להגיד לא בלי פחד

בשיחה עם הווטרינר שטיפל בחתולתי חולת הכליות, לוטוס, תפסתי את עצמי אומר "כן" למספר אמירות שלו באופן אוטומטי. שמתי לב אחר כך שאמרתי "כן" למשהו שאני בכלל לא מסכים איתו. כיצד הדבר קרה? אני חושב שנכנסתי למעין טראנס של הסכמה מכיוון שהוא בחר לדבר איתי בשפת האם שלי; אנגלית. הנוסטלגיה חיממה את ליבי וחוש הביקורת שלי נעלם. אחרי זה הוא כיבד אותי בכוס קפה חם בחדר ההמתנה וכעבור עשרים דקות בישר לי על השיפור במצב הדם של לוטוס.
אני תוהה מהי המשמעות של אמירת "כן" באופן אוטומטי.
ממה נובע הרצון החזק הזה לרצות ולהיות מקובל?
האם אני פוחד לדחות אנשים כאשר אני אומר לא?

"מחצית מן הצרות בחיים מקורן באמירת "כן" מהיר מדי ואמירת "לא" מאוחר מדי"– ג'וש בילינגס

הקור של דחייה ובדידות
השירים מלאים בתיאורים של קור הבדידות. מסתבר שהקור הזה הוא לא רק מטאפורה.
הנס איזרמן חקר שינויים בטמפרטורת הגוף אצל אנשים המשחקים משחק מחשב הכרוך בהטלת כדור. בשלב מסוים של המשחק , בכוונה , חלק מהאנשים לא קבלו יותר כדורים – כלומר הם בודדו מהמשחק. בסוף המשחק טמפרטורה של האצבע נמדדה אצל כל השחקנים. הממצא המעניין הוא שאצל האנשים שלא קבלו כדורים טמפרטורת האצבע אכן ירדה. במילים אחרות כאשר דוחים אותנו – אנחנו לא רק מרגישים בודדים אלה גם קר לנו.

כיצד למדתי להגיד "כן"?
כאשר הייתי נער אנגלי, והוריי כעסו עליי הם הפסיקו לדבר איתי ושלחו אותי לחדרי. באנגלית התנהגות כזאת נקראת "לתת למישהו כתף קרה" (giving someone a cold shoulder ). כמתבגר בשנות השישים, המריבות בבית היו רבות ונשק השתיקה לא הופעל יותר. אף על פי כן, למדתי על בשרי שהמילה "לא" מובילה לבדידות. המשכנו לריב , אבל הפנמתי את הלקח. חלפו שנים רבות עד שהגעתי למודעות ולשליטה עצמית כדי לתקן את המצב.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

להגיד "כן" באופן אוטומטי

האם גם לכם יש נטייה להגיד "כן" באופן אוטומטי?
תבחנו את המצבים הבאים ותחליטו אם הם מתאימים לכם:
- אתם חוששים להגיד "לא" ללקוחות שמא הם יברחו מכם
- אתם מעדיפים לא להציב גבולות ברורים לילדים שמא תצטרכו להוכיח שאתם רציניים לגבי מה מותר ומה אסור
- אתם אף פעם לא אומרים לבוס "לא" כאשר הוא מבקש מכם לעשות שעות נוספות
- בן או בת זוגתכם יודע כיצד להפוך את ה"לא" שלכם ל"כן" בכל מצב
- אתם תמיד תוותרו במהירות כדי למנוע מריבות ולשמור על שלום בית
- חולפים ימים שלמים והמילה "לא" לא מופיעה על שפתותיכם

גבולות ואסרטיביות
היא הגיעה אלינו לאימון עסקי.קיצרת נשימה, תרתי משמע. אישה בראשית שנות ה-40 לחייה, שעבדה כעצמאית, אבל הרגישה משועבדת. היא חשה שהיא וכל חייה נסחפים לתוך העסק שלה, כל שעה משעות היממה פינתה לטובת לקוחותיה, לא חשוב על חשבון מה. "הלקוח תמיד צודק, ואצלי הם יקבלו את השרות הכי טוב" היה המוטו שהנחה את התנהלותה המקצועית. כדי לרצות את לקוחותיה, כמעט וויתרה על זוגיות, הורות ומשפחה. היא האמינה שזה היתרון שלה על פני המתחרים. אך לאורך זמן, גילתה שלא רק שהיא משלמת מחיר כבד מדי מההיבט האישי, גם לקוחותיה, שאף פעם לא שמעו ממנה 'לא' או 'לא עכשיו' מתחילים להפנות לה עורף. ככל שהלכה אחרי השיגיונות של לקוחותיה, והעלתה את רף היענותה, התיאבון שלהם גדל…. הדברים הידרדרו והיא חשבה לסגור את העסק. כך היא הגיעה אלינו לאימון. ביקשנו ממנה לחכות עם הסגירה עד לסיום האימון.
בעבודהבאימון אישי מצאנו מהר מאוד שהרצון שלה לרצות את הסביבה, התחיל כבר משחר ילדותה, והלך איתה מאז לאורך כל הדרך. תמיד התאמצה לרצות את הסמכות שמעליה: הורים, מורים, מפקדים, בוסים, לקוחות… היא הבינה שקיים בה פחד לשים גבולות, להגיד 'לא', להיות סמכותית ואסרטיבית. באמצעות טכניקת תרפיית "קו הזמן" ניקינו פחדים וכעסים והטמענו בה אומץ. בעזרת תרגילי NLP חיזקנו את הדימוי העצמי והביטחון העצמי שלה. בנוסף, עבדנו על חוקי האסרטיביות ותקשורת אסרטיבית, כשבמרכז האימון עומדת היכולת להיות סמכותית , אבל לא תוקפנית וחוצפנית. לעמוד על הזכויות מבלי לפגוע.
במהלך האימון, היא התחילה ליישם את מה שלמדה בעסק שלה, ולמרבה הפתעתה לקוחות , שהייתה אסרטיבית איתם כיבדו אותה יותר ונשארו נאמנים לה. עם הזמן, תחמה בגבולות ברורים את שעות עבודתה, הפחיתה לחצים והייתה פנויה סוף סוף גם למשפחתה. עם סיום עבודת האימון, היא דיווחה לנו שהעסק צומח, היא מצליחה למנף אותו ונהנית ממנו יותר. היא הייתה מאוד מרוצה מכך שאי אפשר לשגע אותה כל הזמן, הגבולות ברורים לכולם, ויש לה זמן, רצון וכוחות גם לילדיה ולבן זוגה.

להגיד "לא" בזמן ולמנוע צרות
כאשר אנשים ידעו שהמילה שלכם היא מילה הם יתייחסו אליכם בכבוד ולא כמובן מאליו. כאשר לא תפחדו מדחייה אתם תהיו מוקפים באנשים.
כמה צרות בחיים תוכלו למנוע כאשר תדעו להגיד "לא" בזמן?
יש רק דרך אחת לגלות – תנסו במשך חודש ותבדקו את התוצאות

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. אומץ לב – שריר שאפשר לחזק
  2. הכל או לא כלום
  3. הקילומטר האחרון למטרה
  4. מהו ייעוד ואיך מגשימים אותו?
  5. תפסיקו לטפח בריונות עצמית
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, למידה, עסקים, פחד, קריירה, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>