לחבוק את השוני

"חברי ,ערן הגיע אלי מתנשף בכבדות ומרוגש אחרי שרץ אחרי מכר שהבחין בו מרחוק ולא השיגו. ערן פירט עבורי את כל מעלליו ביומיים האחרונים כאשר הוא קופץ אחורה בזמן כדי לספר לי כיצד הוא הכיר את הבחור הנ"ל בצבא ואלו דלתות נפתחו בפניו כתוצאה מההיכרות הזאת. באיזשהו שלב איבדתי ריכוז והתחלתי להרהר על השלמת ההכנות לטיולי בארה"ב שעמד על הפרק. ערן המשיך בשלו.
פתאום סיפורו הגיע לסופו.
"וזאת הסיבה שבאתי אליך, לבקש את עזרתך", ערן סיכם.
לא הבנתי במה מדובר. מזמן איבדתי את חוט המחשבה בשיחה הזאת.
אם מישהו אומר לי מראש מה הוא רוצה ממני, אני כבר יודע על מה מדובר (מה ההקשר) ויכול להחזיק מעמד ובמאמץ לעקוב אחרי סיפורים ופירוטים בהמשך.
ערן הוא שונה ממני,הוא חייב לספר את כל הסיפור לפרטיו ובסוף בא הפוינטר. אצלו, אין "קיצורי דרך".

פילטרים בתקשורת בינאישית
לערן ולי סגנונות תקשורת שונים לגמרי. אפשר להגיד שכל אחד מאיתנו מסנן מידע באופן שונה. ב NLP ישנם מסננים (פילטרים) חשובים הנקראים מטא-תוכנות.
למשל, יש לנו מטא תוכנה של ציברור. ערן אוהב פרטים – (ציברור נמוך) והוא מעדיף להתחיל עם הפרטים ולהגיע לתמונה הגדולה בסוף (ציברור עולה). אצלי, המצב הפוך. אני זקוק לתמונה הגדולה ואוהב פרטים במינון קטן ומדוד (ציברור גבוה). כמו כן אני חייב לקבל תחילה את התמונה הגדולה ורק אחר כך את הפרטים (ציברור יורד).
יש מטא תוכנה נוספת של מקור. עד כמה חשוב לך לדעת למה? האם אתה מסתפק בלדעת כיצד לבצע את המשימה או שאתה חייב להבין גם את מקור המשימה ולמה היא חשובה? האם לפני שתלמד שיטה חדשה אתה זקוק להסבר היסטורי על התפתחותה או שהדבר מיותר?
כל מטא תוכנה היא מסננת כי היא עוזרת לנו לבחור מה חשוב לנו – על מה להתמקד בכל עת.

חשיבות השוני
מדוע חשובות המטא- תוכנות? כי משמעותן שיש לנו העדפות שונות והרגלים שונים בסגנון תקשורת. אם אנחנו לא מודעים לכך, אנחנו עלולים להניח שמבינים אותנו כאשר ההיפך הוא הנכון.
העברת המידע מהחוץ פנימה, עוברת כאמור דרך מסננים – פילטרים. כאשר הפילטרים אינם נקיים, מועברים חלקי מידע, פיסות אינפורמציה מעוותות ולא שלמות – פנימה והחוצה. מצב של פילטרים לא נקיים בשילוב עם מצב פנימי ירוד, ישפיעו הן על הפיזיולוגיה ויבואו לידי ביטויי בסימפטומים רפואיים שונים (אולקוס, אסתמה, כולסטרול גבוה ועוד…) וכן בתגובות שליליות כגון תוקפנות, עצבנות וכעס. בנוסף, גם אם הפילטרים נקיים, ייתכנו שיבושים בתקשורת בינאישית וזאת בשל השוני בפילטרים (מטא – תוכנות) השונים מאדם אחד למשנהו.

ניקוי פילטרים והבנת השוני
באימון זוגי נושא התקשורת הבינאישית הוא מרכזי. לסגנונות תקשורת שונים והעברת מסרים באופן מעוות ולא שלם עשויה להיות השפעה הרסנית על היחסים. כאשר הפילטרים אינם נקיים, המצב הפנימי רעוע והתמונה המלאה לא נמצאת בתודעתם של בני הזוג, התקשורת הבינאישית תהפוך לשדה קרב המורכב מריבים, כעסים והטחת האשמות.
אנחנו קולטים את העולם דרך חמשת החושים: ויזואלי, שמיעתי, תחושתי, ריחות וטעמים. הסיטואציות החיצוניות עוברות דרכם לעיבודים פנימיים באמצעות פילטרים מודעים – זיכרונות, החלטות, מערכת אמונות, גישות וערכים ופילטרים לא מודעים – מחיקה, עוות והכללה. כשאנחנו לא יודעים להתמודד עם אירועים חיצוניים, והפילטרים אינם נקיים, נעוות את ההתרחשות, ניתן לה משמעויות משבשות או נכליל (נצבע בצבעים שליליים כל גורם הדומה לגורם שיצר את הנזק) ונכעס כמו שאנחנו כועסים על בן/בת הזוג, ההורה וכו'.
הנה סיפור מקרה לדוגמא. זוג שהגיע אלינו לאימון כשהם במצב כאוטי של מריבות מאוד קשות, והיו על סף פרידה.
תחילה השקענו עבודה רבה בניקוי הפילטרים, עבודה הנעשית על ידי "תרפיית קו הזמן", המאפשרת הליכה אחורה אל העבר, וניקוי פילטרים שהזדהמו בילדות ובמהלך שנות הבגרות.
בהמשך, בנינו "מודל תקשורת" ועבדנו על הכוונה שמאחורי החבלה העצמית והפוגענית. אחת מהנחות הבסיס של ה-NLP היא שמאחורי כל התנהגות ישנה כוונה חיובית המונעת על ידי ערך גדול. הנחה זו הובילה אותנו לברר עם בני הזוג מה ההתנהגות שלהם משיגה עבורם? מה יוצא להם מההתנהגות הזו? גילינו שלכל אחד מהם יש דרך שונה וסגנון תקשורת שונה לראות את העולם ולסנן אותו, מטא- תוכנה.
אצל האישה, התוכנה מכוונת לדיבור קודם כל על הפרטים ואחר כך על התמונה הגדולה. המצב הפוך אצל בן זוגה. זה היה מקור לבעיה עצומה בתקשורת ביניהם.
כאשר הם הבינו זאת, והם ראו שהכוונה היא בדרך כלל חיובית, אבל הכוונון הוא שונה, עברנו לאימון לשחרור מוטיבציה שלילית.
יחד אספנו זיכרונות משותפים יפים, צרפנו משאבים חיוביים לזיכרונות והכנסנו הצטרפויות עתידיות, כלומר אלה העומדות מאחורי השאלות: איזה ערך ירצו לשמר מהאימון? ומה השתנה בכיווני המוטיבציה שלהם? בני הזוג בחרו שניהם לשמר – כבוד הדדי והבנה האחד לשני. דיבור בגובה העיניים והימנעות ממאבקי כוחות.
בעזרת תרגילי  NLP עזרנו להם להפנים את התובנות ולחוש אותן ואיך הן ישפיעו על סיטואציות שונות בחייהם.
תהליך האימון, הביא אותם לבחירה להמשיך יחד ואף למסד את הקשר ביניהם.

בנייה ותחזוקה של הגשר
המובן מאליו הוא האויב הגדול של תקשורת בין אישית מוצלחת.
על כן כתב ג'ורג ברנרד שו "הבעיה הגדולה ביותר עם תקשורת (בינאישית) היא האשליה שכבר הצלחנו ליצור אותה".
כאשר אנחנו מתחילים מההנחה שתקשורת בין אישית היא בניית גשר בין עולמות של שני אנשים שונים, יש לנו סיכוי גבוה יותר להצליח ליצור דו-שיח אפקטיבי.
המקום הטוב ביותר להתחיל הוא המקום של צניעות והכרות באחת התעלומות הבסיסיות של החיים. לעולם לא נוכל להיכנס לראש של מישהו אחר כדי להכיר מקרוב את מחשבותיהם.
הסופר האנגלי הנודע, צ'רלס דיקנס תמצת את הסוגיה כך
"עובדה נפלאה שכדאי שנהרהר בה ,היא שכל ייצור אנושי מהווה סוד עמוק ותעלומה לכל אחד אחר".

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, קריירה, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  2. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  3. מדוע כל כך קשה לקבל החלטות?
  4. הזמן ליראת כבוד
  5. חרטה לא רק ביום כיפור
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, למידה, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>