גינת האמונות

פנינה

"השינוי יכול לאתגר אותנו או לאיים עלינו. האמונות שלכם מפלסות את דרככם להצלחה או חוסמות אתכם." – מרשה סינטאר.

"יש לי שני חברים בעלי גישות מנוגדות לגמרי לאמונות. דרור מוציא משמעות חיובית בכל דבר ונוטה להאמין באנשים ומה שהם מספרים (כל עוד שלא הוכיחו שהם רמאים). רן הוא ספקן מטבעו וחשדן בעל נטייה לפסימיות. רן מוכן לסמוך על אנשים רק אחרי שהם הוכיחו את אמינותם לפחות שלוש פעמים. כאשר קיים וויכוח בין דרור ורן, רן תמיד משוויץ שהוא מציאותי עם רגליים על הקרקע ושהמדע מתבסס על ספקנות בריאה. לעומתו דרור מצביע על מחקרים המוכיחים שהאמונות שלנו מגשימות את עצמן – קרי חשדנות יתר יוצרת אווירה שלילית ויוצרת מעשים שליליים ואילו מתן אמונה באנשים יוצרת אווירה חיובית ומעודדת מעשים טובים".
זהו סיפור דמיוני שבא להמחיש את מורכבותו של העולם. במציאות, רובינו חיים בפיצול אישיות בין דמות הרוצה להאמין  (כמו דרור בסיפור) אך לא רוצה להיות פריירית (כמו רן בסיפור).

למה העולם כה מורכב ומסובך ?
התשובה היא שבכל רגע החושים שלנו מספקים לנו מידע גולמי בלבד (אור, צבע, צורות צלילים, מילים , טונים, תנועות) אך אנו זקוקים להבנת  המשמעות של המידע כדי לפעול.הבנת משמעות זו מגיעה מהאמונות שלנו

מהי אמונה?
ויקיפדיה מגדירה אמונה כ "המצב הפסיכולוגי בו אדם חש כי טענה או הנחה כלשהי הינה נכונה". בעצם זוהי עמדה סובייקטיבית שמפרשת או שופטת את המציאות המצויה או הרצויה. אמונות הן הכללות על הקשרים בין אנשים, חפצים ורעיונות. יש לנו אמונה למשל לגבי סיבה ותוצאה :
"אכילת שומנים רבים גורמת  להתקפי-לב"
"הסיבה למהומות בסוריה היא דיכוי על ידי המשטר"
יש לנו אמונות לגבי משמעות של אירועים. לדוגמא, אם נשמע סירנה של מכונית משטרה המשמעות היא בדרך כלל שהמשטרה רודפת פושעים  (ולא שקצין בכיר רוצה להגיע הביתה במהירות). יש לנו גם אמונות לגבי טוב ורע  מה מוסרי ומה לא מוסרי . לדוגמא:
"חברה נאורה צריכה לעזור לעיוורים"
לבסוף יש לנו אמונות לגבי עצמנו – כולל היכולות, התנהגות, וזהות שלנו. לדוגמא:
"החיים שלי נפלאים, כל יום טוב יותר מקודמו"

כיצד נוצרות אמונות?
אמונות נוצרות מהחוויות שלנו, ממה ששמענו או קראנו מדמויות סמכות (הורים, מורים וכוי). כל עוד אנחנו חשים התקדמות לקראת המטרות שלנו, אין שום צורך לבחון אמונות. כאשר אנחנו נתקעים במקום ולא מצליחים להתקדם, כדאי לבחון האם ישנה  איזושהי אמונה מגבילה שחוסמת אותנו.
למשל תחשבו על מטרה שהרבה זמן אתם רוצים להשיג וקשה לכם לקחת את הצעד הראשון או בכל פעם שאתם מתחילים לפעול, ישנו  שיבוש בדרך ואתם לא מצליחים להתקדם הלאה.
המטרה יכולה להיות בכל תחום  (כגון מציאת עבודה  טובה יותר, להירשם ללימודים, מציאת זוגיות, אכילת מזון בריא, פעילות גופנית פעמיים בשבוע וכוי).

אמונות מגבילות
מה הן אמונות מגבילות? אלה הן תפיסות והנחות שיש לנו לגבי עצמנו, המניחות בבסיסן שלילה ומגבלות של יכולות, דרכי פעולה ושאיפות הקיימים בנו, ולמעשה מכתיבות את הבחירות שאנו עושים בחיינו ומכאן גם מהלכים ותוצאות.
הנה למשל, מתאמנת – אישה צעירה, עצמאית במקצועה, שחיה במשך שנים רבות בצילה של אמונה מגבילה ש"היא וכסף – לא חברים", כלומר היא לא אוהבת ומסוגלת לנהל עניינים עסקיים וכספיים.היא הגיעה אלינו לאימון אישי, לאחר שהעסק הפרטי שלה, שעסק בתחומים הנוגעים בעיצוב ואסתטיקה, נקלע לבעיות וקשיים. במשך כל שנות פעילות העסק, היא התנהלה כבעלת המקצוע ובעלה היה איש הכספים. היא הייתה מגיעה לעסק בשעות שנוחות לה, עושה רק את מה שהיא אוהבת, והיתר לא עניין אותה. הקשיים הכספיים אליהם נקלע העסק, עוררו מחלוקות ובעיות, והחלו להאפיל גם על הזוגיות ועל חיי- המשפחה..
את האימון, התחלנו בעבודה על "מעגל החיים", שהוא כלי זריז המאפשר לבחון את רמת שביעות הרצון של המתאמן מתחומים שונים בחיים (פיזיים, פיננסים, בינאישיים, בריאותיים ועוד), לדרג אותם לפי סדר פרטי של מה נכון ומה אינו נכון לו. בהמשך, התבקשה המתאמנת להתמקד באחד מאותם תחומים ולבחון אותו לעומק בעזרת כמה פרמטרים שאנו מעלים. המתאמנת שלנו גילתה שמתחת לקשיים ולחסימות מסתתרת אמונה מגבילה, במקרה שלה: האמונה שהיא לא מספיק טובה בארגון ובניהול נושאים פיננסיים. גם בבית, נמנעה מלעסוק בתחומים אלה – "שאני לא אוהבת, ולא טובה בהם…" ונהגה להעביר את האחריות לבעלה. הוא מצידו, הרגיש שהוא קורס תחת הנטל.
בעזרת תרגילים שונים, עשינו מיפוי וניקוי של האמונות המגבילות ושתלנו אמונות מעצימות. כמו – כן, השתמשנו  בתרגילי  NLP ו דמיון מודרך המאפשרים לחדור אל תוך התת-מודע, כדי שתוכל לממש את תחושת הבעלות, תכיר באחריותה ותהיה מעורבת בכל היבטי החיים, גם לאלה שהיא לא מתחברת באופן אינסטינקטיבי.
התהליך העמוק שעברה המתאמנת באימון, איפשר לה להפנים את האמת הזו: היא והעסק אחד הם וכי יש לה אחריות מלאה וכוללת עליו. תובנות אלה שינו גם את תפקודה בבית – בחיי הזוגיות  ועם ילדיה, גלגל החיים שלה התאזן, וההשפעה החיובית על העסק ועל המשפחה לא אחרה לבוא אף היא.

שאלות המפתח של רוברט דילטס
רוברט דילטס, מומחה נודע ל NLP , חקר את סוגיית האמונות והגדיר מספר שאלות שבודקות מזוויות שונות את חוזק האמונה בהשגת מטרה.
התשובות שלכם יעזרו לכם לאתר קיומה של אמונה מגבילה או בעיה אחרת שחוסמת את דרכיכם למטרה.
עליכם לרשום את המטרה הרצויה ולתת ציון מ 1 (נמוך) עד 5 (הכי גבוה) כדי להראות עד כמה אתם מסכימים  למשפטים הבאים:

1. "האם המטרה רצויה ושווה את זה?"
2. "האם השגת המטרה אפשרית (על ידי מישהו אחר)?"
3. "האם מה שיש לעשות על מנת להשיג את המטרה הולם ואקולוגי לכם ולסביבה שלכם?" (הסביבה שלכם כוללת אלו שקרובים אליכם שעשויים לברך או עלולים להסתייג מהמטרה).
4. "האם יש לכם את היכולות הנדרשות כדי להשיג את המטרה הזו?"
5. "האם אתם מרגישים ראויים להשיג את המטרה הזו?"

אחרי שתאתרו את המשפטים בעלי הציונים הנמוכים (3 ומטה),שאלו את עצמכם שאלה נוספת
"כיצד אני יודע שלא (תשלימו תוכן המשפט בשלילה)"?
התשובה תצביע על בעיה או אמונה מגבילה המחבלת בהשגת המטרה. למשל :
"אני לא מאמין שאשתי תרצה לשמור על התינוק אם אצא בערב ללימודים"
"אין לי יכולת ניהולית – אני בקושי מנהל את עצמי."
"אני לא מאמין שאני ראוי  להתקדמות בעבודה. אני לא מספיק טוב"

טיפוח גינת האמונות
הלא מודע שלנו הוא כמו גינה פרועה בה כל הפרחים והעשבים השוטים גדלים ביחד.
מכיוון שכל האמונות שלנו קיימות בלא מודע שלנו, יתכן שבאותו זמן אנחנו חושבים שאנחנו מוכשרים ומיועדים להצלחה ובו-זמנית קול ביקורתי פנימי אומר לנו "לא מגיע לך".
עלינו להשתכלל כגננים כדי לטפח את גינת האמונות ולהצליח בחיים.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים


פניה ודניס מרימסקי
,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  2. תחושת בטן – מטאפורה או מציאות?
  3. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  4. מי פוחד מהשפעת הקארמה על הזוגיות?
  5. פרידות קטנות ופרידות גדולות
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, חיזוק הזוגיות, כללי, למידה, עסקים, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>