האם המלך באמת ערום?

"יש לי ידידה שמדי חצי שנה מכוניתה מעורבת בתאונות קלות. פעם נסעתי איתה לנסיעה ארוכה וכעבור שלושים דקות של פחד אימים רוויתי נחת מההזדמנות להחליף אותה בנהיגה.  ברור לי שהתאונות שלה קורות בשל נהיגתה הבלתי זהירה.
לעומתה אני חושב על עצמי כעל נהג טוב. אף על פי כן ,ישנה איזושהי מחשבה קטנה המטרידה אותי. האומנם אני אובייקטיבי לגמרי בשיפוט?
אני נזכר כיצד נכשלתי במבחן הנהיגה הראשון שלי כאשר בוחן הנהיגה השמיע הערה עוקצנית בהמתנה בצומת. היה לי ברור שבגללו אני נכשלתי. בפעם השנייה שנכשלתי, ייחסתי את זה לחשש שמא שוב מישהו יכשיל אותי. במבחן הנהיגה  השלישי עברתי את הטסט. איך זה קרה? בוחן נחמד? מזל? לא ולא. פשוט התרכזתי היטב בנהיגה והשלווה הפנימית שלי באה לידי ביטוי בנהיגה טובה."
מדוע אני מספר לכם את הסיפור הזה?
כי יש לנו בעיה בעולם הזה. אנחנו רואים באופן ברור את התנהגותם של אנשים אחרים אבל
לא את ההתנהגות בפועל של עצמנו. כל אחד תקוע בראש שלו וחי את המחשבות והרגשות שלו מבפנים אבל לא רואה ממטר את עצמו. כך נוצר מצב שאנחנו מדברים על הכוונות והרגשות שלנו כאילו החוויות שלנו מתבטאות באופן אוטומטי בתקשורת מדויקת והתנהגות הולמת. מצד שני אנחנו לא רואים את הכוונות והמחשבות של אנשים אחרים ובהרבה מקרים אנו מניחים הנחות כדי להסביר את ההתנהגות שלהם.
יש לנו נטייה לייחס לאירועים הרעים שקורים לאנשים אחרים (כגון התאונות של הידידה שלי)  פשלות או תכונות אישיות שליליות שלהם. לעומת זאת, כאשר קורה לנו אירוע שלילי, זה בגלל גורם סביבתי שאנו לא שולטים עליו (כגון בודק הנהיגה העוקצני) ולא ,חס וחלילה, בגלל איזשהו פגם בנו.

הריקוד הלא מלבב של סובב ומסובב
המכנה המשותף של כל המצבים שסיפרתי עליהם הוא הנטייה שלנו להחליף תפקידים בין סובב ומסובב כדי לקבל הסברים נוחים ומחמיאים לנו של האירועים. ברור שאי אפשר לראות סיבה ותוצאה באופן מוחשי ולכן אנחנו זקוקים למנגנון של אמונות כדי להסיק מסקנות ולהבין מה קרה, מה גרם למה? הבעיה מתחילה כאשר אני רואה את עצמי כגורם פעיל ואחראי (סובב) אך ורק כאשר אני מצליח וכנתון לכוחות מעבר לשליטתי, כלומר לא אחראי (מסובב) בכל פעם שאני נכשל.
חכם יפני מהמאה השלוש עשרה, ניצ'רן דיישונין, כתב ש"אנו, אנשים מן השורה, איננו יכולים לראות את העפעפיים של עצמנו שהם כה קרובים, ולא את השמיים במרחקים. כמו כן אין אנו רואים שהבודדה שוכן בליבנו."

איך להפוך ממסובב לסובב?
אנשים המגיעים לאימון אישי, באים אלינו בשלב בחייהם בו הם מחליטים – לקחת אחריות ולהתמודד עם הפער בין מצבם הנוכחי למצב רצוי – טוב יותר. הם מוכנים להתאמץ כדי לשנות את חייהם, ובעצם ההחלטה לבוא לאימון – טמון כבר הרצון לא להיגרר עוד אחרי נסיבות החיים, אלא לקחת את גורלם במו ידיהם ולהשפיע על מהלכם. יש להם את אומץ הלב  להפוך ממסובבים לסובבים.
דוגמא אחת, היא אישה בסוף שנות ה-40 לחייה שבאה אלינו לאימון, כשבפיה טענות אין ספור: "ההורים שלי אשמים בחיים הדפוקים שיש לי בגלל חינוך לא נכון, גם הבעל שלי אשם כי הוא לא מבין אותי ובתחום המקצועי אני נופלת כל הזמן, כי לא נותנים לי צ'אנס בגלל שחסר לי ניסיון מקצועי…"
היא הרגישה תקועה. חסרת מזל. שאלה "למה זה קורה לי?" – סימני היכר מובהקים למסובב.
עוד לפני שהתחלנו בעבודה ממש, היה חשוב לנו להסביר לה שהיא חייבת לקחת אחריות על חייה. נגמרו התירוצים. מעכשיו – זה עליה.
עבודת האימון התמקדה, בשלב הראשון, בתרגילים המיועדים לשינוי דפוסי חשיבה והתנהלות שהיו טבועים בה שנים על גבי שנים. לא עוד לחכות שמישהו יחליט עבורה, לא עוד להיגרר אחרי נסיבות ולתרץ תירוצים, לא עוד להיות תמיד מכוונת בעיות (לפני כל מעשה דמיינה רק את הבעיות שעלולות לצוץ…)
היא למדה לגרום להיווצרות נסיבות מתאימות, ליצור תוצאות, לתקן מהלכים, להיות מכוונת פתרונות, מודעת ולוקחת אחריות. לימדנו אותה להיות סובבת.
בהמשך, בדקנו מה הערכים שמניעים את חייה בתחום המשפחתי והמקצועי, על מה איננה מוכנה לוותר בשום אופן. ההחלטה שלה להיות נאמנה לעצמה ולסמוך על עצמה, עזרה לה לקחת החלטות מושכלות ולבצען לבד.
בסביבה הקרובה היו המומים מהשינוי שחל בה. היא הפכה מאדם מריר ולא מרוצה לאישה שמחה ופעילה. מובן שהשינוי הקרין לטובה על הזוגיות והמשפחה, מעמדה במקום העבודה השתפר אף הוא והיא מצאה לעצמה חוג חברים חדש ומתאים לה הרבה יותר.

הסביבה כבבואה מושלמת של ההתנהגות
בסיפור האגדה "בגדי המלך החדשים", הנס כריסטיאן אנדרסן מספר על מלך שמשלם לשני חייטים נוכלים עבור חליפה שבלתי נראית לעין של טיפשים ושל אנשים ממעמד נמוך. כולם מעמידים פנים שהם רואים את החליפה הנאה (כולל המלך עצמו), עד שילד קטן (שאינו יודע אחרת) צועק "המלך ערום".
אפשר להפיק מהסיפור מספר לקחים מאד מועילים :
- לא משנה כיצד נסדר את העניינים, בסופו של דבר צריך להתמודד עם האמת
- האמת משתקפת בסביבה שלנו.למעשה הסביבה שלנו היא בבואה מושלמת של התנהגותנו. הסביבה נותנת לנו היזון חוזר על המחשבות, המילים והמעשים שלנו. השאלה האם רוצים אנו לראות את האמת עכשיו או להמשיך לחיות באשליות?
- כדי לראות את האמת נדרש אומץ. פחדנים אינם יכולים לראות את האמת. אומץ-לב נדרש כדי להתמודד בהצלחה עם המציאות .

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מי פוחד מהשפעת הקארמה על הזוגיות?
  2. מאוכזבים עלי אדמות
  3. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  4. האם משתלם להיות נורמאלי?
  5. פרידות קטנות ופרידות גדולות
הפוסט הזה פורסם בתאריך אומץ לב, אושר, אימון אישי, בודהיזם, חיזוק הזוגיות, כללי, למידה, פחד, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>