על אומץ הלב וגיבורים אמיתיים

פנינה

כיצד אנחנו מגדירים מיהו גיבור? מה מייחד אדם הנחשב גיבור? מה מבדיל את הגיבור מאנשים אחרים?

" Adversity comes to all of us. When it does, it’s too late to prepare
המצוקה אורבת לכל אחד. מאוחר מדי להתכונן כאשר היא תופסת אותנו" וולי בלוק

וולי בלוק כותב מאמרים על מנהיגות. לטענתו, מה שמבדיל בין גיבורים ואחרים בעת משבר הוא סוג השאלה שהם שואלים את עצמם. כאשר הסכנה בפתח, יש כאלו ששואלים "מה איתי?" וממהרים לברוח מזירת הסכנה. לעומתם, הגיבורים שואלים "מה עלינו לעשות" ועוזרים על אף הסכנה.

האומץ לפתוח את הלב
כמאמנים אישיים וזוגיים, אנו מעבירים מדי פעם אימון להכשרת הלב. איך מכשירים לב ולמה?
הגיעה אלינו אישה, לקראת גיל 50, שהייתה נשואה פעמיים. בפעם הראשונה, חוותה חוויות קשות כאישה מוכה ונמלטה מהתעללות. נישואיה השניים עלו אף הם על שרטון בגלל חוסר התאמה. כשבאה לאימון אצלנו, הייתה בתוך מערכת יחסים רצינית עם גבר אוהב ומפנק, שהיה מאוהב בה מאוד.היא החליטה לפנות לאימון לזוגיות לאחר שהגיעה להכרה כי בגלל חוויות העבר בקשריה הזוגיים, ליבה סגור ונעול, לב של אבן, והיא לא מסוגלת להשיב אהבה לבן זוגה המרעיף עליה אהבה עד אין קץ.
במסגרת האימון עבדנו על הכשרת הלב. ראשית, היה עליה להאמין שריפוי הלב הפצוע הוא אפשרי. היא למדה שלאהוב ולפתוח את הלב אין פירושו להיות מנוצלת או מושפלת. העבודה נעשתה בעזרת תרגילים בדמיון מודרך, שבהם דמיינה את הלב כבעל חדרים של נתינה, קבלה, אהבה, כבוד ושמחה. היא התחילה לעבור בין החדרים כשמפתח המאסטר נמצא בידיה. היא זו שמחליטה מתי ואיזה חדר לפתוח כדי להיכנס אליו. התרגילים הללו אפשרו לה לחוש את כוח הבחירה שלה – רק היא זו שתחליט למי ומתי למסור את המפתח לאחד מחדרי ליבה! במקביל, התאמנו על הרחבת מנעד הרגשות בליבה, ו"לב האבן" התרכך והתגמש, יכול היה שוב לחוש התרגשות ושמחה.התחושות החדשות תורגמו למעשים. פתאום הצליחה להרגיש התלהבות, רצתה ליזום ולהעניק, מצאה את עצמה מתפעלת מזוגיות חדשה ושונה כל-כך מזו שידעה בעברה. גילתה בתוכה את האומץ להעז ולהתאהב מחדש.
בשלב מסוים, צרפנו את בן זוגה לאימון. המחמאה הכי גדולה שנתן לנו, כמאמנים, הייתה: "החזרתם לחיים את אהובתי. הייתי בטוח שלא תוכל להחזיר לי אהבה, אבל הייתי מוכן להשלים עם זה בגלל רגשותיי כלפיה. עכשיו, כשליבה הופשר, אני אדם מאושר ביותר".

סמלים של אומץ, תבונה וחמלה באגדה אחת
פרנק באום, היה ילד חולמני וביישן, שגדל בניו יורק באמצע המאה ה-19. כאשר התבגר (בגוף), ניסה פרנק להיות שחקן, אבל לא הצליח במיוחד. לעומת זאת, עלה לגדולה בזכות כתיבת ספרו הנפלא "הקוסם מארץ עוץ" שיצא לאור בשנת 1900.
בסיפור הזה דורותי ,היתומה הצוחקת, גרה בבית קטן בקנזס אצל דודה ודודתה המבוגרים האפורים שאף פעם לא צוחקים וכלבה החביב טוטו. משבר פוקד את חייה של דורותי בדמות סופת טורנדו שסוחפת את הבית ביחד איתה וטוטו לארץ עוץ. שם דורותי משחררת דחליל תלוי בעמוד ומצילה בעזרת שמן איש מפח שהחליד ואינו מסוגל לזוז. הדחליל נואש להסתובב בלי שכל ומשתוקק למוח. איש הפח ,שפעם היה בן אדם, מתגעגע ללב שמאד חסר לו. מצטרף אליהם אריה פחדן שאינו מסוגל לתפקד כמלך החיות כי חסר לו אומץ. דורותי רוצה למצוא את הדרך הביתה לקנזס והיא שומעת שהאדם היחיד שיכול לעזור לה הוא הקוסם של עוץ הגר בעיר האזמרגד .
לכאורה, חבורה של דמויות לא מוצלחות , "לוזרים נצחיים" היוצאים למסע ביחד בתקווה שהקוסם, רב העוצמה , ירצה לעזור להם. בפועל הברית בין החברים חזקה דיה כדי להתגבר על כל האויבים (כגון מכשפות) בדרך והם הופכים להיות גיבורים בעל כורחם. הם מגיעים לקוסם שמנסה להתחמק מהבטחותיו לעזור להם.  טוטו בטעות מפיל את המסך שכיסה את הקוסם, והוא מתגלה כזקן מתחזה ללא כוחות מיוחדים. הקוסם מעניק שלושה סמלים שעל פניו הם חסרי ערך: האריה מקבל את סמל האומץ, הדחליל – סמל של מוח ואיש הפח מקבל סמל של לב. מכיוון שהאריה, הדחליל ואיש הפח מאמינים בכל ליבם שהם קבלו את מבוקשם הם אכן מתנהגים באומץ, חמלה ותבונה. זוהי התגלית הגדולה של הסיפור כי למעשה תמיד היו להם את הכוחות האלה אבל הם לא היו מודעים לכך. לדוגמא, איש הפח נזהר לא לדרוך על נמלים בכביש ומסביר: "אתם, אנשים עם לב, יש משהו שמדריך אתכם ומונע חטאים ואילו לי אין בכלל לב ועל כן אני חייב להיזהר מאד".

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

מה אומרת האגדה לגבינו?
כמה פעמים אמרתם "איזו מעשה טיפשי עשיתי?"
כמה פעמים, נתתם לכעס לסחוף אתכם למעשים שאתם מתחרטים על כך?
כמה פעמים, נכנעתם לפחד ולא עשיתם את הדבר הנכון ?
כמה פעמים בזבזתם כסף שאין לכם אותו  בשל  החמדנות?
כיצד תתנהגו כאשר תגלו (כמו הדחליל) שכבר יש לכם תבונה?
כיצד תתנהגו כאשר תגלו (כמו איש הפח) שכבר יש לכם לב מלא חמלה?
כיצד תתנהגו כאשר תגלו (כמו האריה) שכבר יש לכם אומץ?
כיצד תתנהגו כשתדעו להגיע הביתה (כמו דורותי)?
כי הבית נמצא בפנים בתוכנו. שם בפנים, שוכנות כל תכונות הבודהה – תבונה, אומץ וחמלה וכאשר אנו מביאים אותן לידי ביטוי במעשים אנחנו הופכים להיות גיבורים.
במשך אלפי שנה, האלכימאים חיפשו את הדרך להפוך מתכות זולות ונפוצות למתכות יקרות כמו זהב ולא הצליחו. האלכימיה שאנו זקוקים לה היום איננה של מתכות אלא של הרוח האנושית- הסוד שהופך חמדנות, כעס, פחד וטיפשות לתבונה, אומץ וחמלה.

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים  מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  2. ללכת בעקבות הכוח הטמון בך
  3. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  4. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  5. מהו משקלה של היושרה שלכם?
הפוסט הזה פורסם בתאריך אומץ לב, בודהיזם, העצמה, חיזוק הזוגיות, חמלה, כישורי חיים, כללי, פחד, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>