האם אפשר ליצור זמן?

פנינה

כל אחד התנסה פעם בתחושה של חוסר זמן. האם אנחנו עושים יותר מדי פעילויות או פשוט לא יודעים לנהל את זמנינו כראוי עם סדר עדיפויות נכון?

בסרט עתידני "בזמן", בני אדם מפסיקים  להזדקן בגיל 25 (הם נראים צעירים לנצח) אבל חייבים להרוויח יותר זמן כדי להמשיך לחיות. המסחר בין אנשים מתנהל לפי "זמן חיים" במקום כסף. תשלומים מבוצעים לפי העברת זמן מהמונה האישי על היד של שני אנשים על ידי מגע בין שתי הידיים. כאשר המונה האישי של הזמן על היד מגיע לאפס אנשים מתים מייד. העשירים חיים מאות שנים והעניים מתים ברחוב כאשר תם זמנם. הסרט מרתק, אבל האם באמת אפשר לנהל  זמנינו לפי פנקסנות חשבונאית?

מחקר אקדמי: ישנה דרך ליצור תחושה של יותר זמן
פרופסור קסי מוגילנר מאוניברסיטת פנסילבניה ערכה מספר ניסויים עם תלמידים כדי לבדוק את תפיסת הזמן בפעילויות שונות כגון בזבוז זמן, זמן בילוי ,זמן התנדבות (כאשר עוזרים לילד חולה, למשל) וזמן פנוי בלתי צפוי (כאשר בוטלה מחויבות קודמת לפעילות). אחרי הפעילות, התלמידים ענו על שאלון לגבי תפיסת הזמן העתידית שלהם.
מסתבר שכאשר אנחנו עוזרים לאנשים אחרים ומנדבים את זמנינו, תחושת הזמן העתידי מתרחבת. כאשר אנו מבלים או מבזבזים זמן , העתיד לא מתרחב.
יתירה מכך, מי שמתנדב או מוכן להתחייב להתנדבות נוספת בעתיד, מרגיש הרבה פחות את הלחץ של חוסר זמן. יש כאן פרדוקס מעניין, הדרך הטובה ביותר להרגיש שיש לנו יותר זמן היא לתת אותו לאחרים במתנה. זהו פירוש חדש לרעיון שלתת זה גם לקבל.

איך מייצרים זמן בפועל?
באים אלינו אנשים לאימון אישי כשהם חשים מתוסכלים מהמרוץ, הריצות, האטרף של החיים… העומס שלא משאיר מספיק זמן לילדים/בילויים/זוגיות/העשרה עצמית/נתינה לחברה.
באימון אישי אנחנו עובדים לפי שיטת ניהול הזמן של סטיבן קובי. בעזרתה אנחנו לומדים איך לנהל סדר עדיפויות נכון של מטלות החיים, אנחנו מתעכבים על הסיבות לדחיינות (על פי רוב של מטלות בלתי אהובות…הנדחקות לסוף הרשימה, ונעשות בסופו של דבר בלחץ…) ואנחנו מתייחסים ל"מבזבזי הזמן" הממכרים (טלוויזיה, אינטרנט…) – לשליטה עליהם ולמינונם הנכון בחיים. הבסיס לניהול זמן הם הרגלים נכונים וסדרי עדיפויות הולמים.
לא פעם אנחנו מוצאים שאנשים הסובלים מבעיה של ניהול זמן הם "יס מנים" – כל מה שמוטל עליהם הם עושים בדחיפות, בלי יכולת להבחין בין מה באמת חשוב ודחוף לטיפול לבין נושאים הסובלים דיחוי. מעבר לארגון נכון של סדר העדיפויות, נדרשת כאן עבודה על תקשורת אסרטיבית וחיזוק היכולת האסרטיבית.
הבעיה מחריפה אצל אנשים שפורשים לגמלאות. פתאום יש להם המון זמן פנוי ואם אין להם תכנית מסודרת ומאוזנת של פעילות , הזמן הולך ומתבזבז על כלום או לחילופין הם הופכים להיות הבייביסיטרים הקבועים של המשפחה.
כשמצליחים לארגן את סדר העדיפויות ולבנות סדר יום נכון – מסתבר פתאום שיש זמן לכל הדברים… יש זמן למשפחה, לזוגיות, לבילויים ולהתנדבות.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

העצמי הגדול ומרחב החיים
בניסוי לעיל, מדענים מסבירים את התוצאה של התרחבות הזמן כנובעת מתחושת האפקטיביות המתוגברת. במילים אחרות, אנחנו מרגישים שאנחנו מסוגלים לעשות יותר בפחות זמן כאשר אנחנו מנדבים את זמננו.
כולם מכירים אנשים שקשה להם לקום בבוקר וגם אחרי שהם קמים, כל פעילות מעמיסה עליהם כמו מיכל עם קיבולת קטנה. לפני שנבקש טובה שכרוכה במתן זמן ,מאנשים אלו, אנחנו נחשוב שבע פעמים. הם משדרים לנו את מצוקת הזמן והקנאות לשמור את הזמן שלהם.
לעומתם, ישנם אנשים שפעילים בכל כך הרבה תחומים של החיים (עבודה, משפחה, התנדבות, ספורט, חברים) ותמיד מוכנים לעזור לזולת. אנחנו מתפעלים מתפוקתם. האם הם לא עייפים? אפוא הם מוצאים את הזמן לעשות את הכל?
רבי עקיבא אמר   : "אלמלא גמילות חסדים, אין העולם מתקיים אפילו שעה אחת".
לפי הגישה הבודהיסטית, פעילות למען אחרים מחברת אותנו לעצמי הגדול (במקום לאני הקטן  והאנוכי) של הקהילה או האנושות ולא רק שתחושת הזמן מתרחבת  אלא גם מרחב החיים. אנחנו פשוט פעילים יותר ומחוברים יותר לסביבה ותחושת המרחב מתרחבת כי אנו מרגישים אחדות עם החיים.
הבודהה אמר שאם אנו נאיר את הדרך למישהו אחר, הדרך שלנו תואר גם כן. עכשיו אנחנו מבינים כיצד זה קורה.

"אל תאמר שאין לך מספיק זמן. יש לך בדיוק את אותן שעות ביום שניתנו להלן קלר, פסטור, מיכאלנג'לו, האמא תרזה, ליאונרדו דה וינצ'י, תומאס ג'פרסון ואלברט אינשטיין."  ה. ג'קסון בראון הבן

פניה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. האם יש לכם מספיק זמן?
  2. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  3. למה חמלה חשובה לאדם ולאנושות גם במאה ה-21?
  4. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  5. האם נולדנו לכעוס?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אימון אישי, אסרטיביות, בודהיזם, גיל הזהב, דחיינות, העצמה, כישורי חיים, כללי, למידה, פרישה, שינוי בחיים, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>