הקילומטר האחרון למטרה

פנינה

צלצול הפעמון לסיבוב האחרון הוא איתות לרצים להבעיר מבערים ולתת את הכול כדי להצליח במרוץ. במרוץ החיים התמונה מורכבת יותר. לעתים ההצלחה מאירה לנו פנים ולעתים אנו נופלים זמן מה לפני צלצול הפעמון לסיבוב האחרון. תומס אדיסון אמר : "רבים מהנכשלים בחיים הם אנשים שלא הבינו עד כמה הם קרובים להצלחה כאשר הם התייאשו."
קראתי בעיתון שלפני שנתיים בשוודיה, פרופסור מגנוס  אסנד המציא וירוס שיכול לחסל סוג קטלני של גידולי סרטן. הוירוס יושב בהקפאה ללא שימוש כי חסרים  שלושה מיליוני דולר כדי לערוך ניסויים שיוכיחו את אפקטיביותו. הניצחון במרוץ לריפוי הסרטן תהיה של האנושות כולה, ובינתיים כולם מפסידים.

מהו המרחק למטרה?
כאשר אנו מתחילים ללמוד מיומנות חדשה הכול נראה מסובך ומורכב. לדוגמא השיעור הראשון בנהיגה, זה נראה מסובך לשלוט בו-זמנית במהירות הרכב, לנווט בכביש וגם להסתכל אחורה בראי. אחרי שלומדים מיומנות חדשה אנו שוכחים את הרגעים הראשונים הקשים. מי זוכר את תחושת צעדיו הראשונים בהליכה על שתי הרגלים, בריקודים, בלימוד שפה זרה או בנגינה בכלי מוסיקלי? הקשיים הראשונים נשכחים עם רכישת המיומנות.
מסתבר שהתת- מודע שלנו עוזר לנו להתמיד למרות הקשיים ההתחלתיים.
מחקר שפורסם לפני חודש באוניברסיטה של טקסס, גילה שאנשים בעלי מוטיבציה  מגזימים בהערכת התקדמותם בתחילתם של משימות או פרויקטים. הערכת יתר זו מאפשרת להם להרגיש שהמטרה יותר ברת השגה.
לעומת זאת לקראת סוף המשימות או הפרויקטים, המחקר גילה שהערכת המרחק למטרה הייתה מוגזמת גם היא, כלומר בעלי מוטיבציה לא היו מודעים כמה קרובים הם היו למטרה. כאן מדובר על  משימה ידועה מראש ומדידה. על כן התוצאה היא שמירת מתח ומוטיבציה עד לרגע השגת המטרה.

מהו המרחק להצלחה?
תומס אדיסון המציא את נורת החשמל לפני כ-150 שנה, הוא ערך 1000 ניסיונות ושרף את המעבדה שלו פעמיים עד שהצליח.
לו אתם הייתם מנסים להמציא את נורת החשמל לפני 150 שנה, האם הייתם מרימים ידיים אחרי חמישים ניסיונות או חמש מאות שלא הצליחו? או הייתם ממשיכים עד להצלחה?
תומס אדיסון, הממציא הדגול, שהצליח בסופו של דבר במשימה אמר:
"לא נכשלתי. רק מצאתי 1000 דרכים שלא עובדות."
הוא לא הכיר במצב של כישלון אלא רק במצב של למידה. כלומר בכל פעם שהוא לא הצליח הוא "קם" מחדש כמו נחום תקום ושאל שאלה אחת חכמה "מה עלי ללמוד מהניסיון כדי להתקרב למטרה?"
תומס אדיסון נחשב לתלמיד שלא ידע להקשיב בבית ספר. כמבוגר הוא נלחם בחירשות, אבל שום דבר לא עצר אותו מלהגיע למטרותיו. הוא התברך בתעוזה לצאת לדרך מלאת סיכונים ובחוסן שאפשר לו להתמיד למרות כל המהמורות בדרך.

איך חוצים את הקילומטר האחרון?
במהלך החיים, אנחנו קובעים מטרות ומנסים להגיע אליהן. כאשר המטרה מושגת בקלות, אנחנו שמחים וממשיכים הלאה. אך מה קורה כאשר אנו משקיעים מאמץ אדיר בהגשמת יעד, אך לא מצליחים לממשו? לפעמים אנחנו מרימים ידיים. לפעמים, ממשיכים במאמץ וכובשים גם את הקילומטר האחרון-הנחשק.
כך למשל, מתאמן שהגיע אלינו, גבר כבן 40, אלמן, אשתו האהובה נפטרה ממחלה קשה. אחרי כמה שנות אבלות, החליט שהוא רוצה למצוא אהבה חדשה ולצאת לסיבוב שני.
הוא הגיע אלינו לאימון אישי די שפוף וחסר תקווה. הוא יצא לאינסוף דייטים, השתמש בכל שיטות ההיכרויות הקיימות, אבל כלום. בת הזוג המיוחלת ממש לא נראתה באופק, ועל האחת המתאימה – הוא לא היה מוכן להתפשר.
"אולי יש רק אהבה אחת בחיים…", "אולי לא באמת מגיע לי אהבה…", "אולי אשתי המתה לא רוצה ומונעת ממני…" מחשבות שליליות כאלה ואחרות התרוצצו במוחו.
באימון, עבדנו על חיזוק הדימוי העצמי , הביטחון העצמי, חיזוק ה"אני". בהמשך עשינו אימון לאושר, המהלכים הללו גרמו לו להבין שאין בו כל פסול, מגיעה לו אהבה והוא זכאי לחיות את חייו ולממש את כל הפוטנציאל הטמון בהם.
הטלנו עליו משימה: לצאת לדייטים, ובפגישות הראשונות, להסתכל על הפרטנרית ולמצוא בה לפחות חמישה דברים שמוצאים חן בעיניו.
היה לו מאוד קשה. הנטייה הטבעית שלו הייתה לפסול על הסף, אבל המשימה הזאת חייבה אותו לרדת מהביקורתיות ולראות את האישה שמולו כאדם ולא רק כאובייקט.
בשלב מסוים, הוא פגש מישהי, שנוצר ביניהם קשר מתמשך, אבל המשברים לא אחרו לבוא. הוא חשש שזאת לא האחת אותה הוא מחפש, הוא השווה אותה לאשתו הראשונה והיה לו קשה להשלים שהיא לא כמוה "טובה, יפה, נאמנה…" .חזרנו לחיזוק ה"אני". בעזרת תרפיית קו הזמן ניקינו כעסים, כאבים ופחדים. על ידי תרגילי דמיון מודרך בשיטת  NLP הוא ראה את עצמו בתוך לזוגיות חדשה, והבין שאסור לו להרים ידיים. לימדנו אותו גם גמישות מחשבתית ועבדנו על שינוי "אמונות מגבילות". עם הכוח הזה הוא צלח את התקופה הקשה, הניח את הספקות במקומם הנכון, ובהמשך הודיע לנו שהוא מתחתן עם אותה אישה. המתאמן שלנו צלח את הקילומטר האחרון והגיע ליעד שלו – זוגיות שניה וטובה.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

לקחים בחיי יום יום
בחיי יום יום רבים המצבים בהם אין לנו מושג מהו המרחק בין כישלון להצלחה.
המרחק הוא לא משהו מדיד. לעתים איננו יודעים אפילו אם מתקרבים או מתרחקים מהמטרה.
אנו לא שמים לב שאנו צוברים ידע וניסיון המכינים אותנו לקראת הגעה למטרה כי הפעמון מחריש לפני הסיבוב האחרון.
- אם התראיינתם לעשר משרות והתמודדתם עם עשרה ימי הערכה ולא קבלתם את העבודה הרצויה, אין זה אומר שבפעם הבאה לא תצליחו.
- אם יצאתם לעשרה בליינד דייטים והתאכזבתם מכולם אין זה אומר שבפעם הבאה לא תפגשו את אהבת חייכם.
פתגם סיני אומר : "שמור עץ ירוק בליבך ויתכן שהזמיר יגיע"

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. לנצח את הפחד
  2. מאוכזבים עלי אדמות
  3. אומץ לב – שריר שאפשר לחזק
  4. הכל או לא כלום
  5. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, העצמה, חיזוק הזוגיות, ייעוד חזון, כישורי חיים, כללי, למידה, עסקים, קריירה, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>