מסע הגיבור האלמוני

   

  רק לפני מאתיים שנה, רוב האנשים נולדו, חיו ומתו באותו כפר או אזור. כאשר הסביבה המקומית לא סיפקה פרנסה, הנועזים נסעו לנסות את מזלם בעיר או אפילו בארצות אחרות מעבר לים.
כמו כן, מיעוטים שסבלו מרדיפות כגון היהודים פתחו מסורת של נדידה בחיפוש אחר מקלט בטוח. למרות זאת, עבור רב האוכלוסייה, החיים היו סטאטיים, צפויים ואיטיים (מלבד תקופות של מגפה ומלחמה).
במשך אלפי שנים, מי שעזב סביבה מוכרת ובטוחה מיוזמתו כדי להתמודד עם סכנות בלתי ידועות בדרך נחשב לגיבור.
ישנן אגדות רבות אודות גיבורים שיצאו למסע ארוך שבסופו הביאו הביתה אוצר כמו זהב או כסף.
ישנן  גם אגדות אודות גיבורים שהביאו הביתה אוצר רוחני כגון משה בהר סיני או הבודהה שעזב את ארמונו כדי לחפש את מקורות הסבל והדרך להארה.  

מי היו הגיבורים פעם?  

הגיבורים בכפר הגלובלי
כיום אנו חיים בכפר גלובלי. על פי רוב, מי שנולד בארץ מפותחת צפוי לחיים דינמיים מאד: שינויים במקום מגורים, וגם שינויים במקצוע כדי להתמודד עם שוק העבודה הדינמי וטכנולוגיות מתחלפות. כמעט כל צעיר/ה  שמסיימים צבא מתכננים לעצמם  מסע של חודשים רבים לצד השני של העולם.
האם משמע הדברים שעידן מסע הגיבור תם?
ממש לא.!
התשובה היא שכיום אין זה מספיק להביט על המעשים של גיבורי העל בסרטים כגון "מלחמת הכוכבים"… לכן פותחו תכניות הריאליטי בטלביזיה עם גיבורים בגובה העיניים.
מה קורה כאשר אנחנו מכבים את הטלביזיה? אנחנו חוזרים לחיים שלנו.  

הגיבור האלמוני
הגיבור שאנחנו מחפשים שוכן בתוכנו. כדי לראות אותו אנו זקוקים לפתח ראייה פנימית וללמוד להסתכל על החיים שלנו מזווית לגמרי שונה.
למעשה אנו חיים בדראמה יום יומית של החיים ואין צורך להדליק את הטלביזיה כדי לראות אותה.
 בתסריט הייחודי שלנו (שנקרא: הקרמה שלנו) אנו גיבורים מרצון או גיבורים בעל כורחנו, כי הסביבה משתנה בהתמדה ומציבה לנו אתגרים חדשים והחלטות בסדרה אין סופית. בכל שלב אנו נבחנים מחדש. האם פעלנו בתבונה? האם פעלנו בחמלה? האם פעלנו בגבורה מול אתגרים אלה?  

הנה סיפור מהחיים, כדוגמה לסיפור על אישה שהתמודדה בגבורה עם אתגרי חייה.
מדובר באישה שבאה אלינו לאימון אישי, ולמעשה נכנסה לתהליך האימון עם מטענים קשים ועכורים. היא הייתה מאוד ממורמרת, הרגישה ששום דבר בחיים לא הולך לה טוב, כעצמאית העסק שלה לא המריא, היא חיפשה את עצמה, לא ידעה איך להמשיך מכאן והלאה, לא האמינה יותר ביכולותיה וכוחותיה בחייה, והייתה מיואשת מעצמה ומהסובבים אותה.
עבדנו יחד איתה בטכניקה הנקראת פסיכו-מטפוריקה, טכניקה הפונה אל הלא מודע אך נעשית בזמן שהאדם ערני לחלוטין. השאלות שאנו מציגים – פונות אל הלא מודע והתשובות ניתנות ממעמקי הנפש. טכניקה זו נעזרת גם בציורים, שכסימבולים ומטאפורות – משרתים אותנו בהבנת הלא מודע והנפש. עבדנו גם עם תרפיית קו הזמן, באמצעותה ניקינו פחדים וכעסים שהתחבאו, האפילו על חייה ולא שרתו אותה יותר אלא רק הפריעו.
תוך כדי עבודה, חשה אותה אישה שהיא יוצאת למסע חדש – מסע הגיבורה – בו היא עצמה מככבת. תגלית מרגשת נוספת עבורה הייתה: הגיבורה הזו נמצאה בה מאז ומעולם! זה לא היה מובן מאליו כלל וכלל. תמיד היא קינאה בדמויות מבחוץ, אנשים חזקים ואסרטיביים, שנראו לה מצליחים יותר, חכמים יותר… והנה – כאשר  התבוננה היטב פנימה, חוותה את חייה שלה ממקום מעריך ולא כועס ומאוכזב, והצליחה לשלוט ולחוש שהיא זו המנווטת ומוליכה את התסריט שלה, בו היא הגיבורה.
היא גם הבינה שבמסע הזה יש לה בעלי ברית: משפחה שרוצה בטובתה, מאמנים שנותנים לה כלים ואסטרטגיות לצמוח וכל אותם אנשים טובים שהיא פוגשת בדרך, שבאים לחיים שלה כדי ללמד אותה משהו … כאשר הרגישה שהיא יוצאת מהחשיכה שבנתה סביבה, הצליחה לאלף את השדונים, להבין שהיא ברת מזל מאחר ויש לה בחיים הרבה מאוד דברים שאחרים עדיין נאבקים להשיגם.
אותה אישה יצאה מחוזקת, היא שינתה את הקרמה שלה ואמרה לנו בסוף מפגשי האימון שהיא מרגישה שהיא "פורצת דרך חדשה בחיים שלי". גם משפחתה הייתה כמובן מאושרת כאשר חזרה אליהם עם כוחות אחרים לגמרי.  

הגיבור בעל אלף הפנים
בספר "הגיבור בעל אלף הפנים", ג'וזף קמפבל תיאר את מסע הגיבור המשותף לכל האגדות וגם לחיינו – ואלה שלבי המסע :
- הגיבור יכול להיות מלך, מלכה, נסיך, נסיכה, נוסע בחלל, שבוי, חקלאי, או חיה.
- הגיבור מתחיל מהסביבה המוכרת,גישה לחיים או דת המקובלת ויחסים מושרשים
- יש זימון למסע או הרפתקה. זה מתחיל באתגר, בעיה, חלום, הופעת זר,מחלה, לידה,דפיקה בדלת או אפילו קול פנימי שקורא לשינוי.
- דחיית הזימון. בשלב הראשון הגיבור מהסס לצאת להרפתקה מחשש לכוחותיו או ספקות באמונה. הוא מרגיש לבד (פושקין כתב "אתה מלך ומלכים חייבים לחיות לבד").
- הופעת בעלי ברית. מופיע קוסם, פיה, חבר טוב או כל גורם אחר כדי לחזק את הגיבור או להגן עליו ולהזכיר לו את חשיבות המסע ויכולתו להצליח בו.לפעמים החברים  יוצאים למסע ביחד כי לכל אחד יש יתרון או מגרעת אחרת בשטח. למשל בסיפור "הקוסם מארץ עוץ", דורותי הגיבורה יוצאת למסע עם כלבה טוטו (משמעות המילה בלטינית הכל – סמל לאינטואיציה המשלימה), הדחליל בלי מוח (סמל לתבונה), האיש מפח בלי לב (סמל לחמלה) והאריה הפחדן (סמל לאומץ).
- יציאה למסע בעולם הלא מוכר, התהום,החושך, החלל, המידבר
- התמודדות מוצלחת  עם המכשולים החיצוניים או הפנימיים, חידות,האויבים, כוחות האופל,הדרקונים. הפגנת אומץ לב של הגיבור.
- המבחן הגדול של חיים או מוות המבדק האחרון,התמודדות עם הפחד הכי גדול שלו
- החזרה לעולם. הגיבור חוזר כבן אדם שנולד מחדש ,עם אוצר ביד,תגלית לאנושות, מתנה לבריות של תובנה או דת חדשה.מידת ההצלחה שלו נמדדת לפי היכולת לשלב את האוצר החדש או התובנה החדשה בחיי יום ולעזור לאחרים.  

ניצחון  הגיבור האלמוני
משאת נפשו של  כל גיבור הוא להביא הביתה אוצר ומסעו הוא המסע של כל אחד שפורץ דרך חדשה בחייו, מתגבר על בעיות ועובר תהליך של שינוי כדי לגלות את האוצר הטמון בליבו.
כמו כן ,כל אחד מרגיש לבד כשהוא נתקל בבעיה בפעם הראשונה (כמו כאב שיניים) כי הוא סוחב את הקרמה הפרטית שלו על כתפיו.
אבל בהמשך הדרך, ישנם תמיד בעלי ברית שמתחברים אלינו ומחזקים אותנו (חברים, מורים, אוהבים, הכוחות הנסתרים שלנו). בסופו של דבר, התגברות על כל בעיה, מחזקת אותנו, משחררת אנרגיה מחסימות ומאפשרת לנו להביא בשורה חדשה של אופטימיות ותקווה לסובבים אותנו כי למדנו שאנחנו מסוגלים ליותר , הרבה יותר ממה שחלמנו לפני שיצאנו למסע. 

                                                             להעז יותר להצליח יותר 

להעז יותר להצליח יותר - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפ

להעז יותר להצליח יותר - לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפ

 

"אף על פי שאנחנו תמיד מגיעים ועוזבים, נכון גם הדבר שאנחנו מעוגנים לנצח.
 יעד הוא מעולם לא מקום אלא דרך חדשה להביט בדברים"
הנרי מילר  

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+      

Related posts:

  1. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  2. המוח
  3. האם אפשר ליצור זמן?
  4. מדוע חשוב לטעות?
  5. מהו משקלה של היושרה שלכם?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אומץ לב, אימון אישי, אסרטיביות, העצמה, כישורי חיים, כללי, למידה, עסקים, פחד, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>