מהו משקלה של היושרה שלכם?

כולם מסכימים שערכו של שטר של מאתיים שקלים גבוה מערכו של שטר של מאה שקלים. יחד עם זאת, ישנם ערכים רבים בחיים שכל אחד קובע את חשיבותם הסגולית על- פי אמת-מידה אישית. מהו ערכה של האהבה בחייכם? קשה לענות על שאלה כזאת.

אם היינו צריכים לרשום על דף נייר מרשם המתמצת את מה שחשוב לנו בחיים במספר מועט של מילים, סביר להניח שהיינו רושמים רשימת ערכים כגון: אהבה,יושרה,  יצירתיות, נאמנות, נוחיות, משפחתיות, רווחה כלכלית, יוזמה, מנהיגות, אומץ לב וכו'. אצל כל אחד רשימת הערכים שונה וגם כאשר ישנם ערכים משותפים בין שני אנשים, הפירוש או הקריטריון למימוש יהיה שונה. לדוגמא, אמת המידה לרווחה כלכלית אצלי שונה מזו של מולטי- מיליונר.
למה זה חשוב לנו?
כי ערכים הם עמודי התווך של האושר שלנו.
אם המשפט הקודם נשמע לכם מוזר או דמיוני תחשבו מה קורה כאשר החיים מטלטלים אתכם ואתם יוצאים מכלל איזון.
הפרת ערך חשוב עלולה לגרום למשבר לדוגמא: בגידה של בעל או אישה.
יכול להיות שאנחנו לא מודעים לערכים שלנו עד שמפירים אותם.
איש חולה יכול להעיד על ערך הבריאות.
אישה נבגדת יכולה להעיד על ערך הנאמנות.

מדוע באמת חשוב לקיים הבטחות?
מה קורה לכם כאשר אתם נוטים להבטיח לילדים ולא מקיימים?
מה קורה לכם כאשר אתם נוטים להבטיח לבעל או לאישה ולא מקיימים?
מה קורה לכם כאשר אתם נוטים להבטיח לעצמכם לעשות שינוי ב…. ולא מקיימים ?
אם אתם לא עומדים בהבטחות שלכם לאחרים הם מאוכזבים ובסופו של דבר מאבדים אמון במילים וביושרה שלכם. גם אם אתם מרבים להבטיח לעצמכם ולא מקיימים, היושרה העצמית נפגעת, הדימוי העצמי יורד כי אתם מרגישים פער מציק בין מחשבות ומעשים שפוגע בשלמותכם.
גנדי אמר "אושר הוא כאשר כל-מה שאתם חושבים, אומרים ועושים נמצא בהרמוניה".
למה זה נכון? כי כאשר אנו יכולים לתרגם שאיפות לאמירות ואמירות למעשים והישגים אנחנו מרגישים סיפוק ושלמות.

כיצד מחברים בין ערכים ושאיפות לבין מימושם המעשי?
כדוגמא, נספר את סיפורו של מתאמן, בחור צעיר, משוחרר טרי מהצבא שהגיע אלינו לאימון אישי , לאחר שהרגיש מבולבל וקרוע מבפנים. הוא לא ידע לאן פניו מועדות: לימודים? עבודה? מסלול אחר?
אלה שאלות מוכרות למרבית הצעירים המשתחררים מהצבא, אלא שהמתאמן שלנו היה נתון תחת סד לחצים לא פשוט מצד אימו, מה שהקשה עליו להתמקד ברצונותיו ולהתעקש על יישומם. אימו גידלה אותו ואת אחיו לבדה. מגיל צעיר, עזר בפרנסת המשפחה. האם ציפתה ממנו שימשיך לעבוד ולסייע בפרנסה, וחשבה שלימודים אקדמאיים אינם באמת חשובים עבורו, וכי עדיף שיתמיד וירוויח משכורת סבירה מ"עבודה פשוטה" מאשר ישקיע כסף, זמן ומאמץ בלימודים.
הוא חש אחרת, אך דחה את חלומותיו ותוכניותיו ללימודים, והמשיך לעשות את מבוקשה של אימו.
זה היה מצבו כאשר הגיע אלי לאימון. התחלנו לעבוד על דירוג ערכים, והוא התבקש למפות ולדרג את הערכים החשובים לו. באמצעות כך, מצאנו פער גדול בין מה שחושבים עליו לבין מיהו באמת. דירוג הערכים הראה לנו כי הוא מתחבר לאמנות, לסביבה ולתרומה לאנשים. עם זאת, היה בתוכו פחד גדול וקורע לאכזב את אימו אם ינהג בניגוד לרצונה ולדרך בה היא רואה את עתידו. כדי למגר את הפחד ולאפשר לו לצמוח וללכת בדרכו, ניקינו חסמים מעכבים ופחדים בעזרת תרפיית קו הזמן ועל ידי תרגילי  NLP .בנוסף התקננו את מודל האומץ ,הייחודי לנו ,לרווחת המתאמן . כתוצאה מכך, הוא חווה את היכולת שלו לקום ולהחליט החלטות ולבצע אותן באומץ, באסרטיביות תוך כדי מימוש החלום שלו ומבלי לפגוע בסובבים אותו.
במהלך האימון, גילה הבחור שהוא רוצה ללמוד ארכיטקטורה. תחום המשלב את אהבתו לאמנות, לסביבה ולאנשים. כשאזר את האומץ ללכת בדרכו, שילב בלימודיו עבודה במשמרות, כך שיוכל לממן את לימודיו ולהמשיך לתמוך בפרנסת המשפחה.
כיום, הוא עומד לסיים את התואר בהצלחה מרובה והוא מאוד מאושר.נאמנותו לערכיו ולצרכיו, לצד ביטחון עצמי שהיה בו לפעול על פי המעשים שנועדו לו, הראו לו את הדרך ליישמם ולהגשים את חלומותיו. גם אימו גאה בו מאוד ושמחה על הדרך בה בחר.

לסיום – מחקר חדש מגלה: אפשר לרזות מכתיבת מחשבות על ערכים משמעותיים
בניסוי מעניין של שני פסיכולוגים (קריסטין לוגל וגאופרי כהן) על 45 סטודנטיות לתואר ראשון שהוגדרו כשמנות לפי מסת הגוף שלהן, כל אישה נשקלה והתבקשה לסדר רשימת ערכים נתונה לפי סדר חשיבות אישי. מחצית מהנשים התבקשו לבחור את הערך החשוב ביותר להן ולכתוב עליו חיבור במשך 15 דקות. המחצית  השנייה  התבקשה לבחור ערך עם דירוג נמוך לצורך החיבור. כעבור חודש וחצי כל הנשים נשקלו שוב. אלה שכתבו על ערך חשוב להן ירדו במשקל בממוצע קילו וחצי  והאחרות עלו במשקל למעלה מקילו.כיצד מסבירים את התוצאה?
לוגל חושבת שכתיבה על ערך חשוב, מעלה דימוי עצמי ומפחיתה את הצורך לאכילה רגשית במשך חודשים. היא אמרה "אנחנו זקוקים לתחושת יושרה-עצמית". כאשר משהו מאיים על האמונה שאנו אנשים טובים (למשל רבנו עם חבר טוב) "אנחנו יכולים לתגבר את היושרה-העצמית על ידי תזכורת שאנו אוהבים את ילדינו".
מחקרים אחרים מראים שכאשר אנו חושבים על ערכים אפילו לתקופה קצרה, אנחנו מרגישים יותר ערכיים ויכולים להתמודד טוב יותר עם מצבים של איום על היושרה.כלומר להבדיל משטר של מאתיים שקלים, בעינינו הערך העצמי שלנו עולה ויורד על פי תחושת היושרה. בתיאוריה ערכנו כבני אדם הוא הרבה יותר מסיכום הערכים שלנו. בפועל, רובינו מנהלים ספר חשבונות של יושרה, בו כל הוצאה או הכנסה נרשמת ומסוכמת בדקדקנות.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות שיפור החיים - לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

לחץ על התמונה לצפיה בוידיאו טיפים

דניס ופנינה מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה,  ו  NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים. מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  2. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
  3. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  4. החיוך – מפתח לבריאות נפשית וגופנית
  5. ללכת בעקבות הכוח הטמון בך
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אושר, אימון אישי, העצמה, הרזיה מהראש, כישורי חיים, כללי, פחד, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>