משעמם לי עד מוות

 • פנינה
  "איך אני שונא את העבודה המשעממת במפעל. כל יום אותם הפרצופים העגומים, אותם הסיפורים ששמעתי אלפי פעמים. ממש לא בא לי לקום בבוקר אך אני זקוק לכסף. אתמול היה יום גשום ואפרורי. חזרתי הביתה ורציתי ליהנות קצת. לצאת לפאב, לשתות איזו בירה טובה ולפגוש את החבר'ה. אך לא יצא מזה כלום. לאף אחד לא בא לצאת ולא רציתי ללכת לבד. נשארתי בבית וחיפשתי לעצמי סרט טוב בטלביזיה. סרט פעולה עם מספיק אקשן כדי להוציא אותי מתחושת האדישות. עברתי מערוץ לערוץ וצפיתי בחלקים של שלושה סרטים בינוניים. בסוף נרדמתי על הספה."

שעמום – בעיה של שפע
שעמום היא בעיה מודרנית, בעיה של שפע. הרעבים ללחם, שנלחמים על קיומם אינם משתעממים. כאשר חיינו בסכנה, איננו משתעממים. למה? כי כל כוחותינו ותשומת לבנו מגויסים להישרדות. כאשר אנו במתח, מערכת העצבים מזרימה לגוף אדרנלין ואי אפשר להשתעמם. רק כאשר אנו שבעים וחשים בטוחים, הראש שלנו פנוי לחשוב על שעמום ומערכת העצבים רגועה מספיק כדי לאפשר זאת.
כאשר אנו משתעממים, הזמן עומד מלכת ואילו כאשר אנו מרותקים ומתלהבים הזמן חולף בזרימה מהירה. סף השעמום שונה מאד מאדם לאדם ותלוי בין השאר במידת ההעדפה שלו בין דמיון לבין שוני. 

מטא-תוכנה של דמיון או שוני?
הדמיון למוכר וידוע נותן לנו בטחון ומאפשר לנו לפתח מיומנות ולפתח הרגלים על ידי חזרה על אותה פעולה מספר פעמים. השוני נותן לנו חידוש, חדשנות והריגוש של חקירה וחשיפת הבלתי ידוע – התרגשות מכיבוש עולמות נסתרים.
ישנם אנשים הזקוקים יותר לדמיון ולביטחון של הידוע והמוכר. יש להם הרבה הרגלים. הם הולכים לאותן מסעדות ובוחרים אותו אוכל פעם אחר פעם. הם נוטים לעבוד באותו מקום במשך שנים. זוגיות עבורם היא שותפות ארוכת טווח והם שומרים על חברים מהילדות. הם אינם משתעממים בקלות.
לעומתם, ישנם אנשים, שהשוני והחידוש הוא לחם חוקם. קשה להם להתמיד בזוגיות עם אותו אדם והם מחליפים מקומות עבודה לעתים קרובות. הם מאוד ספונטניים ויש כאלה שגם מאוד אימפולסיביים. הם משתעממים בקלות.
איפה אתם נמצאים בספקטרום של דמיון-שוני?
האם אתם משתעממים בקלות? 

האם אפשר להשתעמם עד מוות?
שעמום הוא רגש לגיטימי וחשוב כי כמו כרטיס צהוב הוא מצביע על משהו שאינו תקין במצב הנוכחי וקורא לנו להתעורר ולשנות את המצב. יחד עם זאת, שעמום מתמשך או כרוני עלול להצביע על בעיה בנו ולא במצב החיצוני. כאשר אנחנו מצפים מהסביבה לספק לנו זרם אינסופי של גירויים מעניינים (לדוגמא דרך הטלביזיה או האינטרנט), אנחנו הופכים להיות צרכנים פסיביים ועלולים לאבד את היכולת שלנו ליצור גירויים מעניינים בעצמנו. במקום ללמוד לנגן בכלי נגינה אנחנו לוחצים על כפתור בשלט וישנה מוסיקה מוכנה מכל הסוגים. במקום ללמוד לצלם או לצייר ולצאת להליכה בטבע, אנו צופים בתכניות יפות בטליבזיה. במקום לעשות פעילות משותפת עם בן או בת הזוג, שמפתחת זוגיות (כגון תחביבים, טיולים או ספורט) אנו מצפים שהם יפעילו קסם מיני במפגש במיטה לאחר יום שלם של חוסר קשר איתם.
אפשר בקלות להיגרר לדיכאון או להתמכרות לאלכוהול או  סמים כי וויתרנו על השליטה והאחריות לעשות את חיינו מעניינים.
מן הסתם, רגעי שעמום אצל טייסים יכולים לסכן חיים של כל הנוסעים במטוס. אך לפני שאתם (שאינכם טייסים) נושמים לרווחה, דעו שמחקר מקיף (של בריטון ושיפלי בשנת 2009) מצביע על קשר בין הנטייה להשתעמם בקלות והנטייה למות מוקדם.
הגיע הזמן להתעורר מהשעמום. 

איך מתמודדים עם חוסר התמדה?
הגיע אלינו לאימוןן אישי בחור צעיר, שהרגיש שהשעמום שתוקף אותו, במהירות, בכל תחום בחייו גורם לו לחוסר יציבות ותכלית ולאי-יכולת להגיע להישגים. הוא סיפר לנו שהוא מתחיל דברים חדשים, והוא נלהב ונרגש, אבל די מהר הוא משתעמם ומואס…אי לכך הוא לא מתמיד בלימודים ואין לו תעודות, הוא לא מחזיק מעמד בעבודות ומחליף עבודה בתדירות גבוהה, כך גם במערכות יחסים.
בעבודת אבחון ,שכוללת פסיכו -מטפוריקה, ראינו שלבחור יש הפרעת קשב וריכוז בשילוב עם היפראקטיביות (ADHD). אנשים עם הפרעה כזאת צריכים כל הזמן לחדש ולהתחדש, הם ממצים במהירות כל תחום, משתעממים ומחפשים ריגוש חדש כל הזמן.באמצעות עבודת עם תרפיית קו הזמן, ניקינו כעסים שהצטברו אצלו כלפי עצמו ותסכולים.
התחלנו לעבוד על מיתון האימפולסיביות על-ידי תרגילי דמיון מודרך. המטרה שלנו הייתה להביא אותו למצב שבו חוסר ההתמדה לא ישלוט בו. באמצע התהליך הטלנו עליו משימות. הוא היה צריך להירשם ללימודים בתחום שמעניין אותו, להתחיל ללמוד ולהקפיד לבוא לכל השיעורים ולסיים את עונת הלימודים עד תומה. במקביל, הוא התבקש לצאת לדייטים כמובן במטרה למצוא בת זוג שיוכל  לפתח איתה מערכת יחסים ארוכת טווח. היה חשוב לנו ללוות אותו צמוד במהלך יישום המשימות. הוא קיבל מאיתנו כלים ואסטרטגיות כיצד להמשיך ולא לוותר ולנטוש.
בסיום תהליך העבודה איתו, הוא הגיע לכך שלא האימפולסים והדחפים שולטים בו, אלא הוא שולט בהם. הוא הצליח לסיים את הלימודים, קיבל תעודה, מצא עבודה בתחום והוא מתמיד בה וגם מצא בת זוג שכבר זמן ממושך הם בקשר טוב וחושבים להתחתן בקרוב. 

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

 

המלצות למשתעממים
- הפעילו את הראש על ידי למידת משהו חדש כמו מודעות עצמית
- הפעילו את הגוף והחושים על ידי הליכה בטבע
- הפעילו את חושי הראייה על ידי לימוד ציור או צילום 

הבינו, שהאוצר הגדול הוא בתוככם ולא מחוצה לכם. אוצר של מה? כדי לענות על השאלה תצטרכו לצאת למסע אישי פנימי בו מובטח לכם רק דבר אחד – שלא תשתעממו.
"משהו מעלים את השעמום והפגיעה. מישהו ממלא את הספל בפנינו; אנו טועמים רק את הקדושה" – ג'לאל א-דין רומי 

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות,קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

 1. הקילומטר האחרון למטרה
 2. להגיד לא בלי פחד
 3. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
 4. חרטה לא רק ביום כיפור
 5. האם מאוחר לתקן חרטות
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, למידה, קריירה, קשב וריכוז, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

תגובה אחת על משעמם לי עד מוות

 1. מאת ישי:‏

  שעמום נסיבתי!!
  עולם אכזר, אנשים רעים, שימו לב למה אתם גורמים.

  כל מילה מיותרת

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>