הזמן ליראת כבוד

פנינה

למרות ימי הקיץ החמים, הכבישים עמוסי רכב שנעים לכל כיוון. כולם לחוצים וממהרים להגיע לאיזה שהוא מקום. אני לא מבין מה בוער להם.
אני חולם על חופשה שנתית. אולי ביקור באחד מפלאי העולם : הקניון הגדול בארה"ב, מפלי ניאגרה, המצ'ו פיצ'ו בפרו או אולי הטאג' מהאל בהודו? מה ארגיש במקומות הללו?
כנראה ארגיש יראת כבוד כי ההשתוממות תהיה מעורבת בתחושה של גודל הסביבה לעומת גופי הקטן.
ההרגשה של יראת כבוד מתעוררת אצלנו כאשר אנחנו נפגשים עם משהו טבעי, מבנים עשויים ידי אדם או אפילו עם אנשים מיוחסים (או בעלי הישגים בלתי רגילים) ובתנאי שנחוש את פער הגודל בינינו לבין הסביבה. הפער הזה יכול להתבטא בכוח או בגודל. מקדמת – דנא, בני אנוש התייחסו לאיתני הטבע ולאלים ביחס של יראת כבוד. גם היום, היהדות מדגישה את הפער העצום בין האדם לאלוהים ומצפה ליחס של יראת כבוד כלפי אלוהים ומצוותיו. אפשר גם לחוש יראת כבוד כאשר אנו שומעים מוסיקה מאד מרשימה (כמו הסימפוניה השלישית של מאהלר).

יראת כבוד או פחד?
ביחסים בין בני אדם, קשה להפריד בין יראת כבוד לבין פחד. יראת כבוד גוררת עימה השתאות, הערצה וכבוד כלפי אדם אחר. אלמנט הפחד, שעשוי להיות טמון בה, יכול לגרום לשיתוק, הקטנה או סירוס של האדם המעריץ.
יראת כבוד – רגש יפה וחיובי, המעיד על הערכה רבה והתפעלות מהאדם שמולנו, חשוב מאוד, למשל, ביחסים שבין ילדים להוריהם או למוריהם – שכן מעבר להתרשמות מאדם ערכי, יראת הכבוד מחייבת שמירה על מרחק ועל כללי התנהגות מכובדים ומכבדים. כשהיראה גולשת לפחד משתק, או שהיא הופכת למאיימת ומקטינה, יש להחזירה למקומה הנכון והטוב.
כך למשל, הגיע אלינו לאימון גבר בתחילת שנות ה-40 לחייו. איש משפחה למופת ואבא מסור לילדיו, שהעריץ את אשתו מעבר לכל מידה. מבחינתו היא הייתה חצי אלוהים. אישה אינטליגנטית ביותר, מנהלת מוסד חינוכי במקצועה, יודעת כל, חזקה -שתלטנית ודעתנית. במערכת היחסים ביניהם, הוא גימד את עצמו, חש כלפיה יראת כבוד עצומה שהתערבבה בפחד. הוא ניסה לרצותה ולהשביע את כל רצונותיה כל הזמן. אלא ככל שהתאמץ לספק את דרישותיה, הם הלכו והתעצמו. בשלב מסוים, זה התחיל להפריע לו מאוד. נקודת השבירה הייתה כאשר היא דרשה ממנו שיוציא כסף מהעסק שלו כדי להחליף דירה. המצב הדרדר והדרדר, עד כמעט לכדי גירושים.
באימון, עבדנו איתו על ערכים וחסמים, בדקנו מה מתניע ומניע אותו? מה חוסם אותו? על איזה ערכים יהיה מוכן להילחם? מה גורם לו שמחה ואושר? על איזה ערכים "מיותרים" היה מוכן לוותר בשלב זה של חייו?
בעזרת תרגילי NLP וקו זמן ניקינו כעסים שהצטברו ובעבודת אימון קוגניטיבית, הוא למד להוציא מעצמו אסרטיביות ולהשתמש בה בתקיפות אך לא בתוקפנות. עם תרגילי דמיון מודרך, שרטט את עצמו כמי שהתגבר על הפחד והכעסים – איך הוא הולך, מדבר, איך הוא נשמע, נראה בנקודת זמן עתידית אליה הוא שואף להגיע, ולמד לשים את הקו ההכרחי בין כבוד לאשתו לבין פחד ממנה.
גולת הכותרת של עבודת האימון הייתה עבודה על הדימוי העצמי שלו והערכתו העצמית. כאשר הבין שהמשאבים והכוחות שבו הם רבים, ולמד לגבש אותם לכדי אמונה בעצמו ועקרונות ברורים ומוגדרים, השתנה גם היחס שלה אליו. היא לא יכלה עוד לקחת אותו כמובן מאליו, ושניהם הבינו שכבוד הדדי הוא הזרם התת מימי שביחסיהם, זרם שחייב להיות שם כל הזמן, בעליות ובירידות – בדומה לזרם התת מימי שבאוקיאנוס .התהליך עבד יפה, כמו שתי וערב, מורכב מניקוי עומק של רעלים והתנעת אומץ ואסרטיביות.
בסיום האימון, הוא חש שהצליח להציל את המערכת הזוגית שלו. גם העסק שלו הושפע לטובה מהתובנות והכלים שרכש באימון והוא יצא אל החיים מחוזק, "אני מרגיש שפתחתי דף חדש בחיי" הוא אמר לנו.

ניסוי ביראת כבוד או נסיעה בזמן?
מסתבר שיש פתרון לאלה הלחוצים בזמן, והפתרון הוא יראת כבוד. אם תיסע רחוק ותטפס על הר גבוה כדי לעורר יראת כבוד אתה תתחיל להרגיש שהזמן מתרחב. מלאני ראד מאוניברסיטת סטנפורד ביצע שלושה ניסויים עם שתי קבוצת סטודנטים. בהתחלה שתי הקבוצות הוכנסו ללחץ של זמן. אחרי זה, קבוצה אחת עברה חוויות מעוררות יראת כבוד והשנייה חוויות מעוררות שמחה או שעמום. סטודנטים שהסתכלו בסרטים על אסטרונאוטים בחלל, על מפלים מרשימים או קראו סיפור מעורר יראת כבוד (על טיפוס מגדל אייפל כדי לראות נוף מדהים) הרגישו פתאום שיש להם הרבה יותר זמן. הם גם היו מוכנים יותר לנדב את זמנם כדי לעזור לזולת.
חוקרים מאמינים שיראת כבוד מאיטה את קצב הזמן הסובייקטיבי וגורמת לאנשים לחוות את רגעי ההווה באופן שהם חשים יותר סיפוק מן החיים.

יראת כבוד לכל אחד
האם קיימת נוסחה ליהנות יותר מכל רגע של החיים מבלי לטפס על הרים או להשתחוות לאל הכול-יכול בשמים? התשובה היא כן. משוררים רבים גילו את הסוד וביניהם המשורר האירי הדגול של המאה העשרים, ויליאם בטלר ייטס, שכתב: "העולם מלא דברי קסם, הממתינים בסבלנות לחידוד החושים שלנו"
למה התכוון ייטס?
לא צריך לחפש את פלאי העולם רחוק מהבית.
אנחנו מוקפים פלאים וניסים אבל צריך לפקוח את העיניים כדי לראותם, את האוזניים כדי לשמוע אותם ואת הראש כדי לקלוט אותם. גוף האדם בנוי ממיליוני תאים בודדים שביחד מנגנים בתזמורת עצומה את מנגינת החיים. במשך 85 שנה של חיים, לב האדם פועם מעל 3.5 מיליארד פעמים כדי לספק חמצן לכל תא ותא. אם נדע למצוא את פלאי העולם בתוך הלב האנושי ולהעריך את נס החיים שקבלנו, רגעי הקסם ילכו ויתרבו.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  2. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  3. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  4. המוח
  5. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אושר, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, חיזוק הזוגיות, טבע, כישורי חיים, כללי, למידה, פחד עם התגים , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>