להעז לצאת מאזור הנוחות

מהו אזור הנוחות? מה קורה כאשר יוצאים ממנו?

"כאשר השעון המעורר קטע את שנתי בבוקר, רוך הסדין עטף אותי בנעימות ולא היה לי חשק לקום מהמיטה. ככל שחשבתי על המטלות שחיכו לי באותו יום, הלך ופחת החשק שלי להכניס את עצמי להילוך גבוה של פעילות. למען האמת, לא התחשק לי אפילו להתחיל את הפעולות שתכננתי לעשות באותו יום. בין השאר, היה עלי לטלפן שוב לחברה הסלולארית כדי להתלונן על החיוב הלא מוצדק בחשבון. כל כך קשה לי להתמודד עם אטימותם של הפקידים שמסרבים להעביר אותי בשיחה לממונים עליהם ושוכחים שאני הלקוח ויש לי זכויות. בשיחה האחרונה, עלה מפלס העצבים שלי ופעימות הלב שלי עד שאיבדתי את עשתונותיי וצעקתי כהוגן. מאז, אני דוחה מיום ליום את הטיפול בבעיה."
שיחה חצי דמיונית אבל לא רחוקה מהמציאות.

. אזור הנוחות מגדיר אותנו – הוא מאפיין חשוב של אישיותנו כי כאן אנו מצהירים כלפי כל העולם מהם הרגלינו ומהם גבולותינו. ישנם הבדלים ענקיים בין אזורי נוחות של אנשים שונים. ישנם אנשים שמרחב המחיה שלהם הוא בין יבשתי והם צמאים לכל הרפתקה חדשה, לכל הזדמנות ללמוד מיומנות חדשה. ישנם אנשים שמסלול חייהם כמבוגרים לא השתנה שנים רבות ובכל יום הם מבצעים את אותן פעולות עם אותם אנשים ואוכלים את אותו האוכל.

למעשה אזור הנוחות הוא פרי יצירה של הדמיון שלנו. כאשר משעמם לנו אנו יוצאים מאזור הנוחות כדי לחפש חוויות חדשות וככל שנתרחק מאזור הנוחות מפלס המתח עולה.
החוכמה היא להגיע לרמה של מתח שמעורר את החושים שלנו לפעול היטב מבלי להציף אותנו בפחד.
לדוגמא בשיעור הראשון בנהיגה המורה לנהיגה ייתן לנו מעט פעולות לעשות כדי לתת לנו אתגר וגם תחושת הצלחה קטנה בזמן שהוא ישאיר את השליטה העיקרית ברכב אצלו. כל צעד שנתקדם בנהיגה נותן לנו תחושה מוגברת של מיומנות עד לרגע בו אנו מסוגלים לנהוג לבד. כמו כן ,כל דבר חדש שנלמד לעשות, מרחיב את אזור הנוחות שלנו.
ילד קטן שקם על רגליו בפעם הראשונה אינו יודע שבעוד כמה חודשים הוא יהיה מסוגל ללכת על שתי רגליו ללא שום קושי. הוא פשוט מנסה פעם אחר פעם לקום ולצעוד צעד. אצלו יצר ההרפתקנות, היצר להרחיב את אזור הנוחות , חזק מאד. גם אם הוא ייפול מספר פעמים הוא לא יירתע מלנסות שוב ושוב.
מכיוון שאנו המבוגרים חיים בעולם מלא אתגרים ואי אפשר להימנע מהתמודדות עם סבל, אכזבה וחולי, כדאי לנו לבנות עצמי חזק ויציב שאינו מובס על ידי שום קושי. כדאי לנו להחזיר לעצמנו את יצר ההרפתקנות שהיה לנו כילדים ואת החוסן לקום כאשר אנחנו נופלים כדי לנסות שוב בנחישות מחודשת.

איך שוברים הרגלי חיים ודפוסי התנהגות?
הגיעה אלינו לאימון אישי אישה – היא פרשה לגמלאות לאחר שעבדה במשך 40 שנה בארגון פיננסי. כל אותן שנים היה לה סדר יום מאוד קבוע ומסודר: היא קמה כל בוקר באותה שעה, הגיעה למקום העבודה באותה שעה, היו לה משימות קבועות, זמני ארוחות, שעת חזרה הביתה.. ופתאום – כל מה שמוכר וידוע – לא קיים יותר. החיים כבר לא זורמים באותו נתיב, הקצב השתנה, וצריך למלא חיים שלמים בתכנים חדשים. כל מה שפחדה ממנו, השינוי הגדול, הבלתי מוכר וידוע הגיע ועליה להתמודד.
התגובה הראשונית שלה הייתה התכנסות לתוך מעין אומללות, דכדוך וחוסר עשייה. להעז לבדוק אפשרויות חדשות – היא לא העזה.
החסמים שצצו ועלו במהלך האימון הדגישו את הקושי הגדול שיש לה לוותר על הרגלים.
התחלנו לעבוד איתה על ניהול זמן, או ליתר דיוק – ניהול זמן פנוי ורב – מה שלא היה קיים עבורה במשך 40 שנה… עבדנו גם על ניהול רגשות.
הטלנו עליה מטלות – דברים שקודם לא העזה לעשות ושנועדו לאתגר אותה עם כל אותם מעשים עליהם תמיד אמרה: "אעשה זאת בפנסיה, כשיהיה לי זמן…"
בעזרת תרפיית קו הזמן, שבודקת לעומק ואחורה, התמודדויות ופחדים שהיו לה, איתרנו את השדונים המונעים ממנה לצאת לעולם הגדול. לאחר מכן, עשינו ניקוי שלהם, ולאט לאט היא התחילה להפנים שאין לה באמת ממה לפחד ושאפשר להתחיל להעז.
ביצוע המשימות לא היה קל לה. התחלנו בקטן, בקצב איטי, וכשהרגשנו שאפשר יותר – העלנו רף. בסופו של תהליך, היא חשה שהיא בשלה לצאת מאזור הנוחות שלה, ואף יותר מזה – היא ממש נהנית מכך!
היא התחילה לצייר, ובהמשך גם למכור ציורים קטנים, נהנתה מהיצירתיות שבעשייה, מהעצמאות, מהשליטה המוחלטת שיש לה על חייה ועל הזמן שלה. הפחד נמוג ופינה מקום לאומץ לפרוץ לעצמה דרכי התנהלות חדשות.

להעז להגיע לרמה הבאה
דמיינו את עצמכם  למטפסי הרים, שכל מכשול שאתם מתמודדים איתו בהצלחה הופך אתכם לחזקים יותר ומוכנים לטפס לרמה גבוהה יותר בהר.
עלינו להבין שכל אתגר שאנו ניצבים בפניו בחיינו ברגע זה (ביחסים האישיים, בעבודה, בלימודים או בבריאות) הוא בדיוק מה שאנו זקוקים לו על מנת לגדול.
הבה נבחר את דרך הגדילה מרצון  ולא מכורח,כי הגדילה הזו משנה את נקודת המבט שלנו, ומה שתפסנו קודם כבעיה הופך לאתגר ובסופו של דבר – להישג בחיינו. כאילו אנו ניצבים על הר גבוה ורואים את חיינו פרוסים למרגלותינו ושיא ההר – הולך ומתקרב.

"רק אלה שיעיזו ללכת רחוק מדיי יכולים לגלות עד כמה רחוק ניתן  ללכת" ת. ס. אליוט

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מסע הגיבור האלמוני
  2. האם הגיל הוא רק תרגיל?
  3. מהו משקלה של היושרה שלכם?
  4. האם משתלם להיות נורמאלי?
  5. האם אפשר ליצור זמן?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אומץ לב, אימון אישי, גיל הזהב, העצמה, כישורי חיים, כללי, למידה, פחד, פרישה, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>