החרטה היחידה שלי

פנינה 

כמעט לכל אחד/ת יש איזושהי חרטה עצורה בלב. ישנם שמודים בגלוי וישנם המעדיפים לעבור על זה בשתיקה.
אצלי, מככבת החרטה שלפני כארבעים שנה בחרתי ללמוד כלכלה באוניברסיטה במקום פסיכולוגיה.
אם אתם חושבים שאין לכם חרטות, תשאלו את עצמכם את השאלה הבאה:
האם ישנה החלטה כלשהי שקבלתם בעבר שאילו יכולתם לשנות בדיעבד, הייתם מתפתים לתקנה?
האם קיימת צומת בחייכם בה פניתם ימינה במקום שמאלה ושלמתם מחיר יקר על כך?
האם אינכם תוהים מה היה קורה אילו התחתנתם עם חבר\ חברה אחרת או פיתחתם קריירה אחרת ?
כמובן שאף אחד לא יודע מה באמת היה מתפתח משינוי ההחלטה שלו/ה. אין לנו שום יכולת לדעת מראש באופן וודאי את השתלשלות האירועים הנובעים מהחלטותינו. האי וודאות הזאת עושה את החיים מעניינים יותר.
וודי אלן אמר על זה: "החרטה היחידה שלי בחיים היא שלא הייתי מישהו אחר". 

חרטה על הזהות ועצם קיומנו
ככל שיש לנו יותר חרטות, אנחנו חיים יותר בתחום העבר הפיקטיבי ופחות בהווה.
בפוטנציאל אנחנו קברניטי החיים, אבל כאשר אנחנו מוצפים בחרטות אנחנו מסתכנים בטביעה בים של דמעות יחד עם ספינתנו. האמירה של וודי אלן מצחיקה ועצובה כאחת כי לעולם לא נוכל לבחור להיות מישהו אחר. לעולם לא נוכל להחליף את תסריט חיינו בתסריט של מישהו אחר. הניסיון לעשות זאת, רק מגמדת את עצמנו ומגבירה את הסבל כי אנחנו מתחרטים על עצם הזהות שלנו.
יחד עם זאת, ישנו שלב אחד בחיים שרבים עושים חשבון נפש ומביעים חרטות – החודשים האחרונים לפני המוות. 

חמש חרטות נפוצות אצל אנשים גוססים
אחות סיעודית אוסטרלית , ברוני וואר, ליקטה ממטופלים גוססים בטיפולה את החרטות הנפוצות בשלושת החודשים האחרונים של חייהם וכתבה ספר "חמשת החרטות העיקריות  של הגוססים". היא כותבת על הבהירות המדהימה של חזונם והביעה תקווה שקוראי הספר יוכלו ללמוד מחוכמתם.
הנה החרטות לפי סדר הפופולאריות שלהן:
1. הלוואי שהיה לי האומץ לחיות חיים נאמנים לעצמי ולא את החיים שאחרים ציפו ממני. ברוני כותבת "רוב האנשים לא מימשו אפילו מחצית מחלומותיהם ונאלצו למות ביודעין שהסיבה לכך היא הבחירות שהם עשו או לא עשו. הבריאות מביאה עימה חופש שמעטים מנצלים עד שהיא נעלמת להם."
2. הלוואי שלא הייתי עובד כל כך קשה."כל הגברים שטיפלתי בהם התחרטו עמוקות שהם בילו חלק כל כך גדול מחייהם ברוטינה של עבודה… הם התגעגעו לנעורים של ילדיהם ולחברה של בת זוגם".
3. הלוואי שהיה לי האומץ להביע את רגשותיי. "אנשים רבים דיכאו את רגשותיהם כדי לשמור על שלום בית. כתוצאה מכך, הם השלימו עם קיום בינוני ואף פעם לא הפכו להיות האנשים שהם היו מסוגלים באמת להיות. בשל המרירות והטינה שהם נשאו בליבם, רבים פיתחו מחלות."
4. הלוואי שהייתי שומר קשר עם החברים שלי. "היו הרבה חרטות עמוקות שלא הקדישו ליחסי חברות את הזמן והמאמץ הראויים. כל אחד מתגעגע לחברים כאשר הוא גוסס".
5. הלוואי והייתי מרשה לעצמי להיות מאושר יותר. "רבים לא גילו עד הסוף שאושר הוא בחירה. הם נשארו תקועים בדפוסים והרגלים ישנים. פחד משינוי אילץ אותם להעמיד פנים לעצמם ולאחרים שהם היו מרוצים, כאשר עמוק בפנים הם השתוקקו לצחוק אמיתי". 

כיצד פועלים להגשמת חלומות ומשאלות לב?
השאלה המרכזית היא כיצד משנים דפוסי חשיבה והתנהגות כדי לממש משאלות לב ולחיות בנאמנות ומתוך שלמות לרגשותינו והווייתנו? אנחנו מאמינים שאפשר לחיות באופן מלא ושלם יותר את החיים. כיצד?
הנה לדוגמא, אישה כבת 60 שהגיעה אלינו לאימון אישי, כשהיא ממורמרת וכעוסה על עצמה, מתוסכלת מכך שלא הצליחה למשש את חלומותיה לגבי עצמה במשך 60 שנות חייה. היא האמינה שהיא יצירתית ומוכשרת, אך מעולם לא הביאה את עצמה לידי ביטוי ולא הגשימה את עצמה, כך גם בנישואיה, במהלכם ניסתה "ליישר קו", לשמור על שלום בית, להגשים לכל בני המשפחה את רצונותיהם, בעוד היא עצמה מוותרת על צרכיה ומאווייה.
במהלך האימון, נעזרנו בתרגילים, כולל דמיון מודרך, כדי להבין לעומק מהי עבורה הצלחה? איך היא נראית? איך היא נשמעת? מה מייעצת לה ההצלחה שלה? מהו החזון שהיא מדמיינת עבור עצמה?
בטכניקה הנקראת וולט דיסני, למדנו לראות ממה מורכבת היצירתיות. היא מאגדת בתוכה שלושה תהליכים נוירולוגיים: 1. חולם. 2. מציאותי. 3. מבקר.
החולם יוצר רעיונות חדשים, בדרך כלל ויזואליים.
המציאותי – מסוגל להמחיש כיצד הופך החלום למציאותי, לתחושתי.
המבקר חשוב ליצירת מסננת, הוא מסנן את החולם ומסמן גבולות ופרופורציות באשר למימוש, הערוץ שלו הוא שמיעתי.
בעזרת תרגילי דמיון מודרך בשיטת NLP, למדה המתאמנת שלנו לראות מהם הרווחים שיש לה מהצד החולם שבה, איך ניתן להיעזר בפן המציאותי להגשמה ובחלק המבקר כדי לשפר את הרעיונות והמחשבות ולהפוך אותם לברי ביצוע עבורה.
תוך כדי עבודה, היא ראתה איך כל השנים ויתרה על חלומותיה כי לא באמת חשבה שהיא ראויה להם. בתרגילי דמיון מודרך חיזקנו והעצמנו את הדימוי העצמי והזהות העצמית שלה. בין היתר, היא התבקשה לכתוב עשרה משפטים על עצמה המתחילים במילה "אני" ומסתיימים בערך מסוים לגבי עצמה (אני חכמה, אני מוכשרת וכו'..), היה לה מאוד קשה להתחבר ולבצע את המשימה, קשה היה לה גם לראות איך כל משפט כזה מתחבר לעבר שלה, להווה ולעתיד.
עם הזמן, היא הצליחה להפוך מחשבות למעשים, ובגיל 60 מימשה חלום ישן – וצנחה צניחה חופשית! בהמשך, היא בנתה לעצמה קריירה שנייה, נסעה לטייל ולחקור את המזרח הרחוק. בקיצור – הלכה בעקבות הלב, ממש כמו בת 20 … 

אינכם  צריכים לחכות לשלב האחרון של חייכם כדי לצבור חרטות.
אומץ הלב להתחיל לחיות את החיים הנאמנים לעצמכם ולהביע את רגשותיכם האמיתיים כבר קיים בתוככם.
עוד לא  מאוחר להתחיל לחיות את החיים שנועדתם להם.
עוד לא מאוחר להתחיל להגשים את החלומות שנשארו סגורים במגירה.
תחשבו עוד היום על סדרי עדיפות מושכלים בין עבודה, משפחה וחברים
אפשר לבחור את האושר והצחוק כבני ברית עכשיו. 

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים 

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

 

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים  מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  2. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  3. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  4. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  5. מהו משקלה של היושרה שלכם?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, העצמה, ייעוד חזון, כללי, קריירה עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>