ללכת בעקבות הכוח הטמון בך

פנינה

הלכתם פעם בשביל הררי צר שאינו מאפשר מעבר לשני אנשים במקביל? אם כן, אולי שמתם לב עד כמה זה קל ללכת בעקבות המטייל שלפניכם במקום לחפש בעצמכם מקום בטוח לדריכת כף רגליכם. גם בחיי יום-יום , קל ונוח ללכת בעקבות הורים, מורים, מנהיגים ומנהלים שכבר פרצו את הדרך וחרשו את הקרקע עבורנו. הם יודעים מה לעשות ואנחנו המבצעים. מה עושים כאשר הסדר הנוכחי לא מוצא חן בעינינו? נושכים שפתיים וממשיכים הלאה. למה לעשות גלים? למה לשאול שאלות מיותרות? עד מתי?
…עד שנמאס.

התביישתי לומר "לא"
זה מה שקרה לרוזה פארקס, אישה שחורה שבראשון לדצמבר 1955, סירבה לקום ממושבה באוטובוס ולתת את כסאה לאיש לבן. רוזה לא ישבה באחת מעשרת  השורות הקדמיות של האוטובוס שנשמרו לאנשים לבנים. היא לא התכוונה להיות גיבורה. פשוט  נמאס לה לוותר. כילדה היא סבלה מבריאות רעועה, הייתה קטנת מימדים וגדלה ללא אב, שעזב את הבית כאשר הייתה בת שנתיים. רוזה התרגלה למראה היום יומי של אוטובוס מסיע ילדים לבנים בלבד העובר בעודה הולכת ברגל לבית הספר היסודי.
"הבנתי שיש עולם של שחורים ועולם של לבנים", היא ספרה.
בעידוד בעלה היא השלימה לימודי תיכון (מעשה נדיר בשנת  1933 לאישה שחורה) ובניסיון השלישי הצליחה להירשם לפנקס הבוחרים. לימים, היא נבחרה להיות מזכירת הסניף המקומי של התנועה לזכויות האזרח, כי לדבריה "הייתי האישה היחידה (שם) , הם היו זקוקים למזכירה, והתביישתי לומר  "לא".
מה השתנה אצלה כאשר היא סירבה לקום באוטובוס?
"כאשר הנהג הלבן התקדם לקראתנו ,נפנף בידו  וציווה עלינו לקום, הרגשתי נחישות עוטפת את גופי כמו סמיכת פוך בליל חורף."
רוזה פארקס נעצרה, נכלאה ונמצאה אשמה בהפרת הסדר. בסופו של דבר, מעשה האומץ של אישה שחורה אחת שינה את ההיסטוריה של ארה"ב כי רוזה התניעה מאבק, שהסתיים כעבור שנה עם קביעת בית הדין העליון של ארה"ב, שהפרדה גזענית באוטובוסים הינה בלתי-חוקית.
עד לאותו יום, רוזה סבלה השפלות רבות בנסיעותיה באוטובוסים ומניסיונותיה הכושלים להירשם בפנקס הבוחרים..היא הסבירה שמאסה בעוול שנגרם לשחורים, ושהיא שאבה הרבה עידוד ממחשבות על גבורת אמה, סבה וסבתה.
זוהי תובנתה של רוזה פארקס:
"ברבות השנים למדתי, שהנחישות מפזרת את הפחד; הידיעה מה יש לעשות – מחסלת את הפחד".

איך מגייסים כוחות פנימיים על-מנת לחולל שינוי?
הגיעה אלינו מתאמנת, אישה באמצע שנות הארבעים לחייה, שלאורך שנים רבות ביקשה לשנות התנהגויות ורגשות מהותיים בחייה הזוגיים. אבל היא פחדה. פחד נורא. בכל פעם שניסתה לסלול לעצמה דרך חדשה, והדרך השתבשה, היא נפלה ולא הצליחה לגייס את המשאבים שבתוכה כדי להמשיך ולפעול באומץ לב. בפועל, בחיי הזוגיות שלה, הרגילה את עצמה ואת בעלה שהיא זו שעושה את הויתורים כדי שהוא יוכל להתנהל לו בנוחות ולפי רצונותיו. היחסים ביניהם נקלעו למבוי סתום.
בשלב זה היא הגיעה אלינו למטרת אימון זוגי.
רצינו לבדוק מהיכן נובעים הפחדים, מה הם המקומות הקדומים בהם חוותה פחד, חרדה או אכזבה. עבדנו בעזרת תרגילי דמיון מודרך בטכניקת NLP, הגענו למחוזות רחוקים ופעלנו, באמצעות תרגילים, לניקוי המטענים המעכבים, ולהתקנת אומץ לב בתודעתה. האישה שרטטה לעצמה את מודל האומץ הייחודי לנו שבנינו,בנתה חזון עתידי, ואנחנו ציידנו אותה בכלים ואסטרטגיות ליישומו בחייה.
למרות הקשיים, שצצו לא פעם, היא עמדה על שלה, הייתה נחושה ואסרטיבית, הפחד עזב אותה והשינוי בבית החל לתת את אותותיו. גם בעלה נרתם והחל להשקיע ולתרום לטובת חיי הזוגיות, החיים המשותפים השתפרו, כמו גם היחסים עם הילדים, האווירה בתוך המשפחה ויחס הסביבה המורחבת אליה.

לחץ כאן לצפיה בוידיאו טיפים

גלה את סודות הזוגיות והאסרטיביות- לחץ כאן וצפה בוידיאו טיפים

לחץ בתמונה לצפיה בוידיאו טיפים

עוצמת הכוח הטמון בנו
גם במסורת היהודית, ישנו סיפור קלאסי של גילוי כוח להוביל בעקבות מאבק.
יעקב אבינו, שקבל את שמו כאשר נולד עם יד אוחזת בעקב עשיו אחיו הבכור, קיבל שם חדש ועוצמתי  "ישראל" רק לאחר שהוא הצליח להפגין את הכוח הטמון בו במאבק קשה עם המלאך ("וירא כי לא יכל לוֹ").
מה יכולים  אנו ללמוד מהדוגמאות הללו.?
האם המאבק נגד הדרת נשים דומה למאבק זכויות האזרח בארה"ב?
התשובה היא מורכבת. בית שמש איננה אלבאמה ועדיין אין לנו חוקה בארץ ישראל מקובלת על כל אזרחיה (כמו שיש בארה"ב) . אנחנו חיים במתח מתמיד בין תפיסות שונות לגמרי את הארץ כמקום  להגשמת החזון החילוני,יהודי, הלכתי, ערבי ומוסלמי. חסר לנו חזון משותף לכל האזרחים.
דבר אחד בטוח. במישור האישי אפשר ללמוד על כוחו של האחד. עד שנגלה את הכוח הטמון בכל אחד מאיתנו נשאר קטנים, מפולגים והולכים בעקבות הגדולים. אחרי שנגלה את הכוח הטמון בכל אחד נלמד גם להעריך אחד את השני ונוכל לעצב עתיד של סובלנות, דו-שיח וכבוד-הדדי על בסיס הכרה אנושית משותפת.
מריאן ויליאמסון כתבה " הפחד העמוק ביותר הוא לא שאנו חסרי אונים. הפחד העמוק ביותר שלנו הוא שאנו בעלי עוצמה מעבר לכל שיעור".

פנינה ודניס מרימסקי,
מומחים לתהליכי שינוי : אימון אישי, אימון עסקי , פסיכו-מטפוריקה, ו NLP : כולל אימון לאינטליגנציה רגשית, זוגיות, דימוי עצמי, הפרעת קשב וריכוז ולבעלי צרכים מיוחדים  מה אומרים עלינו?
לוטוס הדרכה לשינוי
Google+

Related posts:

  1. מהיכן שואבים את האומץ לחולל שינוי בחיים?
  2. סלחנות – בעלת ברית חשובה לדרך
  3. איך מגייסים אומץ כדי לפרוץ גבולות מוכרים?
  4. האם יש לכם את האומץ להגיד לא?
  5. למי מתאימה נוסחת ה- Be-Do-Have: תעוזה– מעשים- הצלחה?
הפוסט הזה פורסם בתאריך NLP, אומץ לב, אסרטיביות, העצמה, חיזוק הזוגיות, כישורי חיים, כללי, פחד, שינוי בחיים עם התגים , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג בבלוג. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>