עקרון האחדות של אדם וסביבתו

 

 
כיצד תורמים יחסי גומלין לשלמותנו כבני אדם?
נדמה לנו, לא פעם, שכל אחד ואחד מאיתנו הוא עולם ומלואו, מערכת סגורה הפועלת לבדה בתוך מעגל הנע סביב הבית שלי, הגוף שלי, הנפש שלי, החברים שלי, בני משפחתי, קולגות לעבודה. מעטים מודעים לתלות ולקשרי הגומלין הקיימים לכל אחד מאיתנו, בכל רגע בחיים, עם סביבה רחבה בהרבה: מדינה, עם, עולם, יקום. למה חשובים קשרי הגומלין הללו? כיצד הבנתם יכולה לתרום לסביבה ולכל אדם ברמה הכי אישית?
"אין אנו בלתי תלויים, כי אם תלויים אלה באלה בזיקת גומלין" אמר ג'ק קורנפילד בספרון הנחיות של הבודהה, ותמצת כמעט את כל התורה במשפט אחד יפה וחכם.עקרון בודהיסטי חשוב מלמד, שקיימת תלות של כל דבר בעולם במשהו אחר. העולם הוא אריג של חוטים שזורים ותלויים זה בזה. בכך הקדימה תפיסת העולם הבודהיסטית באלפי שנים את תגליות המדע המודרני באקולוגיה ופסיכולוגיה.

"האדם איננו אי"
אנו נוטים לחשוב על חיינו כנתונים בתוך הגוף שלנו ועל הסביבה שלנו כעל משהו חיצוני, וששני אלה נפרדים זה מזה ונפרדים מאתנו.לעומת זאת, הבודהיזם מלמדנו, שהחיים שלנו חובקים את המשפחה, החברים, הסביבה הפיזית המיידית, העם שלנו והעולם בו אנו חיים, ואפילו את התבל. המשורר האנגלי ג'ון דאן אמר: "האדם איננו אי". כפי, שהאיים נראים לכאורה נפרדים זה מזה על ידי ימים נרחבים של מים אך בתחתית האוקיינוס הם למעשה מחוברים לאותה אדמה, כך גם אנשים, הם נראים לכאורה נבדלים זה מזה כמו גם הסביבה הפיזית סביבם ובכל זאת, בעומק של החיים כל האנשים הינם חלקים מכוח-חיים קוסמי אדיר. יחסי הגומלין הללו ידועים כתפיסה של "אחדות בין האדם וסביבתו". המדען יעקב ברונובסקי אמר :
"העולם אינו סדרה קבועה ויציבה של עצמים קבועים, מכיוון , שאי אפשר להפרידו מהדרך, שבה אנו תופסים את העולם. הוא זז תחת מבטנו, והוא נמצא בפעולת גומלין איתנו." ברור לנו , שבאותה מידה, שהסביבה משפיעה עלינו, אנו משפיעים על הסביבה בדרך חיובית-בונה או בדרך הרסנית-שלילית.
הבודהיזם לוקח אותנו צעד אחד נוסף וטוען, שהחיים בכל רגע נתון חובקים בתוכם את הגוף והנפש, את ה"אני" והסביבה של כל בני האדם בכל עשרת העולמות, וגם את החי ,הצומח והדומם. פירוש הדבר, שסביבתנו הינה בבואה מושלמת של חיינו. סביבתנו היא כמו מסך חי, שזז ועליו מוקרנת הקרמה. שינוי עצמי פנימי גורם לתמורות הקרמטיות בסביבתנו. מכאן, שחרור היכולת הפנימית של אדם אחד יוצר אדוות של שינויים בכל שכבות סביבתו, החל מהיחסים עם בת\בן-הזוג, וכלה בהשפעה על החברה כולה. 

איך נגיב להשפעת הסביבה עלינו בחיי היומיום?
בחיי היומיום אנו נתקלים כל הזמן באירועים שאינם תלויים בנו. 90 אחוז מהדברים הפוגשים אותנו בחיים אינם תלויים בנו, הם תוצאה של התרחשויות חיצוניות. רק 10 אחוז מהם – בשליטתנו. ישנם אנשים הבוחרים להתרכז במה שלא בשליטתם ובוכים על חוסר האונים ועל מר גורלם.לעומתם, ישנם אחרים הבוחרים להתרכז במה שכן בשליטתם וכיצד יש לפעול באופן אפקטיבי כדי להשיג את מטרתם. הם מבינים שגם לגבי אירועים שאינם בשליטתם, ישנה בכל זאת שליטה אישית במרכיב אחד – התגובה האישית שלהם. מה נוכל לעשות כדי להשפיע על ההתנהלות וההרגשה שלנו בחיים? מה נוכל לעשות כדי להשפיע לטובה על סביבתנו? אם נבין שכך פועלים הדברים, התגובה שלנו להתרחשויות לא נעימות תהיה פחות עצבנית, יותר מקבלת ורגועה, צנועה ומתונה יותר. תגובה כזו, תיתקל באופן טבעי באדם אחר, שיושפע ממנה ותגרום לו לנהוג גם כן באופן רגוע יותר, וכך הלאה. ניצור תגובת שרשרת אנושית נינוחה יותר. נאפשר לעצמנו ולסביבה שלנו להגיב לאירועים ביתר שלווה.
באימון לחיים אנו מנחילים למתאמנינו ראייה כזו, הטומנת בחובה אחריות אישית וחברתית-גלובאלית. כאשר מתאמן מביע באוזנינו את התמרמרותו על חייו, תסכול וקושי – אנחנו בודקים כל מאורע וכל תגובה שלו כלפיו, ומנסים להבין יחד מה הניע אותו, כיצד הוא יכול לשנות תגובה שלילית ולהפנים תגובה אחרת שיכולה לשנות הן את תחושתו באותו רגע, את יחסו לסביבה, הן את דימויו העצמי וכן את יחס הסביבה אליו אישית וגם למעגלים רחבים יותר, ההולכים ומתרחבים, כמו אדוות מים.

על הקשר בין נפנוף כנפי הפרפר בהונג קונג לסופה בטקסס
תופעת "תוצאת הפרפר" מוכיחה כי מערכות מזג האוויר כל כך רגישות להבדלים הקטנים של תנאים התחלתיים, שנפנוף כנפיים של פרפר בהונג קונג יכול להשפיע על התפתחות סופה עזה בטקסס. זוהי דוגמה כיצד פעולה קטנה מפעילה שרשרת של אירועים.  נפנוף כנפיים של הפרפר גורם לנפילת עלה מענף עץ, שגורם לאדווה במים, אשר יוצר רוח באוויר וכו'. למעשה במצב של אי איזון (בטבע, בחברה או באדם), שינוי קטן יכול להביא לתוצאות גדולות ומצטברות בסביבה. כמו כן, ביחסים טעונים בין בני אדם, הרמת גבה או תנועת גוף כלשהי, שאינה מובנת כהלכה, עלולה לגרום למריבות או לניתוק.

הגילוי,שהכוח להשיג אושר אמיתי הינו פנימי מביא אותנו לאחריות ובעלות על חיינו, ומשחרר אותנו מתלות בסביבתנו. כאשר אנו רואים את עצמנו כאדריכלים של גורלנו, כל בעיה הופכת להיות הזדמנות של גדילה אישית. האנשים המאושרים ביותר פועלים מרצון עמוק לתרום לסביבה וליצור ערך בכל מעשה.

                                                     לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 
גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי, פסיכו-מטפוריקה  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי 
Google+

Related posts:

  1. האם אפשר ללמוד איך להיות מאושרים?
  2. האם אנו יכולים להשפיע על הקרמה שלנו?
  3. זוגיות וקרמה
  4. געגועים לעתיד
  5. מתי יודעים שאפשר להפסיק לחפש?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אושר, כללי, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

תגובה אחת על עקרון האחדות של אדם וסביבתו

  1. מאת רונה:‏

    שלום רב,
    המאמר מאוד מעניין. רציתי לשאול כיצד אתם רואים את ההשפעה של אדם וסביבתו במערכות יחסים רומנטיות? אני שואלת זאת מתוך המקום האישי שלי. אני מרגישה שאני ממגנטת אליי גברים שלא מתאימים לחיים שלי ולא ברור לי מה עליי לעשות כדי לצאת ממצב זה. אשמח לשמוע את נקודת ההשקפה שלך בעיניין.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>