מדוע כל כך קשה לקבל החלטות?


כשאנחנו בוחרים אנחנו גם מוותרים. בחירה פירושה הפסקת החיפוש. משמעותה השלמה עם הבחירה והכרה בהפסקת רדיפת "הדבר הנכון".
למה לרבים קשה כל כך לבחור – בן/בת זוג, עבודה, בית ועוד.. מתקשים לומר לעצמם – מצאנו? האם אפשר לחזק את יכולת הבחירה? מה בתוכנו יכול לעזור לנו לבחור? מה עלול להפריע?

ראשית, ברצוני לספר אגדה צרפתית, "מלוסינה והחלטות הלב", שסיפורה מופיע גם בגרסאות שונות, באגדות מצפון אפריקה, דרום אמריקה וסין.

היה היה איש ושמו ריימונד שחיפש לעצמו כלה. יום אחד ישב האיש על גדות הנהר, כאשר, לפתע יצאה מהמים, עלמת חן יפיפייה. המום מיופייה, הצהיר בפניה על אהבתו וביקש את ידה.
היא נענתה בחיוב ואמרה כי תינשא לו בתנאי, שלא יחפש אותה בימי שבת. ריימונד אמר לעצמו היא אישה נפלאה מיום ראשון עד שישי ומזגה נוח, אך וודאי מתרחשים דברים מעניינים ביום שבת שאינה
רוצה לשתפני. בלב כבד הוא הסכים לתנאי שלה.אף על פי כן ביום שבת לא היה מסוגל ריימונד לעמוד בתנאי זה, והציץ במלוסינה, ומה ראו עיניו? בת ים! הוא נדהם ממראה זנבה והיא צרחה בראותו ונעלמה. הוא לא ראה אותה עוד,לעולמים!
.
מה אפשר ללמוד מהסיפור? לכל אחד מאיתנו, שני חלקים, המסומלים על ידי דמויות הסיפור: ריימונד ומלוסינה. ריימונד בן תמותה, חי במציאות היום יומית המוכרת לנו.
חשוב לו להיות מקובל בחברה, הוא חשדן, איננו מסתפק במציאת הטוב הנופל בחלקו וקשה לו להרחיב את אופקיו. הוא מרגיש בודד, אך הוא מבריח את אהובתו.
מלוסינה ניזונה מעולם דמיוני (המים), וחיה חיים נצחיים. היא זורמת עם החיים, רגשית, יצירתית ואינטואיטיבית.
האינטואיציה והרגש מאפשרים לנו להחליט החלטות.
נניח שאנו רוצים לבחור מכונית חדשה או למצוא בן או בת זוג מתאימים. אנחנו מחפשים ומוצאים התאמה חלקית לדרישות שלנו.
כיצד נדע האם להמשיך לחפש התאמה מוצלחת יותר או להפסיק ולהסתפק במה שיש?
מה שמפסיק את החיפוש האין סופי, היא תחושת בטן – האינטואיציה שמצאנו התאמה טובה.
בכל החלטה, בחירה  או אפילו קנייה, האינטואיציה והרגש הכרחיים כדי לספק את התחושה שאנחנו יודעים מספיק כדי להחליט והחלופה הנוכחית היא הטובה ביותר עבורנו.
אנו חשים בשלמות, כאשר שני החלקים שבנו באים לידי מימוש- הרציונאלי והאינטואיטיבי-רגשי.
מצד אחד "הלב משמש אותנו כדי לראות נכון" (מהנסיך הקטן), ומצד שני המוח הרציונאלי מעדן או אפילו בולם את תגובת הרגשות.

אנו פוגשים מתאמנים רבים שמתקשים להתחבר לרגשות ולאינטואיציה כשהם עומדים בפני בחירה. בעיקר בדייטים, בחיפוש ובחירת בן/בת זוג, אבל לא רק, גם בתחומים אחרים כמו חיפוש עבודה
,בית או רכישות אחרות. לאנשים הנמצאים בסבב שני של חיפוש בן/בת זוג לחיים, שנכוו קשות בעבר ומפתחים הגנות ודפוסי חשיבה מקובעים, קשה אף יותר להקשיב לליבם (אינטואיציה) בבחירת פרטנר לזוגיות.
המחפשים הנצחיים מאמינים שהדבר הבא אשר יעמוד בפניהם יהיה טוב יותר עבורם, מסעיר ומרגש יותר, הם אינם סומכים על האינטואיציה הפנימית שלהם כשהם עומדים בפני בחירה.
יש כאלה שכל החיים נמצאים בריצה וחיפוש אחרי משהו אחר, נכון יותר, דבר שהם עצמם אינם יודעים מהו וגם כשהם נתקלים בו – לא בהכרח מזהים בו את הדבר האמיתי.

באימון לאנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז וכן באימון לזוגיות, אנו מוצאים שלאנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז קשה שבעתיים לקבל החלטות, בגלל הדופאמין החסר במוחם.
התוצאה היא קבלת החלטות בדרך אימפולסיבית העשויה לגרום צער או נטייה לדחות קבלת החלטות.
המומחיות שלנו באימון אישי הינה להקנות לאנשים אלה כלים ואסטרטגיות על מנת שידעו לקבל החלטות בצורה מושכלת על פי צרכיהם ואמות המידה שלהם.
השאיפה היא ששני צידי המוח (הרציונאלי והאינטואיטיבי-רגשי) ינגנו ביחד בהרמוניה כמו נגנים מנוסים בתזמורת מוצלחת.
אנו עובדים איתם הרבה באמצעות NLP – דמיון מודרך, המאפשר להם להתחבר לחזון שלהם, למאוויים הפנימיים, לצרכים ולרצונות.
כשפותחים ערוץ ומתחברים לרגש ולאינטואיציה, צצות תובנות חדשות המאפשרות זיהוי מדויק יותר של הדבר הנכון.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מתי יודעים שאפשר להפסיק לחפש?
  2. איך עושים שינוי מהותי ועמוק בחיים?
  3. תחושת בטן – מטאפורה או מציאות?
  4. האם אתם יודעים לעמוד על קצות הבהונות?
  5. מי הקברניט בחיים שלך?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אימון אישי, דחיינות, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, תודעה עם התגים , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>