האם הסבל הוא בלתי נמנע?

כולם מכירים את ים הסבל. המטאפורה של ים הסבל היא כלל עולמית. ברגעי משבר אנחנו מדברים במונחים כמו "לשחות" או "לטבוע" ומדמיינים ברקע ים עמוק וסוער עמו אנחנו מתמודדים כדי לשרוד. הבודהיזם מדבר  על "הים של סבלות הלידה והמוות". זוהי מטאפורה עבור הסבל העמוק והבלתי פוסק בו אנחנו נתקלים בקיום הזה. הסבל כולל ארבעה סוגי ייסורים: לידה, חולי, הזדקנות ומוות וארבעה נוספים:
- הסבל של פרידה מאנשים האהובים עלינו
- הסבל שאנו עוברים במפגש עם אנשים שאנחנו שונאים
- הסבל שאנו עוברים כאשר לא מצליחים להשיג את מבוקשנו
- סבל מהאופן בו אנו תופסים את העולם. (מהאמונות ,האשליות והקארמה שלנו).
אם כן, יש כל כך הרבה הזדמנויות לפגוש סבל  שאפשר לדבר על ים של סבל, כי כאשר אנחנו עומדים על החוף ומסתכלים לכיוון הים אנחנו לא יכולים לראות את האופק. אי אפשר להימנע ממפגש עם מצבי סבל ומשינויים בחיים שאין לנו שליטה עליהם, באותה מידה שאי אפשר להישאר בקיץ תמידי. יחד עם זאת, מידת הסבל תלויה במידת החוסן הפנימי ומצב החיים שלנו במפגש עם הסבל.

פתגם יפני אומר :
"כאב הוא בלתי נמנע, סבל הוא בחירה" – הרוקי מורקמי.
כלומר , מצבי סבל וכאב הם בלתי נמנעים – כמות הסבל תלוי בנו. במצב חיים נמוך אנו סובלים נפשית מעצם המחשבה על סבל עתידי שגורם לנו פחד בהווה (לדוגמא פחד ממחלה קשה) , פחד ממה יקרה אם …ואילו במצב חיים גבוה הסבל כמעט ואינו מורגש.

הספינה לחצות בה את ים הסבל
הבודהיזם נולד מניסיונו של שקיאמוני בודהה להבין ולתת מענה לסבלות החיים והמוות. בסוטרת הלוטוס, שקיאמוני נתן הבטחה לתת מענה לסבל האנושי כך:
"הסוטרה הזאת יכולה להציל את כל בני האנוש… לגרום לכל בני האנוש להשתחרר מסבל וייסורים בדיוק כמו מישהו שמוצא ספינה לחצות בה את המים."
השאלה היא היכן נמצאת הספינה לחצות בה את ים הסבל?
אם נוכל להבין את המציאות כפי שהיא ולגייס את החוסן הפנימי שלנו, ניתן להוציא חוכמה ויצירתיות כדי להתגבר על מכשולים במינימום סבל. הבעיה היא שזה לא מובן מאליו שנבין את " המציאות כפי שהיא" כי אנו רואים את העולם דרך מגבלות האמונות שלנו ואם אנו מאמינים שאין תקווה, לא נצליח לראות את הספינה שיכולה להציל אותנו ולהוביל אותנו לחוף מבטחים מעבר לסבל.
במצב חיים נמוך כל דבר מאיים עלינו והעולם משקף את ביטוי הסבל שלנו (הכעס, העצב והתסכול שלנו). קשה לנו להחליט החלטות כי אנחנו לא מבחינים נכון במציאות ולא מחוברים ל"עצמי הגדול" השופע תקווה. לא משנה מהי כמות המידע בסביבתנו וכמה יועצים יש לנו, אנחנו לא מוצאים את הדרך הנכונה. כדי לצאת מהמצב הזה, עלינו לעבור תהליך של טיהור החושים כדי לשחרר אמונות מגבילות (כגון: אני אף פעם לא אצליח, זה לא בשבילי, אין לי כוח לעבור את זה וכו').

סבל ארוכת שנים
הנה תיאור מקרה לצורך המחשה. הגיע אלינו לאימון אישי גבר בשנות ה-50 לחייו, כשהוא מביא עימו חוויה כבדה וארוכת שנים של סבל. ילדיו לא העריכו אותו וחבטו בו על ימין ועל שמאל, הוא סבל ממגוון בעיות בריאותיות וחש חסר ערך ותועלת לעצמו ולסביבתו.
בתהליך העבודה איתו, מצאנו במהירה שחלק ניכר מן הכאבים והפחדים מקורו בדימוי עצמי מאוד ירוד שהתחזק עקב היחס המשפיל שקיבל מילדיו.
על ידי תרגילי דמיון מודרך בטכניקת "תרפיית קו הזמן" ניקינו כאבים, פחדים וכעסים, גירשנו "שדונים" שליליים שהשתלטו על מחשבותיו וחיזקנו את החוסן הפנימי.
באימון הראנו לו שסבל הוא אכן בלתי נמנע, אבל חוסן נפשי מאפשר למגר אותו, בעוד שאנרגיות נמוכות ומצב חיים כללי לא טוב הם כמו דלק למדורת הסבל. במצב כזה הסבל מפיל, ממוטט את האדם, מוביל לשחיקה עצומה ולחוסר אמון בעצמו ובחיים בכלל.נתנו דגש מרכזי לעבודה על חיזוק הדימוי העצמי שלו ועשינו שימוש רב במטאפורה לפיה אם ייקח שטר של 100$ ויקמט אותו, ידרוך עליו, הוא עדיין יהיה שווה 100$, כך גם הוא עצמו. אין זה משנה כלל מהן נסיבות חייו ובאיזו סיטואציה הוא מצוי – ערכו תמיד יישאר גבוה וראוי.
בעזרת האימון הוא התחיל לראות שמתוך הסבל הוא יכול להתקדם ולהיבנות, להתחזק. זאת עבודה, זאת כמובן בחירה. וזה אפשרי.
לאחר האימון הוא דיווח לנו שתפיסת הסבל הנופל בחלקו השתנתה לחלוטין. "הבעיות" הן נקודות לטיפול ולא עוד צרה צרורה שהורסת הכל.

תגובות שונות לסבל
אנחנו בוודאי מכירים תגובות רבות ושונות לסבל. ראשית, ישנם אנשים שאינם מודעים ולא מכירים בסבל שלהם כמו האישה שלא רוצה לראות שבעלה בוגד בה. למעשה, האנשים הללו "דוחים סבל". כמו כן, ישנם אנשים, שהסבל משתק אותם והם מתייאשים ומרימם ידיים. ישנם אנשים, שכל כך להוטים לברוח מהסבל, שהם מחפשים פתרון מהיר ופשוט ולא רוצים להתמודד עם שורש הבעיה. לדוגמא :אנשים שמתגרשים או מפוטרים פעם אחר פעם, ששמים את כל יהבם ומרצם במאמץ להתחיל מחדש מבלי לשאול למה זה קורה להם. בכל שלושת הדוגמאות הנ"ל, הם מנציחים את ההרגלים הישנים שלהם ומפספסים הזדמנות לפרוץ את הדרך אל האמת.

סודות של מטפסי הרים
כולם מכירים את הצעצוע נחום תקום שלא משנה כמה פעמים מפילים אותו, תמיד קם מחדש. יש לו חוסן פנימי מובנה. הוא לא יכול להיכנע. אצל אנשים התגובה לסבל ולקשיים אינה ידועה מראש כי יש להם בחירה. הם לא תמיד קמים.
עכשיו, תחשבו לרגע.
מה יקרה לכם אם תתייחסו לקשיים ולסבל כהזדמנות לקום מחדש ולהתחזק? אולי בפעם הבאה , תלמדו להתמודד עם קשיים כשראשיכם אל-על? אולי תגלו את הסודות של מטפסי הרים – תוך כדי התמודדות עם קשיים, תפתחו שרירים וכישורים שיאפשרו לכם להגיע לפסגות גבוהות יותר .כך תלמדו למנף את הקשיים לטובתכם ותנצחו את הסבל.

להעז יותר להצליח יותר

להעז יותר להצליח יותר - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ

להעז יותר להצליח יותר - לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  2. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  3. פרידות קטנות ופרידות גדולות
  4. הכל או לא כלום
  5. נחום תקום בדרך ללוס ואגוס
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, בודהיזם, העצמה, כישורי חיים, כללי, פחד, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>