נחום תקום בדרך ללוס ואגוס

פנינה                                             

בסוף השבוע ביקר אצלי אמיל, חבר ותיק שפגשתי בפעם הראשונה באולפן לעברית לפני כארבעים שנה, כאשר הוא עלה מצרפת ואני מאנגליה. אמיל הוא תמיד איש שיחה מרתק, שאף פעם לא מפספס הזדמנות למצוא נקודת אור גם בפינות החשוכות ביותר של החיים. אמיל הינו טיפוס שורד. שלוש פעמים הוא פשט רגל ופעמיים התגרש. היום הוא בעל עסק משגשג ליבוא צעצועים מסין ונשוי באושר לאישה מקסימה. ההופעה המרשימה שלו אינה מסגירה דבר על מאבקו האיתן במחלת הסרטן במשך שנים. היום הוא בריא והסרטן נוצח לעת עתה. לא פעם שאלתי את עצמי כיצד החיים שלו היו נראים לולא הגישה החיובית שהוא מצליח להקרין על גופו וסביבתו – לולא החוסן החזק שמגן עליו מתחלואי החיים. האם יש קשר בין המדיטציה שאמיל מתרגל פעמיים ביום בעשרים השנים האחרונות וכוח החוסן שלו? 

נתיב גוף נפש דרך עצב הואגוס
כבר בגיל קטן רואים הבדלים ניכרים בהתנהגותם של ילדים שנופלים. אחד בוכה וקם בכבדות כמחאה על מר גורלו ואילו השני לא משמיע קול וקופץ על רגליו להוט להמשיך ולנסות עוד פעם. השני מזכיר את הצעצוע נחום תקום כי הוא קם לתחייה בכל פעם שמפילים אותו. גם לאמיל יש את התכונה הזו –לא משנה אם נקרא לה אפקט נחום-תקום או חוסן. אמיל איננו עסוק בהתמרדות נגד מר גורלו, שזוהי בעצם מלחמה עם עצמו. אמיל מושקע כל – כולו בחיוניות ובחיוביות כדי להשיג את מטרותיו.
ברן ווילאמס כתב: "מעולם לא עשה איש חומר חסין כלשהו כמו נפש האדם".
אנחנו יודעים שיש קשר הדוק בין רגשות חיוביים, בריאות טובה (כולל מערכת חיסון חזקה) וחיים ארוכים אבל רק לאחרונה התברר כיצד יכולה הנפש להשפיע על הגוף. שנים רבות דברו על אפקט פלצבו, התרופה המדומה, שמשפיעה על בריאות החולה כי הוא מאמין שהוא קיבל תרופה אמיתית. אף אחד לא הבין כיצד הדבר קורה. תהינו כיצד האמונות והמחשבות משפיעות על הגוף.
עכשיו, ניתן להבין שהקשר גוף נפש עובר דרך עצב הואגוס.עצב הואגוס מקשר בין מוח, לב ובטן (בין השאר) ויכול  להעביר מסרים לאברים ולאותת להם להירגע ולהאט את הקצב בזמן של שלווה וביטחון. ניסויים של ד"ר ברברה פדריקסון מצאו קשר הדוק בין תפקוד טוב של עצב הואגוס ,היכולת לחוות רגשות חיוביים באופן עמוק והיכולת להדוף רגשות שליליים. מכיוון שתפקוד טוב של עצב הואגוס משפר את מערכת החיסון ומוריד סיכון של מחלות כגון מחלת לב, אפשר לראות כיצד מחשבות חיוביות מתורגמות דרך הגוף לבריאות טובה. רגש חיובי מעלה את התפקוד של עצב הואגוס שמשפר חזרה את הבריאות הגופנית תוך כדי חיזוק נוסף לרגש עצמו.
מה עושים  כדי לחזק את הרגשות החיוביים ולשפר את תפקוד עצב הואגוס? 

מדיטציה של חמלה והכרת תודה
המחקרים של דר פרדריקסון מראים שמדיטציה משפרת את תפקודו של עצב הואגוס. אם אינכם עושים מדיטציה ישנן דרכים אחרות להשיג את השיפור וכל הדרכים קשורות לחיזוק הרגשות החיוביים שאתם חווים בכל יום. כל הדרכים מביאות אתכם לנתיב של אהבה עצמית ואהבה לזולת. לדוגמא, מחשבה יומית והבעת הכרת תודה עבור כל אחד מהקשרים החברותיים שיש לכם ,עשויים גם לשפר את תפקוד עצב הואגוס. דרך אחרת להשיג את השיפור היא על ידי עזרה לאחרים. הבעת חמלה לאחרים היא דרך מצוינת להפעיל את עצב הואגוס. המסלול לחוסן נפשי עובר באמצעות אהבה וחמלה. כדי לתדלק את נחום-תקום אנו זקוקים לאנרגיה של אהבה.

                                                    לחץ כאו לצפיה בוידיא טיפים  

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

 

אימון לחיזוק עצב הואגוס
אישה בשנות ה-40 לחייה הגיעה אלינו לאימון אישי , כשבליבה תקווה אחת והיא: לשנות את רוע גורלה ומרירות חייה. אישה זו לקתה במחלת הסרטן ובעלה נכנס למצב של שיקום ממושך לאחר תאונת עבודה. לפני כן הוא עבד כקבלן שיפוצים ואף עשה חלק מהעבודה במו ידיו. השמים סגרו עליה והיא הייתה במצב מאוד קשה.
עבודת האימון חשפה המוני "שדונים" שמתרוצצים בתוכה – מחשבות שליליות, היא ראתה שחורות והייתה מוצפת בפחדים לא רציונליים שהאפילו על מצב רוחה והכניסו אותה לייאוש ולמרה שחורה.לימדנו אותה באימון תרגילים רוחניים, והתמקדנו במדיטציה, שהיא כאמור אחת הדרכים הטובות לחיזוק מחשבות חיוביות. במקביל, לימדנו אותה תרגילים ב-NLP וכיצד לחבר בין תרגילי דמיון מודרך לבין מדיטציה. זה היה תהליך ממושך, עם הרבה עליות ומורדות. היו רגעי שמחה, לצד רגעים של ייאוש פחד ועצב. אך זהו בדיוק המסלול הנכון ליצירת חוסן אישי ועוצמה פנימית. העבודה גם כללה אימון משפחתי, כדי שילדיה יהיו שותפים לתהליכים שהיא עוברת ויוכלו לתמוך בה.
במקביל לאימון אצלנו, היא המשיכה לקבל טיפולים כנגד המחלה. בשלב מסוים, בעלה התאושש לגמרי וחזר לעבוד בעבודה לא מאומצת.
נכון לעכשיו, המתאמנת שלנו נקייה מסרטן, היא אוספת את שברי חייה בדרך שמחה וללא יגון וצער, ועושה את הטוב ביותר שהיא יכולה תוך שהיא מתבוננת בעיניים חיוביות לעבר המשך חייה. 

"ייסורינו ופצעינו נרפאים, רק כשאנו מטפלים בהם מתוך חמלה" – הבודהה 

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות,קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. הכל או לא כלום
  2. מסע הגיבור האלמוני
  3. משאבים שערכם לא יסולא בפז
  4. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  5. האם המלך באמת ערום?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, חמלה, טבע, כישורי חיים, כללי, למידה, פחד, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>