פרידות קטנות ופרידות גדולות

פנינה 

" ימים ספורים אחרי פרישתי מהעבודה ערכתי מסיבת פרידה. תחושתי במסיבה הייתה תערובת של שמחה ועצב. שמחתי שמרגע זה ואילך אוכל לפנות מלוא המרץ שלי לקריירה חדשה כעצמאי ושהשתחררתי מסדר יום משעמם ואוכל להקדיש את זמני לדברים שאני באמת אוהב לעשות. יחד עם זאת הרגשתי את עצב הפרידה – פרידה מאנשים שחיבבתי והתרגלתי לפגוש יום-יום  ופרידה ממקומות שביקרתי במשך 35 שנה. כאשר יצאתי משערי המפעל הרגשתי הקלה כאילו ירד עול מכתפיי – עול הפרידה שבלעדיה חסרה תחושה של סיום אמיתי". 

המשורר הנודע, ריינר מריה רילקה כתב "אנו מבלים את חיינו בפרידה מתמדת". 
אני מאד מסכים איתו. כאשר אנחנו נולדים אנחנו נפרדים מרחם אימנו ומכאן כל צעד קדימה בחיים מחייב פרידה (זמנית או קבועה) מהישן והמוכר. זאטוט לומד ללכת רק אחרי שהוא מוכן להשתחרר (להיפרד) מאחיזה ברהיטים וקירות תומכים. 

החיים הם רצף אינסופי של פרידות
כל החיים כרוכים בפרידות. ישנן פרידות מחזוריות שהן זמניות ופרידות קבועות שהן סופיות.
פרידות זמניות הן קלות ואפילו ניתן ליהנות מהן. שינה היא פרידה זמנית מהמודעות הרגילה, השינה מרעננת את הגוף והנפש. הידיעה שהפרידה היא זמנית נותנת לנו ביטחון להשתחרר משליטה. אפשר ליהנות מהשינה כי אנו בטוחים שנתעורר בבוקר.  פרידה זמנית בין נאהבים יכולה לחזק את האהבה ביניהם כי מתח הגעגועים ישתחרר על ידי האיחוד מחדש. ג'ולייטה אומרת לרומיאו (במחזה של שייקספייר) "פרידה היא עצב כה מתוק". פרידות זמניות משתקפות בשפה שלנו במילים כגון "להתראות" ו "להשתמע" המביעות ציפייה של מפגש נוסף העומד על הפרק.
פרידות קבועות מחייבות אותנו להשקיע הרבה יותר אנרגיה רגשית כדי להתמודד איתן. כל עוד הפרידה נתפסת על ידינו כמהלך ברור של קידום, שמחת המשיכה ליעדים חדשים ונכספים מתגברת בקלות על עצב הפרידה מהשלב הקודם. לדוגמא קידום בקריירה, דרגה או מעבר לבית ספר מתקדם או גבוהה יותר. ככל שהעתיד לוטה בערפל, הפרידה קשה יותר ונדרשת תקופת אבל ארוכה יותר כדי לסיים את הפרידה. זאת הסיבה שמנהג האבלות היהודית של לשבת שבעה הוא כל כך חכם כי הוא מתיר ובאותו זמן תוחם את הפרידה מהמת בשלבים מוגדרים מראש. 

פרידה מזוגיות
פרידה יזומה מזוגיות היא בדרך כלל פרידה קשה לא כל שכן אם אחד מבני הזוג חי באשליה שהמהלך הוא זמני (ולא קבוע) למרות כל העובדות הסותרות.פירוק זוגיות אינו מהלך קל בשום גיל. אחרי קשר מהותי של שנים, הפרידה מבן או בת האדם הכי קרוב אלינו, היא לעתים טראומתית. במיוחד אם אנחנו נוטים לראות את עצמנו ואת ערכינו דרך העיניים של בן או בת הזוג ודרך החברה השופטת אותנו. במצב הזה, מהלך הפרידה והניתוק הוא מכה כפולה  לדימוי העצמי. פעם היינו כוכבים, נאהבים ונחשקים ועכשיו יקיר ליבנו לא מעריך אותנו יותר ועוזב. הדימוי העצמי יכול גם לרדת אם אנחנו חושבים שהחברה מעריכה אותנו פחות בתור פרודים.
אם יזמנו את הפרידה, נצטרך אולי להתמודד עם רגשות  אשם שפירקנו מסגרת – תא משפחתי והחשש שעם יותר השקעה מצדנו יכולנו לאושש את הזוגיות. ככל שיש לנו מיקוד שליטה חיצונית, מהלך הפרידה יהיה קשה יותר עבורנו  כי מקורות ההערכה החיצונית הולכים ופוחתים. ככל שיש לנו מיקוד שליטה פנימי  והאושר שלנו בא מבפנים וחזון הזוגיות העתידית המתאימה לנו ברור יותר, תקופת האבל מהפרידה תהיה קלה וקצרה יותר. כמו כן, אם חיינו חיי שקר כי הזוגיות מתה לפני שנים או גילינו בגידה, שחרור האנרגיה השלילית בפרידה יכולה לאפשר לנו  לחיות מחדש בתנאי שאנו רואים את עצמנו כקברניטי החיים שמגיע לנו אושר ולא כקורבנות החיים.. 

הנה דוגמא מהחיים. הגיעה אלינו לאימון אישי אישה בסוף שנות ה-30 לחייה, סיפור חייה שיקף עצב דכדוך וכאב. אישה זו באה אלינו לאחר שהבינה שעליה לאזור אומץ וליזום פרידה מבעלה. היא תיארה באוזננו התעללות רגשית קשה אותה היא עוברת במשך שנים, בעלה היה מקלל אותה, משפיל אותה, מתפרץ עליה בזעם ומאיים. כשהיה מתנהג אליה ככה, היא חזרה מיד להיות הילדה הקטנה, אותה ילדה חסרת אונים שאביה היה נוהג להכות, להטיח את ראשה בקיר, להאשים שהיא רעה ומזיקה… היא הייתה בוכה, מבוהלת וממהרת לנסות לרצות – את בעלה, את אביה.. ככל שהייתה משקיעה יותר בבעלה, כך הלכה והחריפה ההתעללות הנפשית שלו בה, אחרי כל פעם היה מתנצל, מבטיח שילך לטיפול, אבל לא עשה דבר כדי לטפל במחלה שלו.
כשניתחנו את המצבים האלה, ראינו שיש לה הרבה יכולות שהיא לא מסוגלת לממש כאשר היא איתו. עבדנו על הזהות העצמית שלה, חיזוק הדימוי העצמי. מיפוי וניקוי אמונות מגבילות. מיפוי , דירוג  וגיבוש ערכים אישיים.
היא גילתה שעליה לשבור את הקארמה שלה כקורבן, שיש לה יעוד אחר בחיים, וכדי להגשימו עליה להיפרד מבעלה, לטובתה ולמען ילדיה. הפרידה הפכה למחויבת המציאות. ההחלטה  להתגרש ממנו נעשתה בלב שלם.
היא עזבה את הבית, עברה לגור עם אחותה, חייה הפכו לשקטים ורגועים בהרבה ואפשרו לה לחתוך את חבל הטבור שבעצם ליווה אותה מאז ילדותה.

                                                    לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים  

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

אפקט  זהבה
למעשה כל שינוי בחיים מחייב פרידה – פרידה מהדרך הישנה (ההרגלים הישנים). כדי ללמוד דברים חדשים אנו צריכים להיפרד, לפחות זמנית, מחלק מהדרכים המוכרות לנו. למידה מוצלחת כרוכה תמיד בתערובת מתאימה של חדש וישן על מנת שנוכל לבנות גשר יציב בין העולם הישן המוכר והעולם החדש. החודש בוצע ניסוי ע"י צוות מהאוניברסיטה של רוצ'סטר שהראה לתינוקות בני שבעה ושמונה חודשים סרטים מיוחדים שהוקרנו בעוד תנועות העיניים של התינוקות עקבו אחריהם. ברגע שהם הפסיקו להסתכל הופסקה אוטומטית הקרנת הסרט. מסתבר שכבר בגיל הזה ישנו חוש המאפשר להם לבחור להסתכל בסרטים עם תערובת מתאימה של עצמים חדשים ועצמים מוכרים. אם ישנם יותר מדי עצמים חדשים הם מפסיקים להסתכל כי הסרט מורכב מדי ואם ישנם פחות מדי עצמים חדשים הם מפסיקים להסתכל כי משעמם להם. את התוצאה כינו :"אפקט זהבה" על שם זהבה מסיפורי האגדה (זהבה ושלושת הדובים) כי היא ידעה היטב לבחור את גודל הצלחת , כמות האוכל וגודל המיטה המתאימים לה.
בסופו של דבר פרידה היא חלק מהטבע. כפי שהקיץ חולף והחורף מגיע, עלינו להבין שאי אפשר לשמר קביעות בעולמינו.
הפילוסוף הבודהיסטי, נגרג'ונה (מהמאה השנייה) ניסח זאת היטב באומרו:
"קרשי העץ שנעים ביחד במורד הנהר, מופרדים על ידי כל גל. פרידה בלתי נמנעת זו אינה אמורה לגרום לנו צער".  

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם אפשר ליצור זמן?
  2. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  3. מי פוחד מהשפעת הקארמה על הזוגיות?
  4. ארץ לא נודעת – החיים אחרי הפרישה
  5. האם נולדנו לכעוס?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אימון אישי, בודהיזם, העצמה, חיזוק הזוגיות, כללי, למידה, פרישה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>