול טוב ונעים, והילדים שמחו "לקבל את אבא שלהם בחזרה". 

                                                        איך להיות מאושר? 

גלה את סודות האושר - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ

גלה את סודות האושר - לחץ על התמונה

"אם אתה רואה מישהו ללא חיוך, אנא תן לו משלך" – פתגם
"החיוך הינו מפתח המתאים למנעול בליבו של כל אחד" – אנתוני דאנג'לו 

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו? 

לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. אומץ לב – שריר שאפשר לחזק
  2. להגיד לא בלי פחד
  3. הכל או לא כלום
  4. שקרים לבנים ושחורים
  5. ויכוחים לצד זוגיות טובה
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, אסרטיביות, בודהיזם, העצמה, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, פחד עם התגים , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>